INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

AK_CR_logo_OKLetošní žně vstoupily do druhé desetiny, rychlejšímu postupu brání velmi proměnlivé počasí. Výnosy obilovin a řepky jsou proti loňsku vyšší o 5 až 10 procent. Na polích se teď rozhoduje o jakosti zrna. Jak uvedli představitelé Agrární komory ČR, pokud bude do porostů pršet, budou zemědělci muset většinu obilí prodávat nikoli v potravinářské, ale krmné kvalitě.

 

K 25.7. 2011 bylo sklizeno 138 615 ha obilovin, to je 10,3 % celkové sklizňové plochy. Přírůstek sklizené plochy oproti 19.7. je pouze 43 tis. ha, to je jen 3,2 % ve vztahu k celkové sklizňové ploše.

K 26.7. 2010 bylo sklizeno 10 % ploch, k 27.7. 2009 to bylo 14 % a k 28.7. 2008 již 19 %.

Pro vytrvalé deště se v uplynulém týdnu nesklízelo v kraji Karlovarském a na Vysočině. Deště výrazně brzdily žňové práce i v ostatních krajích. Vlhkost sklizeného obilí je vysoká a nezbytné dosoušení zvyšuje náklady.

Deště v podhorských oblastech okresů Chomutov, Teplice, Most a Ústí nad Labem ohrožují dokončení sklizně sena a termín seče stanovený SZIF. Zemědělci proto podávají žádosti o prodloužení termínu.

Ozimý ječmen - je sklizeno 82 % pěstební plochy s průměrným hektarovým výnosem 4,5 t. S postupující sklizní se výnos snížil na loňskou průměrnou úroveň.

Ozimá pšenice - je sklizeno pouze 39 686 ha z celkové plochy 805 779 ha, to je 4,9 %. Nejvíce postoupily žně v Jihomoravském kraji kde je sklizeno 19 % ploch ozimé pšenice, zatím s výnosem 5,45 t/ha, loni to bylo 5,11 t/ha. S postupující sklizní lze očekávat snížení výnosu.

Sklizeň jarního ječmene dosáhla 15 169 ha, to je 5,6 % sklizňové plochy. Nejvíce bylo sklizeno v Jihomoravském kraji 14 % a Karlovarském kraji 11 %.

Pšenice jarní se zatím sklízela jen v Jihomoravském kraji. Přírůstek za poslední týden byl pouze 152 ha.

Sklizeň žita začala v Moravskoslezském kraji, kde bylo sklizeno jen 234 ha, z toho 170 ha námelového žita pro farmaceutické účely v okrese Opava. V Královehradeckém kraji bylo sklizeno 68 hektarů.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3