INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
Logo_PK_RPodle informací Potravinářské komory ČR se znovu objevuje snaha klasifikovat naprosto zavádějícím způsobem potraviny, které obsahují a které neobsahují přídatné látky. Tyto aktivity jsou ale spíše ke škodě spotřebitele a mohly by vnést výrazný zmatek do stávajícího označování potravin.

Potravinářská komora ČR (PK ČR) dlouhodobě upozorňuje, že v současné době existují pouze povolené a nepovolené přídatné látky, tedy „éčka", dané legislativou, přičemž legislativa nerozlišuje škodlivé a zdravé přídatné látky. Škodlivost „éček" je vždy uvažována pouze ze subjektivního hlediska, a pokud je nějaká přídatná látka shledána škodlivou do té míry, že by mohla způsobit, že se stane potravina nebezpečnou, je (za podpory celé řady studií) zakázána.

O tom, že tyto studie neustále probíhají a často mění zažité názory o škodlivosti „éček" svědčí například fakt, že poslední studie u diskutovaného aspartamu (Soffritti, Hallardson, 2010) všechny dohady o jeho škodlivosti vyvrací a vyznívá tak, že není důvod se ho v lidské stravě (v přiměřeném množství) obávat.

Evropská komise (EK) společně s Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) vytvořila velmi obsáhlý seznam všech povolených přídatných látek a podmínek jejich použití, který pravděpodobně v říjnu vyjde v Úředním věstníku EU, tzn. všechna „éčka" na seznamu budou povolena. Navíc, každý soudný člověk si spočítá, o jakou potravinu se bude jednat, když nebude obsahovat konzervanty, umělá barviva a sladidla - ovoce, zelenina, jednosložkové potraviny...

Půjdeme-li do extrémů a zakážeme všechny přídatné látky, pak jen obtížně vyrobíme například nakládané okurky, protože v láku jsou přece „éčka" – například benzoát sodný, budeme se muset obejít bez tavených sýrů – tavící soli jsou „éčka", a navíc se nám všechny potraviny velmi rychle zkazí, protože konzervanty a stabilizátory budou zkrátka zakázané.

Navíc PK ČR v současné době nemá žádné informace o tom, že by obdobný projekt běžel v některé ze zemí Evropské unie, protože v tomto směru existuje naprosto jasné stanovisko EK a EFSA.

Bohužel, díky této vypjaté debatě dochází nyní k tomu, že spotřebitel je většinou bombardován zavádějícími informacemi, že jde budˇ o zdraví škodlivé chemikálie, což není pravda, protože „éčkem" jsou označeny i přídatné látky rostlinného charakteru, nebo že existují škodlivá „éčka" (neexistují, jsou buď povolená nebo nepovolená). Jakákoliv další loga týkající se „éček" tak budou pro spotřebitele naprosto zavádějící, protože v něm vznikne logicky dojem, že skutečně existují škodlivé a zdravé (zdraví prospěšné?) přídatné látky.

V této souvislosti PK ČR rovněž upozorňuje, že spotřebitelé by měli důvěřovat především logům, jako je KLASA, Regionální potravina, Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR, Produkt ekologického zemědělství apod., která garantuje stát nebo relevantní nevládní organizace. U ostatních log není zaručena žádná garance toho, že dotyčný výrobek skutečně splňuje parametry, za které takové logo „ručí".

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima za námi, plynu je dost

    Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3