INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Jiří HorákJiří HorákKvětiny odjakživa patřily do našich zahrad, parků, domovů, do recepcí firem, hotelů a dalších prostor. Mají zvláštní dar. Roz­jasňují lidem náladu, přinášejí radost a povznášejí mysl. Vědí to spotřebitelé i profesionálové, kteří se o přísun květin k nám všem starají. Uplynulé měsíce nebyly pro ně nejjednoduššími. Ohlédnutí za nelehkým rokem 2021 květinářů a floristů s nadějným výhledem do příštích dnů nastínil v rozhovoru předseda jejich svazu Ing. Jiří Horák.

Jak se vydařil květinářům uplynulý rok?

Celá republika se po většinu roku 2021 potýkala s covidem-19 a nejinak tomu bylo i u nás. Proto jsme se situací hodně zabývali. Spolupracovali jsme s dalšími profesními svazy, asociacemi a uniemi. Touto jednotou se nám podařilo udržet naše firmy otevřené. Situace byla loni ještě dramatičtější než v roce 2020, ale i tak se povedlo udržet naše obchody v provozu k nelibosti některých, proč právě my, a ne oni. Na to já mám jedinou odpověď: Květiny a kytice jsou jedním ze základních prvků kultury společnosti a jsem přesvědčen, že jako český národ kulturní jsme. Snažili jsme se květinami také šířit dobrou náladu, a to je také velmi důležité. Ale abych se vrátil k otázce. Nebyl ten rok tak úspěšný jako rok 2020, ale jsme spokojeni. Věřím, že stejně tak jsou spokojeni i naši zákazníci.

Co vám udělalo vloni největší radost a na co byste rád rychle zapomenul?

Na to je těžko jednoznačně odpovědět. Mohl bych připomenout několik událostí jak dobrých, tak špatných. Co mě nepotěšilo, to byl nedostatek materiálů pro naši práci a hodně moc se zdržely dodávky. A hlavně, dramaticky rostly vstupy, ať už energie, nebo další.
A co mě potěšilo? Asi to, že kolegové rok ve zdraví zvládli nebo alespoň s minimálními. To, že se oboru docela dařilo, že jsme se v červnu sešli v hojném počtu na Květinářských a floristických dnech 2021 na ČZA v Mělníku, a také to, že v září se uskutečnil jubilejní 50. ročník Děčínské kotvy – Mistrovství floristů ČR. Další naší významnou aktivitou byly semináře pro učitele floristiky na MENDELU Zahradnické fakultě v Lednici, které vedl Jan Milt. Pro květináře jsme pořádali semináře v Praze. Téma se zaměřilo na biologickou ochranu květin s využitím zkušeností německého květináře. Všechny semináře se uskutečnily díky podpoře Ministerstva zemědělství v rámci NNO. Velmi zajímavou zkušenost nám přineslo propojení floristiky s písněmi sboru Hron v Náchodě. Zdejší nádherné divadlo umění floristů, ale i sboru, jen dokreslilo.

Změnil se vztah Čechů ke květinám, nebo těžké časy s covidem jejich lásku k nim ještě posílily?

P2Covid sehrál v životě každého z nás nějakou roli. Dá se říci, že nám jako oboru docela pomohl. Nějak, i nechtěně, jsme se častěji než jindy dostávali do médií. Lidé se díky zelenému vývoji v Evropě a potřebě zkulturnit i vlastní prostor začali intenzivně obklopovat květinami a zelení. Ale bude to ještě nějakou dobu trvat, než to bude jev setrvalý a život s květinou bude neodmyslitelnou a každodenní naší potřebou, i když nás provází od narození až po konec života. Jejich krása měla by pomoci šířit dál dobrou náladu a pohodu.

Čím chcete překvapit veřejnost v roce 2022? Nebo vsadíte na to osvědčené, vyzkou­šené?

Asi nebudeme překvapovat. Chceme dodávat pěkné květiny v co nejlepší kvalitě, a lidem tak pomoci rozdávat radost. Věřím, že i v roce 2022 bude naše republika plná květin a že i lidé, kteří mají balkón bez květin, si jej osází. Že i města najdou prostředky ke zkrášlení veřejných prostranství, a tím se stane naše republika ještě pěknější.

Bude pokračovat projekt Česká květina?

Je mnoho důvodů, proč by tato aktivita Svazu květinářů a floristů České republiky měla pokračovat. Jednak umíme vypěstovat kvalitní české květiny od primulí, macešek a dalších dvouletek, mnoha balkónových květin, ale také hortenzií, chryzantém, bramboříků, azalek a vánočních hvězd. Dalším důvodem je to, že se nemusí květiny tady pěstované převážet skoro přes půl světa a zatěžovat dopravou nejen životní prostředí. Je tu i důvod sociální, že lidé mají práci a ta jim přináší výdělek.

Dotýkají se rostoucí ceny energií vašeho oboru tak, že mohou ohrozit mnoho českých firem? Nebo víte, jak se se zdražováním vyrovnat?

Raketový a podle mého názoru nezdůvodnitelný a nezvládnutelný nárůst cen energií jistě ovlivní chování řady našich firem. Dalším důležitým činitelem, který rozhodování firem ovlivní, je průběh počasí. Ale jsem optimista, protože řada květin se začala pěstovat již ke konci třetího čtvrtletí roku 2021, a tak není jiná cesta než pěstitelské období dotáhnout do konce. I nás se však dotkne navyšování cen. O kolik, to je nyní velmi těžké odhadnout a předpovídat.

Máte nějaké přání, ať už se týká vás osobně, květinářů a floristů, nebo celé naší společnosti?

Vnímám svět z té lepší stránky. Věřím, že si lidé chtějí užívat každý den. A pokud to bude s květinou a v dobré společnosti, tak bude všem lépe. Věřím v dobro v každém z nás, a proto i v krásný úspěšný rok 2022 celé naší země.

aby se tato vize vyplnila, popřál Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3