INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

hand 697264 1280Někteří politici a odboráři sledují ve stále větším nástupu robotů možnost pro jejich zdanění. V automatizaci pracovních procesů vidí hrozbu zániku pracovních míst, kterou je zapotřebí zatížit odvody do státního rozpočtu.

„Neměli bychom tedy danit také Excel za to, že ubírá administrativní práci, nebo snad telefon, protože není třeba poslů?“ ptá se Tomáš Surka, country manager personálně-poradenské společnosti Quanta.

Česko se skladbou svého průmyslu řadí spíše k montovnám, ve kterých nevznikají velké přidané hodnoty. Automatizace a robotizace je přitom šancí, jak dosáhnout opačného trendu. „Firmám bychom tedy neměli vyhrožovat penalizacemi za to, že zmodernizují svou výrobu, která díky tomu bude konkurenceschopnější. Spíše by se takové podniky měly dočkat podpory ze strany státu. Například v Německu jsou s robotizací ve srovnání s Českem výrazně napřed,“ uvádí Tomáš Surka.

Skutečnosti, že roboti a automatizace postupně trh práce mění, si všimne každý. Například tam, kde dříve bylo možné získat radu na telefonické podpoře, často lidskou práci nahrazují automaty nebo tak zvaní chatboti – komunikační okénka vyskakující na různých internetových stránkách nabízející rychlé poradenství. Zajišťují první kontakt se zákazníky, lidé vstupují do procesu komunikace se zákazníkem až v dalších fázích. „Nahrazování lidské práce roboty není a nebude skokové. Jejich zavádění je postupným procesem. A stejně jako v minulosti i nyní platí, že nové trendy přinášejí i nové profese. Není to přece tak dávno, kdy lidé pracovali převážně v zemědělství. Dnes je takových pracovníků minimum a lidé stále mají co dělat,“ říká Tomáš Surka ze společnosti Quanta.

Je však patrné, že automatizace nahrazuje v prvé řadě jednodušší pracovní místa. Naopak nelze očekávat, že roboti nahradí pozice, u kterých je nutný osobní kontakt. „Například i u nás v personalistice očekáváme, že automatizovaně bude probíhat stále častěji vyhledávání a prvotní komunikace s kandidáty. Avšak samotný výběr zaměstnanců a poradenství k jejich kariéře bude i nadále v rámci osobního vztahu s headhunterem,“ uzavírá Tomás Surka.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Porážíme Japonsko

    Češi trpí komplexem malosti. A proto každá zpráva, že jsme v něčem před giganty, potěší. Teď jsem si s gustem přečetl informaci, že jsme se zařadili do první třicítky zemí v online podnikání. Za námi se octly takové státy jako Itálie nebo Japonsko. Hodnotil se počet uživatelů internetu a vyspělost logistických služeb. Sám vím, jak úspěšně si vede například Zásilkovna, která velmi rychle expanduje nejen v ČR, ale i okolních státech. Už delší dobu je známo, že patříme k nejlepším na světě v užívání bezkontaktních plateb. A našlo by se toho víc, co povzbudí naši národní hrdost. Jak známo, mezi Goliáši není malý David bez šance, jak se píše v Bibli a jak jsme se o tom v historii mnohkrát přesvědčili.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOB tsoft   EON EG 2017 107  icom
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE