INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

hand 697264 1280Někteří politici a odboráři sledují ve stále větším nástupu robotů možnost pro jejich zdanění. V automatizaci pracovních procesů vidí hrozbu zániku pracovních míst, kterou je zapotřebí zatížit odvody do státního rozpočtu.

„Neměli bychom tedy danit také Excel za to, že ubírá administrativní práci, nebo snad telefon, protože není třeba poslů?“ ptá se Tomáš Surka, country manager personálně-poradenské společnosti Quanta.

Česko se skladbou svého průmyslu řadí spíše k montovnám, ve kterých nevznikají velké přidané hodnoty. Automatizace a robotizace je přitom šancí, jak dosáhnout opačného trendu. „Firmám bychom tedy neměli vyhrožovat penalizacemi za to, že zmodernizují svou výrobu, která díky tomu bude konkurenceschopnější. Spíše by se takové podniky měly dočkat podpory ze strany státu. Například v Německu jsou s robotizací ve srovnání s Českem výrazně napřed,“ uvádí Tomáš Surka.

Skutečnosti, že roboti a automatizace postupně trh práce mění, si všimne každý. Například tam, kde dříve bylo možné získat radu na telefonické podpoře, často lidskou práci nahrazují automaty nebo tak zvaní chatboti – komunikační okénka vyskakující na různých internetových stránkách nabízející rychlé poradenství. Zajišťují první kontakt se zákazníky, lidé vstupují do procesu komunikace se zákazníkem až v dalších fázích. „Nahrazování lidské práce roboty není a nebude skokové. Jejich zavádění je postupným procesem. A stejně jako v minulosti i nyní platí, že nové trendy přinášejí i nové profese. Není to přece tak dávno, kdy lidé pracovali převážně v zemědělství. Dnes je takových pracovníků minimum a lidé stále mají co dělat,“ říká Tomáš Surka ze společnosti Quanta.

Je však patrné, že automatizace nahrazuje v prvé řadě jednodušší pracovní místa. Naopak nelze očekávat, že roboti nahradí pozice, u kterých je nutný osobní kontakt. „Například i u nás v personalistice očekáváme, že automatizovaně bude probíhat stále častěji vyhledávání a prvotní komunikace s kandidáty. Avšak samotný výběr zaměstnanců a poradenství k jejich kariéře bude i nadále v rámci osobního vztahu s headhunterem,“ uzavírá Tomás Surka.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Když prsty zahálejí

    Člověk by měl držet krok s rychlým postupem technologií. To jsem si znovu uvědomil, když jsem dostal do ruky nový smartphone. Ten umí nejen psát, ale i odezírat z úst a slova převádět na text. Proč to tedy nevyzkoušet? Nechám tentokrát prsty zahálet a zkusím namluvit svoji první glosu. A uvidím, jestli umělá inteligence dokáže být stejně dobrá, nebo dokonce lepší než ta přirozená. Začnu tedy do mikrofonu diktovat, první slova se objevila na displeji a k nim přibyla další. Nakonec z toho vznikla smysluplná věta a věty daly dohromady hotový text. A výsledek? Až na jednu hrubku naprosto perfektní! Takže to vypadá že moje prsty budou stále víc zahálet a víc toho zůstane pro pusu.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

lukas zmeskal

Průmyslová práva se dotýkají každé firmy 18. červen 2020

Ochránit nápad, na němž stojí podnikání, je pro firmu buď samozřejmost, anebo záležitost, jíž nevěnuje velkou pozornost. Mgr. Lukáš Zmeškal se během své praxe patentového zástupce setkává s oběma případy. Jako partner ve společnosti patentových zástupců Langrova, s.r.o., v Plzni i jako předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů či spoluorganizátor mezinárodní výstavy technologických novinek, patentů a inovací Invent Arena v Třinci (ta letošní se posouvá až na rok 2021) se již setkal s řadou příběhů, které svým způsobem píší dějiny podnikání u nás. Jak právě on nahlíží na ochranu duševního vlastnictví?

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE