INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

work m954244 960 720Přestože v uplynulých letech došlo k zásadním pokrokům v oblasti bezpečnosti práce, teprve po březnu 2020 se stala klíčovým tématem. Pandemie Covid-19 donutila firmy investovat do bezpečnosti svých zaměstnanců bezprecedentní sumy. O tom, zda jsou dnes podniky skutečně bezpečnější, lze ale pochybovat. Přesvědčeni o tom nejsou ani zaměstnanci. To vyplývá z výsledků britské studie německé společnosti Dräger.

V březnu 2020 bylo téma bezpečnosti a ochrany zdraví při práci povýšeno na jednu z hlavních priorit firem napříč segmenty. Zásady 3R – roušky, ruce, rozestupy – se v podnicích mnohem obtížněji prosazovaly než v běžném životě. Především se to týkalo výrobních závodů.

Navzdory tomu, že investice firem do ochrany zaměstnanců bezprecedentně rostly, nelze říct, že by se dnes díky tomu lidé v práci cítili bezpečněji. Z průzkumu společnosti Dräger naopak vyplývá, žepři odhlédnutí od problémů souvisejících s Covid-19, se 37 % zaměstnanců cítí ve větším riziku než před dvěma lety.

Příčinou skepse jsou podle německé technologické společnosti především nedostatky v oblasti školení. Problémy spojené s Covid-19totiž v mnoha firmách zastínily běžná pravidla a každodenní rizika na pracovištích jsou přehlížena, a to i kvůli vysokým výdajům na zamezení šíření viru.

„Naše zkušenosti ukazují, že technické revize pracovišť probíhají dle pravidelných plánů, v tomto ohledu se ve firmách ani v době koronaviru v naprosté většině případů nic nezměnilo. Kde ale často docházelo k ústupkům, jsou školení zaměstnanců. Školení při nástupu nového zaměstnance nebo implementaci nové technologie povinné a dodržované jsou. V případě běžného tréninku ale mohou firmy od pravidel čas od času upustit,“ vysvětluje Libor Novák, výkonný ředitel společnosti Dräger.

Stejný pocit mají i britští zaměstnanci, kteří se průzkumu zúčastnili. Prioritou se stala ochrana před Covid-19. Další bezpečnostní problémy přitáhly méně pozornosti i investic. To platí napříč odvětvími a vůbec nehraje roli, o jak velkou společnost jde.

„V Česku jsme na tom velmi podobně. Firmy se musely ze dne na den zaměřit na nové postupy spojené s ochranou zaměstnanců před Covid-19. Další hrozby se týkaly kybernetické bezpečnosti. Běžné postupy tak šly často stranou, a to navzdory rostoucím investicím do bezpečnosti. Nyní je v řadě podniků příležitost se opět vrátit k povinnostem, které zůstávaly stranou,“ dodává Libor Novák.

% ZAMĚSTNANCŮ, KTEŘÍ VNÍMAJÍ, ŽE V DŮSLEDKU PANDEMIE DOŠLO K UPUŠTĚNÍ OD TRÉNINKŮ A INVESTIC V OBLASTI BEZPEČNOSTI PRÁCE

70 %

Bezpečnostní služby, ochrana a bezpečnost

64 %

Nemocnice a zdravotnictví

43 %

Zpracování ropy, plynu a obnovitelné energie

50 %

Výroba a průmysl

38 %

Doprava a logistika

33 %

Ostatní

54 %

Firmy s 50–499 zaměstnanci

48 %

Firmy s více než 500 zaměstnanci

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3