INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 20. rokem

chalupa kopiePřichází podzim a s ním i konec chatařské sezóny. Pro chataře a chalupáře tak nastává období zazimování jejich rekreačních objektů a zároveň doba obav, v jakém stavu svůj majetek najdou na jaře.

Právě na podzim a v zimě, kdy jsou chatařské oblasti opuštěné, je totiž největší pravděpodobnost, že vás navštíví zloději či váš majetek poškodí počasí. Jak takové riziko minimalizovat?

Letní bydlení u nás podle odhadů vlastní více jak 450 000 obyvatel. Objekty se často nacházejí v odlehlých oblastech mimo dohled stálých obyvatel obcí a měst. Vzhledem k tomu, že jsou pro mnohé jakýmsi druhým domovem, řada Čechů do chat a chalup neváhá investovat nemalé finance, ať už se to týká vybavení či vnějších úprav. Hodnota majetku v chatách se pohybuje v řádek desetitisíců korun, u movitějších majitelů stoupá až na stotisícové částky. Právě z těchto důvodů se objekty stávají oblíbeným cílem zlodějů. „V opuštěných oblastech je velmi jednoduché vytipovat lokace vhodné ke krádeži. Lupiči mají na všechno čas, klid a nikdo je při loupeži nebude rušit. Mají to o to snadnější, že majitelé poškození na chatách objeví často až na jaře a šance na dopadení lupiče je v takovém případě mizivá,“ komentuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny. Zloději navíc dokáží velmi dobře rozpoznat, který z objektů ve vytipované oblasti patří mezi ty nejmovitější. „Průměrná škoda při vloupání do objektu se pohybuje okolo 20 000 Kč. Co se týká regionů, pak k vloupání do rekreačních objektů dochází nejčastěji ve Středočeském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Naopak nejméně se v chatařských oblastech krade v Karlovarském kraji,“ upřesňuje Vanda Kýpeť.

Jaká opatření pomohou vaši chatu ochránit?

Do objektů, ať už chat, chalup či sklepů se lupiči dostávají nejčastěji oknem či nedostatečně zabezpečenými dveřmi. Při opouštění pozemku je tedy dobré zkontrolovat, zda jsou okna, okenice a dveře dobře dovřené a zámek u dveří je plně funkční. Na zahradě nechávejte minimum volně umístěných předmětů a zahradní náčiní uschovejte uvnitř objektu či skleníku. V případě, že se v objektu nachází cenný majetek, zvažte jeho přesun po dobu nepřítomnosti na bezpečné místo či jej alespoň přesuňte do uzamčeného sklepa. Pokud si s přestěhováním nechcete dělat starosti, zvažte některou z bezpečnějších cest, jak majetek během zimy v opuštěném objektu ochránit – pořízení bezpečnostních dveří či alarmu. „Pokud víte, že se ve vaší chatě nachází cenný majetek, je dobré investovat do zabezpečení celého objektu, ať už v podobě bezpečnostních dveří, ochranných okenních fólií či alarmu. Ani tyto ochranné prvky však nenabídnou stoprocentní zabezpečení. Další možností je sjednání pojištění objektu, jeho vybavení a také přilehlých budov, jako jsou sklepy či kůlny,“ doplňuje Vanda Kýpeť. Pojištění kryje škody způsobené vloupáním, vandaly i živelní škody, jednotlivá rizika je možné připojistit podle konkrétních potřeb.

V zimě řádí i počasí

Jarní návrat na chatu může kromě zlodějů znepříjemnit také počasí. Největší škody může napáchat především sníh a mráz, který poškozuje vodovodní trubky či topení. Před odjezdem proto uzavřete vodovodní přívod a zajistěte vypuštění celého vodovodního systému. Samozřejmostí by mělo být vyčištění okapů, aby se v nich v zimě nedržela voda, která by při zamrznutí mohla způsobit jejich poškození. Vždy taktéž zkontrolujte stav střešní krytiny a prověřte, zda do objektu nikde nezatéká. Ideální je dále v objektu vypnout elektřinu a vypojit spotřebiče ze zásuvek.

Udržujte dobré sousedské vztahy
Minimalizovat riziko vloupání vám pomohou i dobré sousedské vztahy. „Pokud obývají blízké okolí vaší chaty či chalupy stálí rezidenti, pokuste se s nimi udržovat přátelské vztahy a poproste je, aby vás kontaktovali v případě, že se okolo objektu budou pohybovat neznámé osoby. V případě, že máte opravdu dobré vztahy, je možné sousedům poskytnout náhradní klíče od objektu a poprosit je, aby čas od času provedli zběžnou kontrolu pozemku. V zimě je pak můžete poprosit o odklizení zasněžené cesty, aby objekt budil dojem, že je obývaný,“ radí Vanda Kýpeť.

Jaké kroky radí Policie ČR k zabezpečení objektu před zimou?

• Z chaty odvezte všechny cenné věci. Pokud je odvézt nemůžete, zajistěte je, aby nemohly být odcizeny
• Při odjezdu vypněte elektřinu a uzavřete hlavní uzávěr vody
• Objekt důkladně uzamkněte a ujistěte se, že jsou zavřena všechna okna a okenice
• Ukliďte a uzamkněte všechno nářadí
• Pokud máte elektronické či jiné zabezpečení, nezapomeňte jej při opuštění chaty nebo chalupy aktivovat
• Pokud je to ve vašich časových možnostech, navštěvujte rekreační objekt nárazově také v zimě
• Jestliže zjistíte, že došlo k vloupání do chaty nebo chalupy, zavolejte policii a před jejím příjezdem nevstupujte dovnitř a nepořádek neuklízejte, aby nedošlo ke zničení nebo znehodnocení stop

www.slavia-pojistovna.cz 

 

Slovo ke dni

  • Budeme moci zase stavět?

    Stavební právo v České republice je na straně těch, kteří nechtějí stavět. Komu může potenciálně vadit budoucí objekt, dokáže jakoukoli novou realizaci zpomalit, či dokonce úplně zastavit. Zejména infrastrukturní stavby mají tu smůlu, že vždy se střetávají se zájmy ohrožených druhů zvířat a rostlin, a jejich obhájci mají v podstatě u soudu právo veta. Proto můžeme považovat za malý zázrak, že i u nás přibývají další kilometry silnic, budovy a různé technologické objekty. Sice velmi pomalu, v méně než nutném rozsahu, ale přece. Situace by se však mohla zlepšit. Novela stavebního zákona, kterou připravuje MMR ČR, má po legislativní stránce přípravu staveb zjednodušit. Věřme, že pak zájmy lidí budou mít stejnou váhu jako právo syslů nebo konvalinek vegetovat kdekoli. A že rozumný kompromis se bude hledat snáz než dosud.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

logo KOBTOSlogo 172

 

Partneři plus:

tsoft   EON EG 2017 107
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300

INZERCE