INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

student 849825 960 720Služby takzvaného eGovernmentu zatím v Česku stále přešlapují na místě. Jedním z důvodů je technologická bariéra – používání datových schránek, občanských průkazů s čipem či podpisových certifikátů je pro mnoho lidí stále příliš složité a obtížné. Přitom je k dispozici technologie, která tento problém elegantně řeší.

Přihlásit se do internetového bankovnictví zvládne téměř každý. A právě tento způsob jednoznačné identifikace lze díky řešení společnosti DXC Technology už dnes přenést i do jiných oblastí. Třeba i do sféry digitální komunikace občanů se státem. Důkazem je také nejnovější kontrakt, jenž DXC Technology uzavřela s norskou platební společností Vipps AS.

Společnost DXC Technology se bude následující čtyři roky starat o pohodlí čtyř milionů Norů, kteří každý měsíc používají identifikační nástroj BankID. Technologii, jež umožňuje k jednoznačné identifikaci uživatele využít jeho přihlášení do internetového bankovnictví, bude DXC Technology dodávat platební firmě Vipps AS vlastněné 115 norskými bankami.

Norové přes BankID každý měsíc uskuteční 650 milionů transakcí. Jde tak o nejpopulárnější identifikační nástroj v zemi s tržním podílem dosahujícím 85 procent. Služba typu BankID by přitom brzy mohla dorazit i do Česka. Tuzemské banky už ostatně pracují na projektu, který má za cíl umožnit jejich klientům využít přihlášení do internetového bankovnictví pro přístup k řadě dalších služeb včetně digitalizované státní správy. „Identifikace, kterou každý den podstupují miliony lidí přihlašujících se ke svým bankovním účtům, je spolehlivá, bezpečná a léty prověřená. Proč tedy tuto technologii nerozšířit i na další služby vyžadující ověření identity uživatele namísto toho, abychom vymýšleli zbrusu nová řešení,“ říká Bedřich Max Luft, generální ředitel DXC Technology pro Českou republiku.

Čeští občané by podle Lufta mohli začít služby typu BankID využívat nejdříve příští rok. K jejich spuštění je nejprve nutné přijmout novely hned tří klíčových zákonů. Pokud by se však v Česku stavělo na osvědčených zahraničních řešeních, jako je právě BankID, jež by se pouze upravila na tuzemské prostředí, zkrátilo by to výrazně dobu potřebnou pro jejich implementaci.

S úřady i soukromými subjekty

Výhodou řešení typu BankID je jeho velmi jednoduché použití. Uživatel se totiž stejně jako dosud přihlašuje do internetového bankovnictví, čímž je jednoznačně identifikován a je ověřena jeho totožnost. Pokud banka předá toto ověření dál a identitu svého klienta potvrdí, může uživatel bez další námahy využívat služeb všech třetích stran, které se k systému připojí. Už nepotřebuje žádné podpisové certifikáty, čipové karty, čtečky ani další složité a drahé technologie. Jednoduše a hlavně rychle si na jednom místě může požádat například o výpis z katastru nemovitostí, trestního rejstříku či karty řidiče.

Nemusí přitom jít jen o komunikaci se státem. Tímto způsobem lze snadno a na dálku uzavírat i smlouvy s dodavateli energií nebo jinými soukromými subjekty. Vždyť v Norsku je již do systému BankID zapojeno více než 1200 společností.

Jedním z důvodů, proč si Vipps AS vybrala DXC Technology jako svého technologického partnera pro oblast digitální transformace, jsou zkušenosti a detailní znalost finančního sektoru, které DXC má díky spolupráci s celou řadou velkých bankovních institucí po celém světě. „Jsem přesvědčený o tom, že na zavedení technologie typu BankID v Česku by vydělali všichni  stát, banky i občané, kteří by se konečně zbavili čekání na úřadech a začali by si užívat veřejných služeb 21. století,“ říká Luft. Do systému by se podle něj mohly připojit i třetí strany jako jsou mobilní operátoři, internetové obchody či dodavatelé energií. Uživatel by pak mohl téměř všechny služby vyžadující přihlášení obsluhovat z jediného místa.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3