INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

gr sssPod roční průměr se dostal také počet bankrotů živnostníků a osobních bankrotů. V říjnu bylo v České republice vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 381 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 958 osobních bankrotů.

Zároveň bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností, 360 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 978 návrhů na osobní bankrot. Počty bankrotů v říjnu byly ve všech kategoriích nižší než letošní průměr, v případě živnostníků a osob se však oproti září mírně zvýšily. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Počet firemních bankrotů se oproti září snížil o 4, zatímco počet insolvenčních návrhů se zde zvýšil o 11. Jak počet bankrotů, tak i počet návrhů na ně jsou pod měsíčním průměrem letošního roku. Za prvních 10 měsíců tohoto roku zbankrotovalo 582 obchodních společností, to je o 36 méně než za stejné období loňského roku, ale o 49 více než v roce 2020. Návrhů na bankrot obchodních společností bylo letos ke konci října podáno 843, což je jen o jeden více než loni a o 92 více než v roce 2020. Odhadujeme, že počet firemních bankrotů za letošní rok bude o 8 % nižší, než kolik jich bylo vyhlášeno v loňském roce.

V poměru k celkovému počtu společností bylo nejvíce bankrotů obchodních společností za posledních 12 měsíců vyhlášeno v Olomouckém kraji, kde připadlo 26,5 bankrotů na 10 tisíc aktivních firem. Následuje Praha s 20,9 bankroty a Moravskoslezský kraj s 20,2 bankroty. Nejméně bankrotů na 10 tisíc aktivních obchodních společností naopak zaznamenal Karlovarský kraj (9,8), Středočeský kraj (10,2) a Královéhradecký kraj (10,4).
Nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních obchodních společností bylo vyhlášeno v odvětví dopravy a skladování (24,2) a v administrativních činnostech (21,2). Nejméně firemních bankrotů pak zaznamenalo odvětví vzdělávání (5,5) a informační a komunikační činnost (7,2).

Mezi většími firmami, u kterých byl v říjnu vyhlášen bankrot, je například NWT a.s. se sídlem v Hulíně. „Jejich obrat se pohyboval v kategorii nad 1,5 miliardy. Jde o dodavatele energií, na kterém se podepsal růst cen energií a návrh na bankrot podala sama,“ Jan Cikler, vedoucí datového oddělení portálu www.informaceofirmach.cz s tím, že mezi zbankrotovaté firmy se v říjnu zařadily také Jindřichohradecké místní dráhy, a.s. nebo společnost RAF STAVBY s.r.o., která se zabývala stavbou mostů a tunelů. Insolvenční návrhy pak byly podány například na papírenskou společnost KORONA CZ s.r.o. nebo Řeznictví Kunovský s.r.o.

Méně než 400 bankrotů živnostníků již čtvrtý měsíc v řadě

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se v říjnu meziměsíčně zvýšil o 34, počet návrhů na bankrot se pak snížil o 39. Od začátku roku ke konci října zbankrotovalo celkem 4329 živnostníků, o 1003 méně než loni a o 1988 méně než v roce 2020. Odpovídá to klesajícímu počtu návrhů na bankrot. „V letošním roce došlo v červenci k překonání hranice, kdy se počet bankrotů živnostníků dostal poprvé od dubna 2019 pod 400. Na rozdíl od roku 2019 se však čísla pod touto hranicí zatím udržely i ve všech následujících měsících. Odhadujeme, že celkový počet bankrotů živnostníků bude za celý letošní rok nižší o více než tisícovku než v loňském roce, “ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů na 10 tisíc aktivních subjektů bylo v posledních 12 měsících zaznamenáno v Ústeckém kraji (93,1), v Karlovarském kraji (82) a v Libereckém kraji (69,4). Nejméně bankrotů na 10 tisíc aktivních živnostníků naopak zaznamenala Praha (28,6), kraj Vysočina (33,1) a Zlínský kraj (35,3).
Nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních fyzických osob podnikatelů bylo vyhlášeno v odvětví dopravy a skladování (55,9) a ve stavebnictví (45,4). Nejméně bankrotů živnostníků pak zaznamenalo odvětví zemědělství (3,3) a vzdělávací, zdravotní a sociální péče (3,5).

Podprůměrný byl také počet osobních bankrotů

V říjnu sice stoupl oproti září počet osobních bankrotů o 18 na 958, přesto se v celoročním měřítku jedná o třetí nejnižší počet letošního roku. Nižší než průměr byl také počet osobních insolvenčních návrhů, kterých bylo v říjnu podáno 978, o 41 méně než v září. Od začátku roku bylo v Česku vyhlášeno 11 285 osobních bankrotů, o 1896 méně než za stejné období loni. „Odhadujeme, že by letos ke konci roku mohlo být vyhlášeno zhruba o 2 tisíce osobních bankrotů méně než v roce 2021. Dokládají to i klesající počty insolvenčních návrhů ,“ říká Věra Kameníčková.
Průměrně připadlo za uplynulých 12 měsíců 12,7 bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Bankrotem byli nejvíce ohroženi obyvatelé  Ústeckého kraje (21,6), na Karlovarsku (19,4) a v Moravskoslezském kraji (18,2). Nejméně byli bankrotem ohroženi lidé na Vysočině (pouze 8,2 bankrotů na 10 000 obyvatel), dále v Praze (8,6) a ve Zlínském kraji (9,8).

www.informaceofirmach.cz 

(tz)

Slovo ke dni

  • Velký úklid v e-shopech

    Už dávno jsme si zvykli nakupovat nejen v kamenných obchodech, ale také na internetu. Obrat e-shopů neustále roste a v kritických obdobích, například během pandemie, překonával všechny rekordy. Kdo by ostatně neocenil téměř nekonečný výběr zboží, které vlastně ani nezná státní hranice ani prodejní dobu? Samozřejmě že e-commerce s sebou přináší i rizika pro obě strany, pro prodávající i zákazníky. Proto je překvapující, že teprve nyní zpřísnila naše legislativa pravidla obchodování. Už si ani v „anonymním“ cyber prostoru nebude moci každý dělat, co chce, a počítat s tím, že mu vše projde. Například používat e-shop jako bezplatnou půjčovnu nebo sám sobě psát pochvalné recenze a záměrně klamat spotřebitele. Není pochyb, že dodržování přísnějších regulí internetovému businessu jenom prospěje a podpoří jeho další růst.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Arbitrážní a mediační centrum WIPO: zkušenosti ze zahraničí 30. listopad 2022

V tomto vydání zakončíme seriál o IP mediacích a jejich využití při řešení sporů v oblasti ochrany duševního vlastnictví nahlédnutím do zahraničí. Konkrétně se zaměříme na zkušenosti a na mediační případy úspěšně vyřešené v Arbitrážním a mediačním centru Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) v Ženevě a v Singapuru.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3