INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Společné úsilí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) spolu s Komorou daňových poradců ĆR (KDP ČR), Hospodářské komory a dalších podnikatelských svazů se vyplatilo.

 

Pokoutný návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na dramatické zkrácení doby z 8 na 1 den, kterou má firma na zaslání přihlášky či odhlášky zaměstnance České správě sociálního zabezpečení, se snad podařilo zvrátit. Právě dnes by mělo MPSV předložit pozměňovací návrh poslanecké sněmovně, kterým bude lhůta vrácena zpět na 8 dnů.

V Poslanecké sněmovně minulý týden jako nenápadný přílepek úspěšně prošel pozměňovací návrh ohledně zkrácení lhůty, ve které má zaměstnavatel povinnost odeslat přihlášku a odhlášku zaměstnance příslušné Správě sociálního zabezpečení z dnešních 8 kalendářních dnů na nejpozději v následující pracovní den. V praxi to je však lhůta, která je ve většině případů nesplnitelná. „Jde o další návrh z dílny MPSV psaný přímo od stolu v útulné kanceláři ministerstva, zcela nedotčený firemní praxí,“ hodnotí místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Tuto lhůtu není možné splnit například v případě, kdy je mzdová evidence zpracovávaná externě a účetní do firmy dochází jednou či dvakrát týdně. To je běžná praxe nejen u malých a středních firem, ale i ve velkých firmách. Člen prezídia Komory daňových poradců Jiří Nesrovnal k tomu dodává: „Dále je třeba zohlednit, že u malých firem může dojít k tomu, že účetní onemocní, má ošetřování člena rodiny, čerpá řádnou dovolenou apod. Úprava de facto vyžaduje, aby mzdová účetní fungovala on line 365 dnů v roce. U větších a velkých firem pak může být problém i to, že procesy přijímání zaměstnanců (včetně software) jsou nastaveny tak, že počítají se současnou lhůtou osmi dnů.“ Zbytečné zkrácení lhůty by tak přineslo i další finanční zátěž pro firmy nyní zkoušené koronavirovou krizí, které mají navíc na starosti zcela jiné věci než „papírování“.

V tomto kontextu působil až úsměvně argument MPSV, že je možné požádat o stanovení jiné lhůty. To fakticky znamená, že je schválena lhůta, které není splnitelná, ale podnikatel může žádat o její změnu. Kromě další administrativy, kterou by tím ministerstvo nahrnulo na zaměstnavatele, navíc s nejistým výsledkem (žádosti nemusí být vyhověno), je toto důkazem nepromyšlenosti předmětného návrhu.

Logicky jej odmítli všichni zástupci podnikatelů včetně KDP ČR, a naše společné úsilí napomohlo tomu, že dnes je projednáván ve Sněmovně pozměňovací návrh na navrácení lhůty na původních 8 dnů. Předpokládáme, že bude schválen.

(tz)

Slovo ke dni

  • Když prsty zahálejí

    Člověk by měl držet krok s rychlým postupem technologií. To jsem si znovu uvědomil, když jsem dostal do ruky nový smartphone. Ten umí nejen psát, ale i odezírat z úst a slova převádět na text. Proč to tedy nevyzkoušet? Nechám tentokrát prsty zahálet a zkusím namluvit svoji první glosu. A uvidím, jestli umělá inteligence dokáže být stejně dobrá, nebo dokonce lepší než ta přirozená. Začnu tedy do mikrofonu diktovat, první slova se objevila na displeji a k nim přibyla další. Nakonec z toho vznikla smysluplná věta a věty daly dohromady hotový text. A výsledek? Až na jednu hrubku naprosto perfektní! Takže to vypadá že moje prsty budou stále víc zahálet a víc toho zůstane pro pusu.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

lukas zmeskal

Průmyslová práva se dotýkají každé firmy 18. červen 2020

Ochránit nápad, na němž stojí podnikání, je pro firmu buď samozřejmost, anebo záležitost, jíž nevěnuje velkou pozornost. Mgr. Lukáš Zmeškal se během své praxe patentového zástupce setkává s oběma případy. Jako partner ve společnosti patentových zástupců Langrova, s.r.o., v Plzni i jako předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů či spoluorganizátor mezinárodní výstavy technologických novinek, patentů a inovací Invent Arena v Třinci (ta letošní se posouvá až na rok 2021) se již setkal s řadou příběhů, které svým způsobem píší dějiny podnikání u nás. Jak právě on nahlíží na ochranu duševního vlastnictví?

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE