INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Hospodářská komora České republiky nesouhlasí se záměrem vlády sjednotit daň z přidané hodnoty na 20 %. Toto značné zvýšení daňové zátěže HK ČR považuje za krok, který může mít vážné ekonomické dopady nejen na podnikatelskou sféru.

„Podnikatelé jsou zneklidněni skutečností, že má od 3. čtvrtletí letošního roku dojít k trvalému navýšení sazby DPH a to téměř u všech komodit. Tento krok chápeme jako důležitý pro důchodovou reformu, ale navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat,“ zdůrazňuje prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. A dodává: „Takto radikální zvýšení daňové zátěže není z pohledu DPH nutné. Hospodářská komora ČR navrhuje jako jednu z variant sblížení sazeb na výši 17 %. I v tomto případě vláda získá dostatečné finanční prostředky pro krytí důchodové reformy.“

Obavy z dopadů vládního záměru v oblasti DPH potvrzuje také čerstvý celorepublikový průzkum HK ČR, ze kterého vyplývá, že 51 % dotázaných respondentů-podnikatelů je zásadně proti plánované změně, 33 % kroky vlády v oblasti DPH respektuje, ale nevítá, a pouhých 16 % dotazovaných podnikatelů to vnímá jako nutný krok. Plných 72 % respondentů se domnívá, že plánovaná změna v sazbě DPH negativně ovlivní jejich podnikání. Celkem 49 % dotazovaných podnikatelů se chystá na zvýšení DPH reagovat odpovídajícím  zvýšením cen svého produktu.

„Očekávám, že realizace tohoto plánu vlády na zvýšení sazeb DPH bude mít mimořádně negativní dopady např. na stavebnictví a navazující služby, cestovní ruch a ubytování nebo potravinářství,“  zdůraznil  viceprezident a předseda Daňové  skupiny Hospodářské komory ČR a zároveň předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesner.

Petr Kopáček
vedoucí tiskového oddělení

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. |  www.komora.cz

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3