INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

HKCRUž jen přibližně dva týdny – do 2. května – mají podnikatelé čas na elektronické podání daňového přiznání k daním z příjmů za loňský rok. Řada z nich si letos poprvé vyzkouší komunikaci se správcem daně elektronicky.

Hospodářská komora proto spustila na webové stránce www.komora.cz/dane/ návody, jak daňové přiznání elektronicky odevzdávat – zejména pomocí datových schránek nebo s využitím jiných způsobů zaručujících identitu občana – prostřednictvím daňového portálu MOJE daně.

„Abychom podnikatelům usnadnili elektronickou komunikaci se státem, připravili jsme jednoduché návody jak na to. Chceme jim ušetřit čas a usnadnit práci. Návody jsou samozřejmě přístupné všem,“ říká tajemník Hospodářské komory Ladislav Minčič s tím, že v loňském roce stát všem podnikajícím fyzickým osobám zřídil datovou schránku a aktivních schránek je teď na dva miliony.

„Od loňska nepolevujeme v úsilí aktivizovat podnikatele, kterým byla loni ze zákona zřízena datová schránka, ale dosud ji aktivně nevyužívají. V lednu jsme oslovili téměř 31 tisíc z nich, abychom je upozornili na povinnost podat daňové přiznání elektronicky. V letošním roce už totiž není možné zopakovat plošnou toleranci listinných podání u těchto osob. Ukazuje se, že přes veškerou snahu stále zůstává skupina OSVČ, která podala své daňové přiznání tradičním listinným způsobem a nová pravidla nepřijala. Rozhodli jsme se proto prodloužit loňský toleranční přístup v případě OSVČ nad 70 let věku, u kterých vadu ve způsobu podání opraví správce daně a nebude uplatňovat sankce,“ říká generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová a dodává: „Z naší činnosti je myslím zřejmé, že Finanční správa plně podporuje digitalizační úsilí státu, ostatně letos předpokládáme, že podíl elektronických přiznání přesáhne 70 %. Oceňujeme proto aktivitu Hospodářské komory, která může napomoci zbývající skupině podnikatelů přijmout elektronický způsob komunikace.“

Daňové přiznání je možné elektronicky podávat prostřednictvím datové schránky, ale i jinými způsoby. Finanční správa doporučuje využít portál www.mojedane.cz. Jak na to ukazují návody na webové stránce www.komora.cz/dane/, a to včetně všech možných způsobů přihlášení – například s využitím bankovní identity. Detailní postup s návodnými ilustračními obrázky by měl všem, kdo elektronickou komunikaci zatím nepoužívali, usnadnit práci a ochránit je před případnými pokutami.

„Digitalizace musí být k uživateli přátelská a přinášet mu výhody. Pokud podnikatel pořídí daňové přiznání jako data, tedy vyplní formulář daňové přiznání na počítači, a stát mu dává možnost, aby podal daňové přiznání jako data, musí se o tom podnikatel dozvědět. A v tom mu pomáhá i Hospodářská komora,“ říká předseda sekce pro podporu podnikání a digitální agendu Hospodářské komory Aleš Kučera.

Elektronické podávání daňového přiznání s sebou nese řadu výhod, podnikatelům digitalizace ušetří osobní návštěvu finančního úřadu při odevzdávání daňového přiznání na tradičním papírovém formuláři nebo posílání vyplněného formuláře poštou. Finanční správě pak elektronické podání přiznání uspoří čas a sníží množství chyb, které portál MOJE daně eliminuje předvyplněním jednotlivých přiznání a automatickými nápovědami.

Termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů elektronickou cestou do 2. května nemusí dodržet jen ti poplatníci, kteří mají povinný audit nebo jimž přiznání zpracovává daňový poradce. Ti mají lhůtu prodlouženou do 1. července. V termínech pro podání přiznání je poplatník povinen zaplatit daň, případně požádat o vrácení přeplatku na dani.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3