INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

0250 rome MwydvEFr2UUděláte si občas radost a jenom tak pro zpestření si koupíte stírací los? Tato zábava může být již brzy minulostí. Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny doporučil zvýšit loteriím sektorovou daň ze současných 35 % na 55 %, což je v Česku rekordní hranice.

Tento zásadní nárůst by znamenal konec běžných stíracích losů, ale také dalších oblíbených her, které by se staly pouhou vzpomínkou.

Zábavní hry jako jsou stírací losy nebo loterie baví Čechy už přes 60 let. Každý rok padají výhry za desítky milionů výher v řádu několika miliard korun. Dlouholetou tradici nyní ohrožuje opakované zvyšování daní, kdy po loňském navýšení daně z loterie z 23 % na 35 %, letos v Poslanecké sněmovně padnul návrh na další zdanění z 35 % na 55 % s platností od nového roku. Již v loňském roce přitom neprošlo sněmovnou například zdanění kasin, živé hry a herních VLT automatů, kdy z celého návrhu nakonec postihnul nárůst daně pouze loterijní společnosti.

Trafiky přijdou o velkou část svých příjmů, někde zcela zmizí

V případě tipovacích soutěží nebo stíracích losů by jejich zánik pocítili především drobní podnikatelé. Přijetí návrhu zvýšení loterní daně by znamenalo uzavření velké části trafik, ve kterých zákazníci využívají právě sázecí terminály. Z mnoha malých měst a vesnic po celé republice by potom zmizela místa, která v těchto obcích se špatnou dostupností nahrazují služby České pošty.

Velká rána pro český sport

Prudký nárůst daně může v nejbližší době citelně zasáhnout také český sport, již tak dost oslabený kvůli situaci kolem koronaviru. Sazkové společnosti již nyní upozorňují, že by kvůli navýšení daně byly nuceni ukončit většinu sponzorských a charitativních aktivit. Například Sazka je dlouhodobě generálním partnerem sportovních aktivit a klubů a při plánovaném zvýšení loterní daně na 55 % je již nyní jasné, že společnost bude těžko hledat finanční zdroje na podporu mládežnického i profesionálního sportu, což by zásadním způsobem ohrozilo také účast českých sportovců na Olympijských hrách v Tokiu.

Adiktologové kroutí hlavou

Návrh ve sněmovně je velmi zarážející také z adiktologického pohledu. Mluvím-li o prevenci proti hazardu, jsou stírací losy, drobné sázky a loterie neškodnou zábavou ve srovnání s tvrdým hazardem, kde dochází ke vzniku závislostí, a jeho zdanění poslanci loni odmítli. Česká republika se tak reálně blíží do stavu, kdy nejvyšší daně budou postihovat paradoxně ty nejméně rizikové hry, zatímco tzv. tvrdý hazard bude zdaněn výrazně méně. Přitom jak se již v loňském roce ukázalo, nárůst daně nepřinese do státní pokladny žádnou zásadní částku. V době výrazného oslabení české ekonomiky lockdownem vypadá náhlé navýšení na rekordní 55% daň jako cílený útok na majitelé loterijních společností, kteří v těchto podmínkách nebudou schopni ve svém podnikání dále pokračovat. Jednání Poslanecké sněmovny, kde by se mělo o návrhu hlasovat začíná již 18. listopadu, tedy v období nouzového stavu, kdy by měl paradoxně stát podporovat ekonomický růst, nikoliv hlasovat o prudkém nárůstu daní.

(tz)

Slovo ke dni

  • Stravenkový paušál uspěl

    Jedna z nejvíce kontroverzních věcí, které hýbaly podnikatelskou věřejností, bylo zavedení stravenkového paušálu, tedy rozšíření možností v poskytování obědů zaměstnancům. Proti byly vydavatelé stravenek a odbory. Argumentovalo se rozbitím osvědčeného systému, který léty prokázal své kvality. Příznivci paušálu poukazovali na to, že změna poskytuje více možností, zjednoduší administrativu a skoncuje s vysokými provizemi. Po dvou letech fungování se ukazuje, že čtyři z deseti firem dávají přednost stravenkovému paušálu. Zejména vyhovuje malým a středním zaměstnavatelům. Ti velcí mohou poskytnout občerstvení ve vlastních podnikových jídelnách. Ale nestalo se, že by lidé v práci přestali obědvat a raději získané finanční prostředky vydali za něco jiného. Myslím, že nynější praxe, i když možná do značné míry ovlivněná pandemií koronaviru, prokázala...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

14 Karabec

Jak je to s promlčecí lhůtou při mimosoudním řešení sporů 3. květen 2021

Ve srovnání se zahraničím se alternativní metody řešení sporů (ADR) v České republice používají v oblasti ochrany duševního vlastnictví nedostatečně. S tím souvisí i nedostatek mediátorů odborně připravených vést mediační spory v této specifické oblasti práva. Mediace má přitom nezastupitelnou úlohu zejména v případech, kdy strany nejsou schopny vyjednávat, jejich vzájemné vztahy jsou vyhrocené, soudní řešení nemusí přinést očekávaný výsledek, v dané věci je nejednoznačný výklad práva, hrozí vysoké náklady na vedení sporu, existuje časová či ekonomická tíseň stran nebo spor je příliš komplexní.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE