INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

2023 06 14Průměrná mzda v soukromém sektoru v eurech činí v Česku 1 683 eur (40 324 Kč), což je nejvyšší hodnota ze zemí Visegrádské čtyřky (V4). Absolutně nejvyšší průměrnou mzdu ze sledovaných států 25 evropských a středoasijských zemích však aktuálně nabízí lidem Rakousko, a to 4 497 eur (107 746 Kč).

Rakousko se tak dostalo před Německo, kde průměrná mzda poklesla o 2 procenta na 4 045 eur (96 917 Kč). Nejnižší průměrná mzda 377 eur (9 033) je v Kyrgyzstánu, v Kosovu a současně i Uzbekistánu 400 eur (9 584 Kč) a na Ukrajině 469 eur (11 237 Kč). Vyplývá to z každoroční studie „CEE Tax Guide“ poradenské společnosti Mazars, která porovnává daňové trendy ve 25 evropských a středoasijských zemích

Studie ukázala u průměrné mzdy většiny států růst v řádů jednotek procent, našly se však i země, které u tohoto ukazatele stagnovaly (např. Kosovo, Černá hora), nebo dokonce klesaly (například Německo, Estonsko, Řecko, Slovinsko). Německo už loni zpomalilo ze dvouciferného růstu na 4 procenta, letos zaznamenalo dokonce 2% pokles. Polsko reportovalo nejvyšší růst ze zemí V4 o 11 procent, Slovensko o 9 procent, Maďarsko rostlo o 6 procent. V Polsku průměrná mzda činí 1 439 eur, v Maďarsku 1 445 eur a na Slovensku 1 296 eur, Česká republika tedy v absolutní výši 1 683 eur v rámci V4 vévodí.

Studie dále uvádí, že výše daní z příjmů se v posledních letech dále v průměru snížila, nicméně v jednotlivých zemích se značně liší. Polovina zkoumaných zemí uplatňuje paušální daň z příjmu fyzických osob, kde se zdanění pohybuje v rozmezí od 10 do 20 procent. To se týká například Bulharska (10 %), Maďarska (15 %), Rumunska (10 %) či Ukrajiny (18 %). Ostatní země dávají přednost progresivním sazbám daně. Například v Rakousku, Německu, Slovinsku mohou horní sazby daně dosahovat až 50 %. Progresivní zdanění preferuje i Slovensko s rozptylem 15-25 procent.

V České republice se daň z příjmu fyzických osob uplatňuje rovněž v progresivních sazbách 15 a 23 procent ze všech druhů příjmů, čili jak ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti, příjmů z pronájmu, či třeba kapitálových zisků. “Balíček, který minulý měsíc představila vláda Petra Fialy, obsahuje i řadu opatření, které se dotknou daně z příjmu fyzických osob. Citelně změny dopadnou na osoby s měsíčním příjmem převyšujícím trojnásobek průměrné mzdy, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ, protože část příjmů těchto osob nově spadne do vyššího daňového pásma,” uvedl vedoucí partner daňového oddělení Mazars v České republice Pavel Klein. “Důvodem je skutečnost, že vláda v konsolidačním balíčku navrhuje snížení ročního limitu pro uplatnění sazby daně ve výši 23 % ze 48násobku průměrné mzdy na 36násobek.” dodal Pavel Klein.

Studie Mazars ukazuje rovněž povinné odvody zaměstnavatelů související se zaměstnáváním lidí. V průměru činí u povinných odvodů poměr nákladů zaměstnavatele k hrubým mzdám 15 procent. I zde jsou však mezi jednotlivými zeměmi značné rozdíly. Zatímco v Rumunsku činí odvody 2,25 procent, v Litvě dokonce jenom 1,77 procent hrubé mzdy, například v Polsku došlo ke zvýšení z 20,48 na 21,98 procenta. V České republice zůstává 24,8 procenta pro roční příjmy do 76 330 eur (platí pro rok 2022) a na Slovensku zůstává 35,2 procent.

Studie Mazars monitoruje rovněž nepřímé daně a také různé aspekty zdanění právnických osob a převodních cen.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3