INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

power s80Ceny průmyslových výrobců v únoru meziročně rostly o 21,3 %. Podobně, jako v předchozích měsících, stojí za významnou částí cenového růstu právě kategorie energií, kam patří vedle ropy, plynu a elektřiny také ceny za jejich přenos, rozvod a zobchodování. Konkrétně v posledních třech zmíněných došlo k meziročnímu růstu cen o 57,7 %.

Je nutné dodat, že data o cenách výrobců z února ještě neodráží eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině. V oblasti růstu cen energií proto nejsme ještě u konce.

Nejedná se však pouze o zdražování energií. Ceny průmyslových výrobců bez energií meziročně vzrostly o 13,8 %. Například cena chemických látek a výrobků rostla o 47,5 % a cena obecných kovů a kovodělných výrobků rostla o 24 %. Růst cen je viditelný napříč kategoriemi. Jedním z důvodů je právě vliv cen energií na nákladovou křivku v téměř všech odvětvích – především těch náročných na energie. I proto byl významný růst zaznamenán v těžkém průmyslu, ocelářství a chemickém průmyslu.

Dle dat ČSÚ rostly také ceny zemědělských výrobců. Proti únoru loňského roku o 22,9 %. Nejvýrazněji se růst cen projevil u olejnin (o 44,2 %) a obilovin (o 34,3 %). Rostla však i cena dalších potravinářských výrobků, jako jsou brambory, zelenina, ovoce, drůbež a mnoho dalších. V České republice lze proto očekávat zrychlení růstu cen jídla v následujících měsících.

Ukazatelé cen průmyslových a zemědělských výrobců slouží jako předstižný ukazatel budoucího cenového vývoje. V momentě, kdy vidíme významné meziroční a meziměsíční růsty, jako je tomu nyní, lze očekávat zrychlení spotřebitelské inflace. Ceny výrobců se do spotřebitelských cen projevují se zpožděním několika týdnů a měsíců. Výsledné hodnoty za únor nás varují před dražšími energiemi, jídlem a průmyslovými výrobky např. v automobilovém průmyslu.

Pavel Peterka

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3