INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Pěstitelé ovoce v České republice věnují prioritně svoji pozornost tomu, aby jejich ovoce bylo kvalitní, zdravé a jejich pěstitelské postupy šetrné k životnímu prostředí. Tyto pěstitelské technologie se nazývají „Integrovaná produkce ovoce". V současné době je tímto způsobem v České republice obhospodařováno na dvě třetiny sadů.

Integrovaná produkce ovoce je ekonomická produkce ovoce vysoké kvality, která dává přednost ekologicky přijatelným metodám a minimalizuje nežádoucí vedlejší účinky agrochemikálií při jejich používání. Klade důraz na zvýšení ochrany životního prostředí a lidského zdraví. Tato technologie propojuje pěstitelské a ekonomicky efektivní systémy s ochranou životního prostředí a zdraví.

Cíle integrované produkce ovoce:

• Prosazovat ekonomicky přijatelnou a trvale udržitelnou produkci ovoce, která splňuje požadavky na udržování životního prostředí pro multifunkční zemědělství, zejména jeho složky sociální, kulturní a rekreační.

• Produkovat zdravé ovoce vysoké kvality s minimálním výskytem reziduí pesticidů.

• Podporovat a udržovat vysokou biologickou rozmanitost v ekosystému sadů a jejich okolí.

• Upřednostňovat využití přírodních regulačních mechanismů proti škodlivým organismům

• Chránit a podporovat dlouhodobou úrodnost půdy a minimalizovat znečišťování vody, půdy a vzduchu.

Integrovaná produkce ovoce je kontrolovaný systém, kde jsou prováděny:

• Rozbory těžkých kovů v půdě a v plodech

• Rozbory závlahové vody

• Rozbory na obsah živin v listech a půdě

• Kontrola obsahu reziduí pesticidů v plodech

• Audit hospodaření přímo na farmách nezávislou kontrolou

Integrovaná produkce ovoce je dobrovolný systém hospodaření nad rámec zákonných norem:

• Prioritně používá biologické a bioracionální metody

• Jsou introdukování predátoři

• Regulace škodlivých činitelů jen při překročení prahu škodlivosti

• Je zakázáno používat razantní a neselektivní pesticidy

• Hnojení provádět pouze na základě analýz živin

• Je garantován snížený obsah zbytků reziduí v produktech (max. 75 % limitu daného příslušnou evropskou směrnicí)

Výsledek integrovaného systému pěstování ovoce:

• Kvalitní, zdravé a cenově dostupné ovoce pro spotřebitele

• Trvale udržitelná ochrana životního prostředí

Význam pro pěstitele:

• Podpora pěstitelů z fondů EU prostřednictví Programu rozvoje venkova

• Výhodnější přístup na trh (možnost získat označení „Klasa", snaží zisk certifikátů kvality např."Globalgap")

Ochranná známka SISPO udělována pěstitelům každoročně po splnění podmínek

Podmínky pro pěstování v systému integrované produkce jsou ve Směrnicích, které jsou na webu: www.sispo.cz

Integrovaná produkce ovoce uspěla

Integrovaná produkce ovoce v rámci Svazu pro integrované systémy pěstování ovoce, který pracuje pod hlavičkou Ovocnářské unie ČR, získala ocenění.

Pěstitelský systém integrované produkce ovoce byl oceněn sdružením Business Leaders Forum (BLF) a to nominací za Českou republiku na Evropskou ekologickou cenu pro podnikatele 2012.

BLF je sdružením mezinárodních a českých společností a firem, které prosazuje dodržování etiky v podnikatelské praxi, skutečné naplňování společenské odpovědnosti firem – Corporate Social Responsibility (CSR) – a podporuje spolupráci mezi firemním, veřejným a neziskovým sektorem.

Podstatu konceptu CSR lze chápat jako dobrovolný závazek firem chovat se v rámci svého fungování odpovědně k prostředí i společnosti, ve které podnikají.

Mezi členské firmy BLF patří například ABB, American Express, Teléfonica O2, ČSOB, Vodafone, DHL, Deloitte, Ernst & Young, Komerční banka, McDonald´s, Metrostav, Plzeňský Prazdroj, PriceWaterhouseCoopers, Skanska, Unilever a řada dalších, včetně malých a středních podniků.

BLF bylo založeno v Praze v roce 1992 z iniciativy několika předních českých firem a mezinárodní organizace The Prince of Wales International Business Leaders Forum (IBLF), jejímž partnerem je BLF dodnes. Organizace IBLF sídlí v Londýně a dlouhodobě se věnuje propagaci odpovědného chování firem v Evropě i ostatním světě. Jejím prezidentem je H. R. H. princ Charles.

Od roku 2002 je BLF jedním z 22 národních partnerů bruselské organizace CSR Europe. Posláním CSR Europe je propagace a prosazování odpovědného podnikání na úrovni Evropské unie. V tomto ohledu úzce spolupracuje s Evropskou komisí.

Ovocnářská unie ČR zpracovala projekt pod názvem „Integrovaná produkce ovoce" a přihlásila jej do soutěže „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí", kterou vyhlašuje BLF. Tato cena je příležitost pro všechny organizace, které aktivně přispívají ke zlepšení životního a pracovního prostředí ve svém blízkém i co nejširším okolí. Příležitost pro každou ze zúčastněných stran, která zahrnula hledisko zdraví a životního prostředí do svých činností, pro průmyslové a servisní podniky, místní komunity, zastupitelstva, školy, akademické kruhy a nevládní organizace, přispět ke společnému úsilí nejen tím, čeho dosáhli, ale sdílením svých zkušeností s ostatními pomáhají dosáhnout rozvoje bez škod na zdraví a životním prostředí.

Projekt „Integrovaná produkce ovoce" vychází ze Směrnic Svazu pro integrované systémy pěstování ovoce. Tento pěstitelský systém propojuje pěstitelské a ekonomicky efektivní systémy s ochranou životního prostředí a zdraví. Právě toto spojení je hlavním parametrem této ceny.

Projekt „Integrovaná produkce ovoce" tak bude v příštím roce soutěžit za Českou republiku spolu s dalšími evropskými projekty v kategorii management. Evropská ekologická cena pro podnikatele (The European Business Award for the Environment), která byla poprvé vyhlášena v roce 1987, vyjadřuje ocenění a podporu firmám, které chápou význam ochrany životního prostředí a aktivně podnikají kroky, které vedou k jeho zlepšení.

Má za cíl vyzdvihnout postupy, praktiky a produkty z nejrůznějších forem podnikání v rámci Evropské Unie, které pomáhají ekonomickému a sociálnímu rozvoji bez škodlivých vlivů na životní prostředí a přírodní zdroje, na jejichž kvalitě závisí další rozvoj lidské společnosti. Těmto firmám skládá uznání a dává je za vzor ostatním organizacím.

Evropská Unie se ve spolupráci s členskými státy snaží o udržení vysoké úrovně kvality životního prostředí, proto podporuje chování firem a jednotlivců ve smyslu udržitelného rozvoje. Snaží se, aby konzumní chování naší společnosti bylo v co největším souladu s ochranou životního prostředí při zachování potřebného životního standardu.

Odkaz:

The European Business Award for the Environment (EBAE) 2012

http://ec.europa.eu/environment/awards/index.html

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3