INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

power s80Ceny průmyslových výrobců v únoru meziročně rostly o 21,3 %. Podobně, jako v předchozích měsících, stojí za významnou částí cenového růstu právě kategorie energií, kam patří vedle ropy, plynu a elektřiny také ceny za jejich přenos, rozvod a zobchodování. Konkrétně v posledních třech zmíněných došlo k meziročnímu růstu cen o 57,7 %.

Je nutné dodat, že data o cenách výrobců z února ještě neodráží eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině. V oblasti růstu cen energií proto nejsme ještě u konce.

Nejedná se však pouze o zdražování energií. Ceny průmyslových výrobců bez energií meziročně vzrostly o 13,8 %. Například cena chemických látek a výrobků rostla o 47,5 % a cena obecných kovů a kovodělných výrobků rostla o 24 %. Růst cen je viditelný napříč kategoriemi. Jedním z důvodů je právě vliv cen energií na nákladovou křivku v téměř všech odvětvích – především těch náročných na energie. I proto byl významný růst zaznamenán v těžkém průmyslu, ocelářství a chemickém průmyslu.

Dle dat ČSÚ rostly také ceny zemědělských výrobců. Proti únoru loňského roku o 22,9 %. Nejvýrazněji se růst cen projevil u olejnin (o 44,2 %) a obilovin (o 34,3 %). Rostla však i cena dalších potravinářských výrobků, jako jsou brambory, zelenina, ovoce, drůbež a mnoho dalších. V České republice lze proto očekávat zrychlení růstu cen jídla v následujících měsících.

Ukazatelé cen průmyslových a zemědělských výrobců slouží jako předstižný ukazatel budoucího cenového vývoje. V momentě, kdy vidíme významné meziroční a meziměsíční růsty, jako je tomu nyní, lze očekávat zrychlení spotřebitelské inflace. Ceny výrobců se do spotřebitelských cen projevují se zpožděním několika týdnů a měsíců. Výsledné hodnoty za únor nás varují před dražšími energiemi, jídlem a průmyslovými výrobky např. v automobilovém průmyslu.

Pavel Peterka

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Ochlazení z Bruselu

    Svět se dostal do bezprecedentní situace. Kdo by před rokem řekl, že Evropská unie bude firmám a lidem nakazovat, jak si mají zatopit. Kolik stupňů Celsia bude v pořádku, kolik ne a kdy si budou teplomilní hříšníci koledovat o trest. Vracíme se tak do časů direktivní ekonomiky, do dob, kdy strana a vláda nařizovala, co kdo smí a nesmí. V kapitalizmu přece měla místo nařízení a zákazů usměrňovat chování společnosti neviditelná ruka trhu. Jenže ani ta, jak se ukazuje, nezískala plnou důvěru vedení. Ano, zemního plynu, elektřiny i dalších energií se nebude dostávat, ale s jeho kritickým nedostatkem roste jejich cena. Kdo tedy bude moci příští zimu topit „pánu Bohu do oken“? Myslím si, že skoro nikdo. Omezovat se ve spotřebě a snižovat náklady se stane nutností, pokud mají firmy a domácnosti přežít krizové období. Tento ekonomický zákon...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Formulace zásad mediační dohody 10. srpen 2022

V předchozích příspěvcích jsme se seznámili s těmi fázemi mediace, ve kterých IP mediátor navozuje pocit vzájemné důvěry a pozitivního ovzduší pro mediační jednání, nastavuje základní pracovní a společenská pravidla, a také aktivně naslouchá stranám a pojmenovává předměty jednání. Strany konfliktu však nebyly zatím připraveny spolu efektivně komunikovat a vzájemně si na­slouchat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3