INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

l ogoPandemie COVID-19 potvrdila důležitost soběstačnosti v zemědělství a potravinářství a význam lokálních českých zemědělců a producentů potravin a prodejen.

Shodli se na tom na společném jednání hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina a předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Právě pandemie COVID-19 prokázala, jak důležité jsou pro domácnosti a český maloobchod lokální čeští zemědělci a producenti potravin a menší české prodejny. V Královéhradeckém kraji si to dobře uvědomují. “Ne všichni mohou cestovat do supermarketů. Dostupnost obchodů s potravinami a základními potřebami je pro nás důležitá. Proto jsme navýšili podporu provozu venkovských prodejen na 3,2 milionu korun. Život na venkově může fungovat i bez zbytečného cestování. Pro rok 2021 chci tuto podporu pro venkovské prodejny ještě více rozšířit,” říká hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Na setkání se řešilo především vytvoření krizových scénářů, které by některé procesy a opatření v případě další vlny COVID-19 či jiného krizového stavu bylo možné automaticky aplikovat a nevymýšlet je až za pochodu. V době krizových období typu COVID-19 je totiž třeba chránit celý potravinářský řetězec, tedy zemědělce, potravináře, logistiku a prodejny, protože prioritou by mělo vždy být zabezpečit potraviny pro občany.

“Zákazníci si velmi dobře uvědomili, jak je důležité a prospěšné mít v blízkosti svého bydliště prodejny, které se především sortimentně odlišují od zahraničních řetězců, které lokální produkci prodávají velmi sporadicky,” upozorňuje předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Pavel Březina.

Vzhledem k úzké spolupráci mezi lokálními tuzemskými prodejnami, českými zemědělci a lokálními producenty potravin navrhl hejtman Jiří Štěpán uspořádat setkání lokálních zemědělců, potravinářů a obchodníků, aby se posílila a prodiskutovala aktuální spolupráce a hledaly se cesty pro větší podporu těchto krátkých řetězců.

“Podpora lokální ekonomiky je v dnešní době velmi důležitá. Vychází to i z logiky věci - co se v místě vyprodukuje, se tam i sní. Navíc se tím podporuje i péče o krajinu, obrovské ekologické hledisko a i bezpečnostní, protože kdyby přišla nějaká ještě vážnější krize, kdo nám zaručí, že země, kde se pro nás vyrábí potraviny, nám dovoz těchto potravin nezavřou a nenechají si je sami pro sebe,” zdůrazňuje Pavel Březina.

“Přístup lokálních výrobců do obchodu a k zákazníkům je klíčový pro jejich rozvoj a je logickou reakcí na současný vývoj. Spolupráce se členy AČTO s podporou kraje, může být v budoucnosti příkladem i pro ostatní regiony,” dodává Martin Pýcha, šéf Zemědělského svazu ČR.

(tz)

Slovo ke dni

  • Pošta na kolečkách

    Vzpomínáte na pojízdné prodejny? Umožňovaly venkovu přiblížit se městu, jak znělo jedno ze socialistických hesel. Ale taková služba přežívala i do dnešních dnů. K nám každý týden zavítal se svým krámkem na kolách řezník Franta. Zájem byl velký, avšak s tím, jak začal v centru obce prosperovat obchod vedený vietnamskou rodinou, už se Fandovi tak nedařilo a přestal zajíždět. Nicméně v nedaleké vesnici to nevzdal. Česká pošta musí hlídat náklady na provoz, zároveň udržet obslužnost celé republiky. Zkouší teď na jihu Čech nabídnout své služby z pojízdného úřadu. Zatím jen na měsíc. Tento jistě zajímavý experiment může mít úspěch, ale čtyři týdny je krátká doba na to, aby si místní lidé zvykli. Navíc rozsah poskytované služby je omezený. Praxe ukáže, zda nápad z minulosti může zajistit pošťákům i slušnou budoucnost.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

2 karabec

Představujeme IP mediační centrum Praha 23. únor 2021

Cílem tohoto příspěvku je představit nově založené IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, jehož zakladatelem je společnost JUDr. David Karabec, s.r.o., která je specializovanou konzultační, poradenskou a vzdělávací společností se zaměřením na ochranu autorských a průmyslových práv, know-how, obchodní tajemství, licence, nekalou soutěž a franchising.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE