INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem

CBRE Zasedačka roku 2016Jak získat a motivovat kvalitní zaměstnance je otázkou, nad kterou se zamýšlí čím dál více firem. Při rekordně nízké míře nezaměstnanosti je tato úvaha zcela namístě a zaměstnavatelé musí přemýšlet nad způsoby, jak si schopné lidi udržet a poskytnout jim výhody oproti konkurenci. Své o tom vědí především IT firmy. Konkurence je v tomto dynamickém oboru vysoká a kvalifikovaných a talentovaných lidí nedostatek.

I proto se tyto společnosti snaží svým pracovníkům kromě klasických benefitů nabídnout něco navíc - a příjemné, inspirativní a zdravé pracovní prostředí s dostatečným prostorem pro odpočinek a relaxaci je jedním z nich. Svědčí o tom i výsledky soutěže CBRE Zasedačka roku a kategorie Zdravá kancelář pod patronací České rady pro šetrné budovy, které jsou každoročně vyhlašovány za účasti významných odborníků a které loni ovládly právě IT firmy.

„Není náhodou, že naprostá většina loňských vítězů soutěže CBRE Zasedačka roku působí v oblasti IT. V této sféře podnikání mají společnosti zájem vytvářet kvalitní a inspirativní zázemí, ve kterém by se pracovníci cítili co nejlépe a do práce se těšili. Navíc vnímají jeho klíčovou roli při oslovování a nabírání nových pracovních sil. Vždyť i vítězem kategorie Zdravá kancelář, jejíž jsme garantem, se v minulém roce stal brněnský specialista v oblasti digitálního marketingu Kentico Software. Tyto společnosti si uvědomují, že podoba a funkčnost pracovního prostředí je nejen důležitou motivací pro zaměstnance, ale podstatně zvyšuje i jejich produktivitu,“ uvádí Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Osm hodin u pracovního stolu? Zapomeňte!

Pracovní zázemí zaměstnanců tak už není jen o vyhrazeném místě u stolu s židlí a počítačem. Vzhledem k tomu, že lidé v práci tráví většinu svého dne, je příjemné a variabilní prostředí umožňující změnu místa v závislosti na druhu svěřeného úkolu velice důležitým faktorem, který se snaží mnoho firem zohledňovat. Zejména v IT je práce náročná na soustředění a vyžaduje invenci a kreativitu. Zaměstnavatelé proto kladou důraz na členitost a různorodost prostor umožňujících jak práci v týmech, tak individuální v soukromí. Snaží se také, aby byl na pracovišti dostatek oddechových zón a zázemí pro neformální setkávání pracovníků a relaxaci. „Kanceláře by podle nás měly podporovat především komunikaci, potkávání a vzájemné seznamování zaměstnanců. Ačkoli jsou u nás kanceláře řešeny formou open space, mají lidé dostatek místa a ke své práci a odpočinku mohou využívat řady dalších prostor. Mohou tak pracovat v relaxačních zónách, zasedacích místnostech, kantýně či kavárně, kterou využíváme i pro neformální schůzky,“ říká Michaela Mojžíšová ze společnosti Avast, jež byla v minulém roce oceněna jako firma s nejatraktivnějším pracovním prostředím. Světový lídr v chytrých elektronických kontrolních řešeních ComAp, který vyhrál v kategorii Kanceláře pro budoucí výzvy, k tomu prostřednictvím svého marketingového specialisty Bena Stimsona dodává: „V IT sféře se zaměstnanci věnují různým typům úkolů od programování, přes marketing až po finance, a proto je příhodné vytvořit variabilní prostředí, které těmto požadavkům odpovídá. Při vytváření interiéru je také důležité vycházet z přání a potřeb samotných pracovníků, kteří vědí nejlépe, co jim vyhovuje, a jejich názor a vnímání prostoru jsou v tomto ohledu nezastupitelné.“

Na koloběžku a golf můžete vyrazit i v práci

Otázka pracovního prostředí v IT firmách však tímto nekončí. Zaměstnavatelé se snaží IT specialistům práci co nejvíce zpříjemnit a k odreagování jim nabízejí širokou škálu různých aktivit a možností, jak trávit svůj volný čas. Zaměstnanci společnosti SAP, která vyvíjí podnikové aplikace a softwarová řešení a jež získala v soutěži Zasedačka roku ocenění veřejnosti, tak mohou využít místní posilovnu, venkovní fitness stanice, kino, kulečník, stolní fotbálek nebo mohou na terase a zahrádkách grilovat či pěstovat bylinky. Na chodbách českého vývojáře antivirových programů Avast můžete navíc potkat zaměstnance projíždějící na koloběžkách nebo procházející s golfovými holemi, protože se rozhodli snížit svůj hendikep na místních golfových simulátorech.

Zdravým vnitřním prostředím proti únavě a k vyšší produktivitě

Aby se zaměstnanci cítili v práci co nejlépe a byli co nejméně nemocní, je důležité dbát na požadavky zdravého vnitřního prostředí. Pracovní zázemí musí kromě funkčního řešení prostoru zohledňovat i další důležité aspekty ve vztahu k akustickým, tepelným či světelným podmínkám a dostatečné cirkulaci čerstvého vzduchu. Při nedostatečné pozornosti věnované právě této oblasti mohou být pracovníci v důsledku vydýchaného vzduchu, špatného osvětlení či hluku na pracovišti unavení, mohou ztrácet koncentraci a v horším případě mohou trpět závažnými zdravotními problémy. Budova Metronom Business Center, ve které sídlí společnost SAP, tyto aspekty naplňuje po všech stránkách. Jedná se o energeticky úspornou stavbu s mezinárodní certifikací BREEAM, jež minimalizuje emise oxidu uhličitého, spotřebu energie, využívá přírodní zdroje a omezuje faktory škodlivé zdraví a životnímu prostředí. „Samotné kanceláře jsou vybaveny ergonomickým nábytkem a zaměstnanci si mohou díky inteligentně řízenému osvětlení volitelně nastavovat jeho intenzitu,“ popisuje interiér Ondřej Fanta, který zastává funkci Senior Facility Specialist ve firmě SAP. Jak na zdravé parametry dbají ve firmě STRV, jež vyvíjí chytré mobilní aplikace a weby a v soutěži Zasedačka roku získala ocenění Chytrá kancelář, vysvětluje spoluzakladatel a CEO Lubo Smid: „Naše kanceláře jsou kvůli potřebě vzájemné komunikace a interakce koncipovány ve stylu open space. I z tohoto důvodu nám hodně záleží na akustických podmínkách a na tom, aby se ruch a okolní šum nestával překážkou při práci. Do prostoru proto umisťujeme co nejvíce prvků, které jsou schopné případný hluk pohltit, a snažíme se tak vytvořit příjemné a klidné zázemí.“ Gabriela Jakabová ze společnosti Kentico Software, která je nositelkou titulu Zdravá kancelář, celou problematiku shrnuje: „Lidé tráví v práci spoustu času a otázka toho, kde a jak tento čas tráví, ovlivňuje dlouhodobě jejich zdraví a život celkově. Proto jsme se zaměřili na to, abychom vytvořili nejenom příjemné, ale především funkční a praktické pracovní prostředí, kam budou naši zaměstnanci rádi chodit a kde se budou cítit dobře.“

Firemní kultura i konkurenční výhoda

„IT je rychle rostoucím odvětvím, které potřebuje zkušené odborníky. Je zde tedy enormní boj o talenty a platy jsou často už tak dost vysoké, že firmy musí nabídnout něco jiného než ´pouhé´ finanční ohodnocení. Kvalitou pracovního prostředí dávají najevo, že jim na zaměstnancích záleží a nebojí se do nich investovat,“ zdůvodňuje úspěch IT firem v soutěži Zasedačka roku Filip Muška, konzultant společnosti CBRE. Podle Tomáše Prince, manažera řízení firmy Avast, není atraktivita a vstřícnost pracovního prostoru důležitá jen kvůli nedostatku schopných lidí, ale je také nedílnou součástí celkové prezentace společnosti a slouží tak jako její vizitka.

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE