INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Stravenky ilustracniAnalytici portálu Platy.cz rozebrali aktuální vývoj zaměstnaneckých benefitů v České republice. Část zaměstnavatelů, kteří po pandemii omezovali výdaje v této oblasti, opět do svých lidí opět více investují.

„Čechů, kteří nemají od svého zaměstnavatele k dispozici žádný benefit, je stále méně. Podle aktuálních dat je v takové situaci 11 procent zaměstnanců. Podíl lidí bez zaměstnaneckých výhod klesl oproti roku 2021, kdy to bylo 13 procent,“ říká Radka Košíčková z portálu Platy.cz.

Nedostatek lidí ovlivnil i benefity

Faktorem, který dnes výrazně ovlivňuje nabídku benefitů je nedostatek uchazečů na trhu práce. V roce 2022 se výrazně zvýšilo rozšíření finančního bonusu pro zaměstnance, kteří do firmy doporučí nového člověka. Finanční částku obdrží od svého zaměstnavatele v takovém případě 18 % lidí.
Aktuální situace zároveň přináší větší tlak na růst loajality. Firmy, které zápasí s vysokou fluktuací musí složitě hledat nové lidi, kteří by obsadili místa odcházejících zaměstnanců. I to může být důvod zvýšení podílu zaměstnanců, kteří při výročí ve firmě dostávají vyplacený bonus. Aktuálně jich je 18 %, v roce 2018 jich pak bylo jen 14 %.

Podíl zaměstnanců s konkrétními benefity, zdroj: Platy.cz

2019

2022

Bonus při doporučení zaměstnance

15 %

18 %

Bonus při výročí zaměstnance ve firmě

14 %

18 %

Dovolená navíc

32 %

34 %

Nápoje zdarma (káva, čaj, minerálky apod.)

26 %

33 %

Notebook i k soukromým účelům

23 %

30 %

Penzijní připojištění

28 %

33 %

Poskytnutí parkovacího místa pro zaměstnance

16 %

22 %

Práce z domu

17 %

32 %

Příspěvek/proplacení regeneračních a relaxačních aktivit

9 %

12 %

Pružná pracovní doba

36 %

44 %

Sick days

20 %

24 %

 

Aktuální trendy souvisí se zdravím i zdravým stravováním

Analýza portálu Platy.cz odhalila, že čeští zaměstnavatelé poskytují stále více benefitů, které souvisejí se zdravím. Lze zmínit například počty sick days. Ty má aktuálně k dispozici zhruba 24 % zaměstnanců. Ještě v roce 2020 šlo o necelých 20 procent.
„Firmy také stále více dbají na zdravé stravování. Stravenky jsou sice stále hlavním zaměstnaneckým benefitem, nepřinášejí však firmě unikátnost. Té se snaží některé firmy dosáhnout nabídkou kvalitního a zdravého stravování,“ říká Radka Košíčková. Zájem zaměstnavatelů i provozovatelů kancelářských budov o kvalitnější stravování potvrzuje i provozovatel cateringu a stravování Perfect Canteen.
„Jedním z našich benefitů v této oblasti je Multisport karta, kterou většina lidí zná a používá pro trávení volného času a podporu zdraví. Je to vždy první věc, týkající se benefitů, na kterou se ptají uchazeči o práci. Považujeme sport za důležitý, pro rok 2023 plánujeme společné sportovní aktivity a turnaje,“ říká Iana Nurtdinova, HR ředitelka developerské společnosti Getberg.
V poradenské společnosti IC Group mají na pracovišti vyhrazené relax zóny, letní a zimní terasu, pořádají pravidelné eventy a teambuildingy. „Dalším velmi populárním benefitem z této oblasti jsou plně hrazené multisport karty. A ve firmě jsme toho názoru, že nejlepší lék na duševní zdraví zaměstnanců je podpora motivujícího pracovního prostředí jak ze strany HR, tak vedení,“ říká Jitka Jetlebová, HR ředitelka.

Trendem je i péče o duši

Roste zájem o takové benefity, které je možné využívat i při práci z domova. Trendem jsou také benefity zaměřené na podporu zdraví a zdravého životního stylu a nejnověji ty, které podporují životní pohodu – wellbeing, tedy masáže, wellness ale i psychologické konzultace, kurzy či školení. Dále benefity umožňující práci z domu, či její kompenzaci. Někteří zaměstnavatelé svým zaměstnancům nabízejí školení pro rozvoj zdravějších návyků, včetně základů duševního zdraví.
„V době pandemie koronaviru jsme nabídli zaměstnancům ještě větší množství webinářů a worskhopů jejichž prostřednictvím bouráme tabu o duševních potížích. Propojili jsme program duševního zdraví s wellness aktivitami jako online cvičení nebo jóga. Pokračovali jsme ve stejném duchu i loni, celkem jsme ve finančním roce 2022 uspořádali přes 50 webinářů a workshopů věnovaných různým tématům podpory duševního i fyzického zdraví,“ říká Šárka Vránová, HR ředitelka společnosti Accenture.

Po stagnaci benefity opět rostou

Analýza naznačuje, že mnoho zaměstnavatelů, kteří byli v roce 2021 nuceni benefity nerozšiřovat, se již aktuálně vrátili zpět k trendu rozšiřování počtu benefitů pro stále větší počet zaměstnanců. Takovou situaci lze spatřit například při vzdělávání nebo třeba firemních akcích.
To potvrzuje i výkonný ředitel Počítačové školy Gopas, Jan Dvořák: „Firmy do vzdělávání svých zaměstnanců opět vrhají nové síly a prostředky. Ve druhé polovině roku 2022 jsme zaznamenali výrazný zájem o školení, a to nejenom IT odborníků, ale i například obchodníků, referentů či administrativních pracovníků. Zvýšený zájem očekáváme i v roce letošním. Vzdělávání poskytnuté zaměstnavatelem hraje rok od roku důležitější roli i z pohledu benefitů.“

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3