INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

stav vdbnioV rámci snahy státu o snížení dopadů koronavirové situace na firmy jsme se zajímali také o to, nakolik byla státem nabízená finanční zvýhodnění atraktivní pro stavební společnosti a jaká z těchto zvýhodnění stavební firmy využily. Téměř tři čtvrtiny dotázaných ředitelů žádná z nabízených zvýhodnění ze strany státu nevyužily (71 %), pouze necelá třetina některá z těchto zvýhodnění čerpala (29 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2020, zpracované analytickou společností CEEC Research.

Tomáš Koranda, předseda představenstva společnosti HOCHTIEF CZ, a.s. uvádí, že se přiklonili k vykrytí ztrát z vlastních zdrojů: „Zvýhodnění ze strany státu jsme nevyužili a veškeré dodatečné náklady jsme si pokryli z vlastních zdrojů.“ Z firem, které finanční zvýhodněné využily, největší část čerpala zvýhodnění na zaměstnance (17 %). Posunutí termínu splatnosti daně či odvodu DPH využilo 8 % dotázaných a finanční prostředky z úvěrových programů čerpalo pouze 1 %. Více jak desetina se přiklonila k čerpání jiných zvýhodnění, mezi které patří například indexace fakturace v resortu ministerstva dopravy, jednorázové příspěvky či program Antivirus (11 %). 

Z firem, které finanční zvýhodnění využily, je největší část čerpala na zaměstnance (17 %). Posunutí termínu splatnosti daně či odvodu DPH využilo 8 % dotázaných a finanční prostředky z úvěrových programů čerpalo pouze 1 % z nich. Více jak desetina se přiklonila k čerpání jiných zvýhodnění, mezi která patří například indexace fakturace v resortu Ministerstva dopravy, jednorázové příspěvky či program Antivirus (11 %).

Zajímali jsme se také o to, nakolik využití těchto zvýhodnění pomohlo firmám zmínit ekonomické dopady. Firmy přínos ohodnotily dvěma body z deseti možných, kdy 10 představovalo maximální pomoc.
Kvartální analýza českého stavebnictví Q2/2020 bude zveřejněna na:
www.ceec.eu 

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3