INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

0250 rome MwydvEFr2UUděláte si občas radost a jenom tak pro zpestření si koupíte stírací los? Tato zábava může být již brzy minulostí. Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny doporučil zvýšit loteriím sektorovou daň ze současných 35 % na 55 %, což je v Česku rekordní hranice.

Tento zásadní nárůst by znamenal konec běžných stíracích losů, ale také dalších oblíbených her, které by se staly pouhou vzpomínkou.

Zábavní hry jako jsou stírací losy nebo loterie baví Čechy už přes 60 let. Každý rok padají výhry za desítky milionů výher v řádu několika miliard korun. Dlouholetou tradici nyní ohrožuje opakované zvyšování daní, kdy po loňském navýšení daně z loterie z 23 % na 35 %, letos v Poslanecké sněmovně padnul návrh na další zdanění z 35 % na 55 % s platností od nového roku. Již v loňském roce přitom neprošlo sněmovnou například zdanění kasin, živé hry a herních VLT automatů, kdy z celého návrhu nakonec postihnul nárůst daně pouze loterijní společnosti.

Trafiky přijdou o velkou část svých příjmů, někde zcela zmizí

V případě tipovacích soutěží nebo stíracích losů by jejich zánik pocítili především drobní podnikatelé. Přijetí návrhu zvýšení loterní daně by znamenalo uzavření velké části trafik, ve kterých zákazníci využívají právě sázecí terminály. Z mnoha malých měst a vesnic po celé republice by potom zmizela místa, která v těchto obcích se špatnou dostupností nahrazují služby České pošty.

Velká rána pro český sport

Prudký nárůst daně může v nejbližší době citelně zasáhnout také český sport, již tak dost oslabený kvůli situaci kolem koronaviru. Sazkové společnosti již nyní upozorňují, že by kvůli navýšení daně byly nuceni ukončit většinu sponzorských a charitativních aktivit. Například Sazka je dlouhodobě generálním partnerem sportovních aktivit a klubů a při plánovaném zvýšení loterní daně na 55 % je již nyní jasné, že společnost bude těžko hledat finanční zdroje na podporu mládežnického i profesionálního sportu, což by zásadním způsobem ohrozilo také účast českých sportovců na Olympijských hrách v Tokiu.

Adiktologové kroutí hlavou

Návrh ve sněmovně je velmi zarážející také z adiktologického pohledu. Mluvím-li o prevenci proti hazardu, jsou stírací losy, drobné sázky a loterie neškodnou zábavou ve srovnání s tvrdým hazardem, kde dochází ke vzniku závislostí, a jeho zdanění poslanci loni odmítli. Česká republika se tak reálně blíží do stavu, kdy nejvyšší daně budou postihovat paradoxně ty nejméně rizikové hry, zatímco tzv. tvrdý hazard bude zdaněn výrazně méně. Přitom jak se již v loňském roce ukázalo, nárůst daně nepřinese do státní pokladny žádnou zásadní částku. V době výrazného oslabení české ekonomiky lockdownem vypadá náhlé navýšení na rekordní 55% daň jako cílený útok na majitelé loterijních společností, kteří v těchto podmínkách nebudou schopni ve svém podnikání dále pokračovat. Jednání Poslanecké sněmovny, kde by se mělo o návrhu hlasovat začíná již 18. listopadu, tedy v období nouzového stavu, kdy by měl paradoxně stát podporovat ekonomický růst, nikoliv hlasovat o prudkém nárůstu daní.

(tz)

Slovo ke dni

  • Plná letiště

    Odstavné plochy na letištích se plní. Lze si toho všimnout nejen na největším českém vzdušném přístavu v Praze-Ruzyni, ale i jinde u nás a v Evropě. Stroje totiž nejsou ve vzduchu, ale odpočívají na zemi. A protože koronavirová krize hned tak neskončí, budou uzemněny nejméně do začátku jarní sezony. Výpadek příjmů může správa letišť alespoň zčásti vyrovnat parkovným. A také se dají naplno využívat servisní kapacity. Útěchou rovněž může být zvýšení bezpečnosti letového provozu. Vzdušné dopravní koridory téměř zejí prázdnotou, stejně tak piloti si už nebudou stěžovat na to, že jsou přetěžováni. Ano, každá mince má dvě strany. Až se nebe zase otevře a lidé budou moci cestovat do zahraničí, více si jistě vychutnají ten znovu získaný pocit svobody. Věřme, že to nastane už brzy.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE