INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Nejvíce přesčasů letos odpracovali Češi zaměstnaní v zemědělství, lesnictví a rybářství. Pracovníci v tomto odvětví průměrně pracují 10,9 hodin měsíčně přesčas, což je trojnásobek celorepublikového průměru. Ukázaly to aktuální statistiky MPSV za třetí čtvrtletí roku 2011. V současné době se zároveň zvyšuje poptávka ze strany zemědělských a lesnických firem po softwarových řešeních, které usnadňují agendu spojenou s přesčasy.

V České republice odpracovali zaměstnanci průměrně 3,7 přesčasových hodin za měsíc. Vyplývá to z výsledků měření odpracované pracovní doby ve mzdové sféře za 3. kvartál letošního roku. Žebříček přesčasových hodin vedou zaměstnanci v oblasti zemědělství, lesnictví a rybářství. Následuje odvětví těžby a stavebnictví, v rámci kterých pracovníci shodně pracují přesčas v průměru 5,3 hodin měsíčně. Nejméně přesčasových hodin lze registrovat ve sféře veřejné správy, obrany a sociálního zabezpečení, a to v průměru 0,2 za měsíc.

„Z aktuálního měření vyplynulo, že ve sledovaném období odpracovali zaměstnanci mzdové sféry, tedy podnikatelské sféry, měsíčně dvakrát více přesčasových hodin než zaměstnanci nepodnikatelské sféry," uvedla Viktorie Plívová, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. „Nejvíce hodin přesčas odpracovali ve mzdové sféře zaměstnanci v odvětví zemědělství, lesnictví a rybářství. Ve třetím čtvrtletí jsme v této oblasti zaregistrovali nejvíce přesčasových hodin z celého letošního roku," doplnila Plívová.

Rozsah práce přesčas je podle zákoníku práce omezen na maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnanci za přesčasovou práci přitom náleží příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku, případně náhradní volno v rozsahu práce vykonané přesčas. Tyto podmínky s sebou přinášejí náročnou agendu spojenou s výpočtem příplatků za přesčasové hodiny, tvorbou měsíčních výkazů práce a mzdových podkladů.

Zemědělské a lesnické podniky agendu spojenou s přesčasy stále častěji řeší za pomocí docházkových systémů. „Oblast zemědělství a lesnictví byla tradičně sférou, která se o docházkové systémy nezajímala a využívala je v minimální míře. V letošním roce však cítíme obrat a registrujeme zvýšený počet zájemců o tyto systémy, které umožňují pohodlné sledování a vyhodnocování docházky zaměstnanců. Důvodem větší míry rozšíření systémů je snížení nákladů na jejich pořízení," sdělil Jiří Halousek, ředitel společnosti IReSoft, která se zabývá vývojem docházkových systémů Alveno.

Zemědělské podniky dosud pro zpracovávání docházky využívali převážně tradiční nástroje pro záznam docházky, především pak jednoduché tabulkové procesory. „Jsem přesvědčen, budou-li docházkové systémy pro praxi účelné a finančně dostupné, určitě se jejich využívání v budoucnu rozšíří," podotkl Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR. „Problematika přesčasové práce je v zemědělství dlouhodobým problémem. Mezi jednotlivými obdobími roku jsou velké výkyvy v pracovním vytížení, což v diskusích o zákoníku práce pravidelně zdůrazňujeme. Bohužel ministerstvo není ochotno tomuto problému přizpůsobit platnou legislativu," doplnil Pýcha.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3