INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

2023 04 20Rada a Evropský parlament dosáhly předběžné politické dohody u nařízení, které má posílit evropský polovodičový ekosystém. Tzv. Akt o čipech vytvoří podmínky pro rozvoj evropské průmyslové základny, která by měla do roku 2030 zdvojnásobit podíl Evropské unie (EU) na světovém trhu s polovodiči z 10 % nejméně na 20 %. Na dohodě má zásluhu i české předsednictví, kterému se na konci minulého roku podařilo schválit obecný přístup Rady, což je první krok k této dohodě.

„Důsledky nedostatku čipů pociťuje evropský průmysl dodnes. Pro Českou republiku jsou stěžejní například v automobilovém průmyslu. Čipy budou navíc hrát velkou roli v zásadních změnách, které průmysl čekají. Proto se musíme řádně připravit,“říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „S nedostatkem čipů a se snížením evropské závislosti nám pomůže právě Akt o čipech, který Rada schválila v rámci českého předsednictví. Jsem rád, že české předsednictví k této dohodě výrazně přispělo a Rada a Evropský parlament se předběžně dohodly na jeho podobě.“

Akt o čipech kromě posílení Evropy a jejího průmyslu přinese také investice do jejich produkce, vytvoří příležitosti pro české firmy, přiláká nové talenty a podpoří vznik kvalifikované pracovní síly. Cílem je snížit zranitelnost a závislost EU na zahraničních subjektech, posílit průmyslovou základnu pro čipy a využít budoucí obchodní příležitosti.„Čipy jsou základem digitální a zelené ekonomiky nezbytné pro fungování obrovské šíře výrobků – od chytrých telefonů, přes vozidla, aplikace a produkty pro zdravotní péči, energetiku, obranu, bezpečnost či pro automatizaci výroby,“ říkázástupce vrchního ředitele sekce hospodářství Eduard Muřický.

Akt o čipech obsahuje tři pilíře:

1. Iniciativa "Čipy pro Evropu" na podporu budování rozsáhlých technologických kapacit.

2. Rámec pro zajištění bezpečnosti dodávek a odolnosti prostřednictvím přilákání investic.

3. Systém monitorování a reakce na krize, jehož cílem je předvídat nedostatek dodávek a zajistit reakci v případě krize.

Očekává se, že iniciativa "Čipy pro Evropu" zmobilizuje veřejné a soukromé investice ve výši 43 miliard EUR, přičemž 3,3 miliardy EUR půjde z evropského rozpočtu. Opatření budou prováděna především prostřednictvím tzv. společného podniku pro čipy, partnerství veřejného a soukromého sektoru, na němž se podílí Unie, členské státy a soukromý sektor.

Prozatímní dohodu, které Rada a Evropský parlament dosáhly, je třeba ještě schválit oběma institucemi.

Přínosy aktu o čipech pro ČR:

· Příliv prostředků do výzkumu a vývoje v rámci budoucího Společného podniku pro čipy, o které se budou moci ucházet i české subjekty.

· Vznik centra kompetence, které by mělo řešit, mimo jiné, i vzdělávání pracovníků v této oblasti a přilákání talentů.

· ČR má větší možnost přilákat možné investice do výstavby továren.

· Investice jinde v Evropě můžou zároveň vytvářet i další příležitosti pro subjekty v ČR, možnosti spolupráce, navázání hodnotových řetězců, spolupráce v oblasti výzkumu, vývoje a designu čipů.

· V souvislosti s projednáváním aktu za českého předsednictví začalo docházet ke zvýšení spolupráce a využití synergií, které vyústily v založení Českého národního čipového klastru, který spolupracuje s významnými hráči na tomto poli a výzkumnými pracovištěmi.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3