INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

S tímto tématem vstoupí do svého 23. ročníku připravovaná konference s mezinárodní účastí KVALITA – QUALITY 2014. Tato se uskuteční tradičně v Ostravě ve dnech 13. – 14. května 2014.

Abychom lépe dostáli zvolenému tématu konference, připravili jsme pro tento ročník řadu programových změn. Jedním z klíčových záměrů je především vytvořit širší prostor pro výměnu zkušeností, poznatků a názorů s cílem získat pro naše potenciální účastníky mj. i novou inspiraci k další kvalitní práci.

Novinkou je rovněž celá plejáda nově vyhlášených témat, která vzešla převážně z anket účastníků posledního ročníku, jako např.: Výkonnost procesů a organizací; Organizační kultura, učení a znalosti; Leadership, motivace a trvalé zlepšování; Nástroje a techniky kvality; Sítě, partnerství a kooperace; Inovační schopnost v dodavatelském řetězci a vztahy se zákazníky; Kvalita, kreativita a inovace; Management rizik; Lean přístupy a kvalita; Společenská odpovědnost organizací.

Teprve na základě přihlášených příspěvků bude koncipován vlastní program pléna, sekcí, workshopů i panelové diskuze, vše bude prezentováno ve finální programové pozvánce. I samotná struktura programu konference doznala drobných úprav, jedinou tradicí bude doprovodné setkání pedagogů SŠ a VŠ zabývajících se výukou kvality, které proběhne jako obvykle bezprostředně den před konferencí. Už dnes můžeme prozradit jména některých osobností, které jsme přizvali, a které již potvrdily svoji účast. Vedle řady významných tuzemských odborníků přijali účast i zahraniční hosté, ze kterých bych jmenovala alespoň Karola Frühaufa, lektora a poradce kvality (Švýcarsko), Jense Dahlgaarda, odborníka a pedagoga (Švédsko), Su Mi Dahlgaard-Park, vysokoškolského profesora (Švédsko) a další.

Celou akci připravuje tradičně kolektiv pracovníků z pořádající společnosti DTO CZ, s.r.o., za který si dovoluji Vás, i Vaše spolupracovníky, srdečně pozvat k účasti.

R. Petříková, odborný garant konference

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3