INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

České firmy by se mohly podílet na obnově konfliktem zničené Sýrie. Vyzval je k tomu první náměstek ministra zahraničních věcí Syrské arabské republiky Fajsal Mikdád při jednání se zástupci Hospodářské komory ČR.

Potenciál obchodní spolupráce zůstává s výhledem na stabilizaci a poválečnou rekonstrukci mimořádný. V Sýrii existuje i řada českých projektů, na které by bylo možné navázat. Dle slov Mikdáda bude v následujících letech tato země potřebovat pomoc prakticky ve všech sektorech, zdůraznil obnovu infrastruktury. Jedná se například o rekonstrukci železniční, silniční a letištní infrastruktury, o dodávky lokomotiv, zemědělských strojů, malotraktorů či výrobních linek v oblasti mléčné výroby. Vysoká poptávka bude po čističkách odpadních vod, zdravotnickém vybavení a výrobcích farmaceutického průmyslu.

Důležitou roli v obnově a rozvoji obchodně-ekonomických vztahů mezi Sýrií a ČR chce sehrát Hospodářská komora ČR, stejně jako v případě Íránu a Kuby. Upozornil na to předseda Zahraniční sekce Hospodářské komory ČR Ilja Mazánek, který se jednání se syrským náměstkem ministra zahraničních věcí účastnil. „Hospodářská komora ČR bude proto nadále v koordinaci s Ministerstvem zahraničních věcí udržovat a rozvíjet kontakty se svými syrskými partnery a syrskou podnikovou sférou,“ dodal Mazánek. Hospodářská komora ČR už nyní chystá řadu akcí orientovaných na předání důležitých informací o aktuální situaci a obchodních příležitostech v Sýrii českým firmám, mimo jiné bude jednat také o návštěvě českých podnikatelů v Sýrii.

Sýrie patřila k nejbližším spojencům Československa v oblasti Blízkého vchodu a dodnes má ČR v zemi dobré jméno, firmy mohou navazovat i na rozpracované projekty. V posledních předválečných letech české firmy získaly významné zakázky zejm. v oblasti petrochemie. Společnost Plynostav Pardubice předala v roce 2011 63 km dlouhý úsek plynovodu spojujícího Aleppo s tureckou hranicí (součást The Arab Pipeline). Dále se Plynostav připravoval na realizaci projektu výstavby 150 km ropovodu s termínem dokončení červenec 2014.

Velmi tradičním českým zástupcem na syrském trhu byla společnost Technoexport, která nabízí expertní služby a disponovala v Damašku vlastní budovou obchodního zastoupení. K dalším velkým českým dodavatelům do Sýrie před válkou patřily firmy Škoda Auto, ČKD DIZ či Prokop Engineering.

Hospodářská komora ČR spolu s českými firmami chce navázat na tradici intenzivních obchodních vztahů a realizovaných projektů v Sýrii. Spoléhat bude také na Velvyslanectví ČR v Damašku, které zůstalo jedním z mála diplomatických zastoupení v Sýrii.

(tz)

Slovo ke dni

  • Je nás sedm milionů online

    Sčítání lidu, které právě probíhá, ukazuje nejen na počet obyvatel České republiky a jejich vzdělání, práci a bydlení. Zároveň dává obrázek o digitální vyspělosti národa. A myslím, že se nemáme za co stydět. Ještě nebyli sečteni všichni, a už se sedm milionů dotazníků podařilo vyplnit online. Nepochybně nejméně tři čtvrtiny Čechů daly přednost počítači před sčítacím komisařem. Někdy nám připadá, že jsme zaostalí a nikdy nedoženeme vyspělý Západ. Ale to pokládám za falešnou představu, za projev z minula, kdy jsme měli sedávat v koutě a neplést se mezi „dospělé“. Jak vidno, můžeme se rovnat s nejlepšími. Nejen v digitálních dovednostech, ale i v dalších oborech, o čemž vypovídají i úspěchy našich firem v globálním konkurenčním boji. Získáme-li potřebné sebevědomí, budeme mezi prvními. My na to máme!

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

14 Karabec

Jak je to s promlčecí lhůtou při mimosoudním řešení sporů 3. květen 2021

Ve srovnání se zahraničím se alternativní metody řešení sporů (ADR) v České republice používají v oblasti ochrany duševního vlastnictví nedostatečně. S tím souvisí i nedostatek mediátorů odborně připravených vést mediační spory v této specifické oblasti práva. Mediace má přitom nezastupitelnou úlohu zejména v případech, kdy strany nejsou schopny vyjednávat, jejich vzájemné vztahy jsou vyhrocené, soudní řešení nemusí přinést očekávaný výsledek, v dané věci je nejednoznačný výklad práva, hrozí vysoké náklady na vedení sporu, existuje časová či ekonomická tíseň stran nebo spor je příliš komplexní.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE