INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Kdo bude hlídat hlídače? Tuto téměř románovou otázku si klade stále více majitelů a manažerů firem, jejichž bezpečnost dat a interních informací stojí a padá s důvěrou ve správce sítě nebo IT manažery. Ve většině společností mají tito odborníci výsadní postavení a zpravidla mají oprávněně plnou důvěru managementu. Jak ale vyplývá z každodenní praxe společnosti Special Service International (SSI), která poskytuje komplexní bezpečnostní služby, stoupá poptávka po zavedení takových bezpečnostních opatření, která kontrolují i tyto „hlídače". V porovnání se zimou/jarem 2011 jde meziročně o nárůst o 50 %.

„Je všeobecně rozšířenou praxí, že pro mnoho firem zabezpečení sítě, počítačů, serverů a informací obecně začíná a končí s antivirovým programem, případně zapnutím firewallu na ADSL modemu, dodaného poskytovatelem internetu. Problémy se nejčastěji řeší až tehdy, kdy nastanou. Jako kdyby byl svět IT pro ty, o jejichž peníze jde, nepřístupný," popsal realitu ve většině tuzemských firem Vladan Černín, technický ředitel SSI. Běžné je také to, že manažeři si připouštějí větší nebezpečí ze strany hackerů než interní úniky dat.

V přehledu nejčastějších zcizení, krádeží nebo neoprávněných přístupů a manipulací s firemními daty přitom cesty vedoucí přes IT oddělení poškozené společnosti jsou velmi časté. Nemusí jít nutně o aktivní zapojení do úniku dat – stačí podcenění situace. „Obecně je otázka zabezpečení firemní infrastruktury podceňována. Přitom je velmi jednoduché a i finančně dostupné zavést taková řešení, která upravují přístupy k datům obecně, a tyto jsou soustavně kontrolovány a reportovány, popřípadě je možné zavedení účinného remote managementu/reportingu. A to i na úrovni pravidelné osobní spolupráce s firemním manažerem IT," řekl Martin Vodrážka, jednatel společnosti Special Service International.

Podle statistik SSI se z firem nejčastěji ztrácejí nebo se neoprávněně kopírují databáze klientů, následovány databázemi CRM s hodnocením zákazníků, personálními a také účetními daty. Tomu se dá zabránit celou řadou opatření: počínaje hierarchií vstupů ke konkrétním dokumentům, přes serverové mechanismy hlídající veškeré přístupy a pohyby dat, kontrolu odchozích e-mailů nebo kontrolu kopírování a tisku v rámci tzv. Data Loss Prevention. V případě Cloudového řešení je krajní metodou neustálá migrace na jiné hostingy, často mimo Českou republiku.

Není bez zajímavosti, že poptávku firem z nejrůznějších sektorů – a stále častěji například advokátních kanceláří nebo auditorských firem – po důkladnější kontrole IT vzbuzuje často úplně odlišný typ bezpečnostní zakázky. Jak uvádí Martin Vodrážka, ve většině případů se k počítačovým sítím, serverům a jejich fyzické kontrole klient dostane od šifrovacích telefonů, kamerových systémů nebo jiných systémů tzv. prostorové bezpečnosti. „Je to prosté – v rámci bezpečnosti se nelze spoléhat pouze na technologie. Neméně podstatný je lidský faktor. Doporučit proto můžeme jen komplexní řešení, jedině ta jsou zárukou jistoty pro majitele a zodpovědné manažery," dodal Martin Vodrážka.

Společnost Special Service International spol. s r. o. vznikla již v roce 1990 a za bezmála dvacet let profesionálního působení si vydobyla jednu z předních pozic na poli bezpečnostních služeb, zabezpečovací techniky a systémů. Vzhledem ke svému bohatému portfoliu služeb a ucelenému přístupu k zakázkám může společnost nabídnout komplexní řešení v oblasti bezpečnosti, pořadatelských a recepčních služeb, facility managementu a bezpečnosti práce. Více informací o společnosti na www.ssi.cz

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3