INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Dominantní hráči na trhu s energiemi se mezi malými a středními podnikateli netěší velké popularitě. Dokládá to aktuální průzkum Unie malých a středních podniků mezi vybraným vzorkem podnikatelů a živnostníků. Zatímco největší energetický gigant ČEZ v hodnocení zcela propadl, druhý největší dodavatel RWE získal spíše podprůměrná hodnocení. Nejférovější firmou byla podnikateli označena energetická společnost E.ON ve fair play jednání a účtování k zákazníkům.

Podnikatelé si stěžovali na nedostatek komunikace ze strany dominantních energetiků. Při sebemenším problému či prodlení s placením faktury energetici řeší problém nátlakově sankcemi, nebo rovnou odpojením, často bez upozornění. Malý podnikatel nemá možnost obrany nebo právního oddělení, tak je snáze tlačen do kouta. Přičemž samy energetické společnosti častokrát chybně dle výzkumů evidují majitele a fakturují často na jiného zákazníka. Většina podnikatelů se setkává s administrativními problémy ze strany svých energetiků, např. chybnému fakturování částek za elektřinu, neprůhlednému vyúčtování, chybnému adresování faktur nebo neřešení přeplatků. Průzkum dále zjistil, že cena za energetické produkty je pro podnikatele z řad malých a středních podniků, na rozdíl od smluvních cen dodavatelů pro velké společnosti, „nesmluvní". Dále není brán ohled na sezónnost jednotlivých oborů podnikání při účtování záloh.

U velkých energetických společností si podnikatelé při telefonickém průzkumu stěžovali na rychlost zvyšování cen energií, a to především u cen elektrické energie. Mezi nejčastější připomínky patřilo: „V porovnání se západní Evropou máme nepoměr průměrné mzdy a cen za elektřinu." „Štvou nás vysoké peníze pro úředníky ČEZu."

Rozdílný přístup energetiků je ale k velkým firmám. Rozdíly jsou v ceně i přístupu ze strany dodavatelů energií. Dle výzkumů jsou velké firmy se svými dodavateli spíše spokojeni. Setkávají se u nich většinou s flexibilnějším přístupem při fakturaci a získávají slevy až do výše 40 % z ceny nabízeného energetického produktu. To svědčí o tom, že energetický trh je ještě dostatečně pružný a Unie malých a středních podniků se tak hodlá těmito oblastmi i nadále intenzivně zabývat.

Špatné jméno menších energetických společností na českém trhu se většinou kazí díky některým „příliš ambiciózním" podomním prodejcům, kteří používají občas zavádějící informace nebo nedostatečně vysvětlí obsah smlouvy. Nejčastěji byla podnikateli zmiňována Bohemia Energy.

Ve výzkumu Unie MSP ČR, který obsahoval telefonické průzkumy a setkání s podnikateli v regionech, byli podnikatelé dotazováni na spokojenost se svými dodavateli energií, vyúčtování, komunikaci a fair play jednání. Při podnikatelských setkáních byl dotazován anketou a přímým hlasováním vzorek sedmdesáti čtyř spotřebitelů z řad podnikatelů, kteří se aktivně účastnili workshopů a diskuzí na energetická témata. Při telefonickém dotazování byl osloven vzorek padesáti respondentů - majitelů společností. Dá se tedy předpokládat, že jejich povědomí o situaci na trhu je na vyšší úrovni a o trh s energiemi se aktivně zajímají. Výsledky průzkumu pak jednoznačně ukazují na to, že aktivní zájem o energetickou politiku vede k tendenci malých a středních podnikatelů odcházet od svého dodavatele kvůli cenám a chybnému fakturování. V cenové bitvě vyhrála Vemex Energie (RSP Energy), těsně následovaná společností E.ON.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3