INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

foto02 kopiePeugeot je nejstarší stále fungující automobilovou značkou na světě. Nedávno oslavil úctyhodných 210 let. Také jeho logo toho hodně pamatuje. Značka ho používá už od roku 1850. V průběhu let se však desetkrát změnilo. Letos v únoru se objevil jedenáctý lev a vystřídal svého předchůdce, který mu po letech vlády předal žezlo.

Této události předcházelo mnoho týdnů práce, zapojeno bylo hned několik týmů specialistů z různých oborů. Ovšem další rušné měsíce má Peugeot ještě před sebou, než se mu podaří svou novou identitu prosadit a inovativně zapsat do podvědomí zákazníků.

Logo v podobě lva bylo iniciativou jednoho z členů zakladatelské rodiny, Emila Peugeota. Ten tenkrát pověřil Juliena Blazera, místního zlatníka a rytce, aby navrhl a zhotovil logo, které by označovalo kvalitu produkce značky Peugeot. Typickým výrobkem z tehdejšího sortimentu firmy nebylo samozřejmě ještě auto. Tento převratný vynález totiž spatřit světlo světa až o dobré půlstoletí později. V roce 1850 Peugeot produkoval ocelové výrobky a nositelem image se tak měla stát pila. Bylo tedy třeba připodobnit pilu k něčemu, co má silné a odolné zuby jako ona, pružné tělo, jako její čepel, a umí se rychle pohybovat. A tak se symbolem firmy stal lev. Následně se začal objevovat na všech produktech Peugeot. Zpočátku na nářadí a čepelích pil, v roce 1881 také na mlýncích na kávu, o rok později na kolech a od roku 1898 rovněž na motocyklech a posléze i na autech.

Čtyři, tři, dvě a nakonec hlava

Lev se postupem času měnil. Ten prapůvodní byl vyobrazen z profilu a stál na všech čtyřech tlapách na šípu. Ze začátku 20. století je znám lev stojící na třech s pohledem doleva a někdy i doprava. V padesátých letech se zase používalo logo lva stojícího na dvou nohách. Mimochodem vypadal skoro stejně jako lev v našem státním znaku. Automobilka PEUGEOT PR DEALERDAYtenkrát zvolila logo, které vycházelo z heraldického znaku kraje Franche-Comté a Montbéliard, kde značka Peugeot vznikla a vystavěla své továrny, ve kterých dodnes vyrábí značnou část své produkce. V šedesátých letech bylo toto logo nahrazeno lví hlavou. Vyjímala se hlavně na luxusním sedanu Peugeot 504, který v té době automobilce zajistil přezdívku „francouzský Mercedes“. V osmdesátkách se Peugeot vrátil k stojícímu lvu a používal ho v různých obměnách po tři desetiletí, tedy až dodnes. V letošním roce se vrátil do historie a uvedl adaptaci loga z roku 1960, impozantní lví hlavu.

Vidět a vnímat kvalitu

Jak změnu přijmou zákazníci, ukáže čas. První vůz, který nové logo ponese, nový Peugeot 308, se objeví na trhu až na podzim. Stejně tak chvíli potrvá, než se „přebrandují“ všechna dealerství.

A jak se líbí nové logo řediteli značky Peugeot v České republice Marcu Venturinimu? „Já jsem nadšený. Logo se mi líbí jako celek, jak je jednoduché, a taky jsem rád, že ho uzavřeli do štítu. Možná to klienti tolik nevnímají, ale je třeba říct, že v dnešní době mají loga, grafika a zákazníky vnímaná identita značky obrovský vliv. Chce-li firma vybudovat určitou image, musí v této oblasti hodně zainvestovat. Stačí se podívat na velké mezinárodní společnosti, které si v rámci své identity nechají zaregistrovat i odstín barvy nebo typ písma. A na našem novém logu je zřejmé, že značka Peugeot novou identitu propracovala do posledního detailu.“

Sraz multikulturních talentů

„Přebrandování“ se týká různých oblastí. Zdaleka nejde jen o nové logo jako takové. Mění se produkty, webové stránky, sociální sítě, showroomy, mění se celkový dojem, tedy to, jak zákazník značku vnímá. Proto Peugeot sezval multikulturní talenty, aby na nové identitě pracovali společně.

Nové logo vzniklo v designérském studiu Peugeot Design Lab pod taktovkou šéfdesignéra Matthiase Hossanna: „Peugeot má za sebou více než dvě století existence. Tento erb a nová identita jsou spojnicí mezi naší historií a naší vizí budoucnosti. Toto logo jsme navrhli, vyvinuli a vytvořili sami interně, vedeni stejnými požadavky, jaké klademe na každý detail našich vozů, a to je kvalita materiálů, kvalita zpracování a kvalita výsledného produktu.“

Výsledkem práce designérů je tedy logo, které je nadčasové, má v sobě určitou hrdost a reprezentativnost a díky své symetrii dokonale zapadá do mřížek chladiče automobilů. Volba černého pozadí působí, že lev vypadá, jako by byl osvětlen shora. Dvojrozměrné logo odpovídá trendu plochého, minimalistického a čistého designu. Současně je dokonale přizpůsobeno digitálnímu světu.

Zdaleka to nekončí

Kromě loga vytvořili designéři i další prvky podílející se na celkové změně identity, například nový font písma, které dostalo název New Peugeot, nebo uživatelské rozhraní a animace pro nový web Peugeot, přičemž designoví specialisté úzce spolupracovali s kreativní agenturou. S jinou agenturou, společností W, zase vymysleli kompletní grafické pojetí všech kontaktních míst mezi značkou a zákazníky: internet, tiskové zprávy, showroomy, veletrhy nebo klientské akce. Pro tvorbu logotypů, grafických manuálů, firemních nástrojů apod. Peugeot přizval další agenturu – Havas.

Obrovskou proměnou projdou i showroomy. Záměrem Peugeotu je udělat z nich útulnější místa, kde se návštěvníci setkávají s řadou zajímavých vizuálních podnětů a mohou zjistit mnoho nových věcí. Těmto klientům bude vyhrazena pohodlná centrální část vzdušnějšího showroomu. Úpravy prodejních míst samozřejmě neproběhnou okamžitě. První dealeři se pochlubí novými prostorami právě nyní, na jaře roku 2021.

Lvi současné doby

Jak oznámit změnu identity klientům? Nejlepší cestou je efektivní reklamní kampaň. Tu Peugeot svěřil agentuře OPEn. Poprvé po deseti letech tak značka spouští celosvětovou kampaň na podporu nové identity. „Kreativci“ v OPEnu navrhli vyzdvihnout v kampani novou univerzální hodnotu, čas, který chtějí přetvořit na kvalitně strávený čas. Ideou je přesvědčit klienty, aby přebrali kontrolu nad tím, co je nejcennější – nad časem – a přeměnili ho na uspokojující, obohacující chvíle plné zážitků, zkrátka, aby si užili každou minutu, ať už online, na palubě automobilů, nebo v showroomech. Lidi, kteří se dokážou povznést nad materiálno, a kvalitně strávený čas má pro ně vyšší hodnotu než cokoli jiného, Peugeot je ve své kampani nazývá „lvy současné doby“. S těmito lvy se velice snadno ztotožníte, možná zatoužíte být jako oni: nezávislí, sebevědomí, jistí si tím, co je důležité…

Třešničkou na dortu v celkové změně identity jsou pak hezké dárkové a reklamní předměty vytvořené v duchu nového designu. Atraktivní produkty jako oblečení, kožené zboží, módní doplňky, elektronika, předměty pro stolování, kancelářské potřeby, miniatury potěší každého milovníka značky.

(red)

Slovo ke dni

  • Velký úklid v e-shopech

    Už dávno jsme si zvykli nakupovat nejen v kamenných obchodech, ale také na internetu. Obrat e-shopů neustále roste a v kritických obdobích, například během pandemie, překonával všechny rekordy. Kdo by ostatně neocenil téměř nekonečný výběr zboží, které vlastně ani nezná státní hranice ani prodejní dobu? Samozřejmě že e-commerce s sebou přináší i rizika pro obě strany, pro prodávající i zákazníky. Proto je překvapující, že teprve nyní zpřísnila naše legislativa pravidla obchodování. Už si ani v „anonymním“ cyber prostoru nebude moci každý dělat, co chce, a počítat s tím, že mu vše projde. Například používat e-shop jako bezplatnou půjčovnu nebo sám sobě psát pochvalné recenze a záměrně klamat spotřebitele. Není pochyb, že dodržování přísnějších regulí internetovému businessu jenom prospěje a podpoří jeho další růst.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Arbitrážní a mediační centrum WIPO: zkušenosti ze zahraničí 30. listopad 2022

V tomto vydání zakončíme seriál o IP mediacích a jejich využití při řešení sporů v oblasti ochrany duševního vlastnictví nahlédnutím do zahraničí. Konkrétně se zaměříme na zkušenosti a na mediační případy úspěšně vyřešené v Arbitrážním a mediačním centru Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) v Ženevě a v Singapuru.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3