INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Česká hotelová síť PYTLOUN HOTELS, která v současné době provozuje třináct populárních hotelů v ČR, oznámila, že do funkce generálního ředitele společnosti se od ledna 2021 vrací její majitel a zakladatel Lukáš Pytloun. Ve funkci střídá Martina Švehlu, který síť ke konci loňského roku opustil. Lukáš Pytloun bude ve funkci generálního ředitele odpovědný za vedení, řízení a rozvoj týmů v rámci celé hotelové sítě Pytloun Hotels a za její další plánovanou expanzi. V loňském roce se již síť rozrostla o menší šestnáctipokojový horský penzion Union v Harrachově, který přímo sousedí se **** hotelem Pytloun Wellness Hotel Harrachov a v plánu má další akvizice a pronájmy hotelů zejména v centru Prahy, v krajských městech a také na horách.

„Expanzi jsme plánovali ještě před covidem. Na jaře jsme ji pozdrželi, ale nyní jsme si řekli, že je ta správná doba. Je spousta majitelů nemovitostí, kterým nájemci už dlouho neplatí, a třeba to budou chtít řešit s někým, kdo jim dá větší garanci. Jedenáct hotelů vlastníme, dva si dlouhodobě pronajímáme. Pro dlouhodobé partnery jsme díky tomu věrohodnější a čitelní. Jsme lokální firma, zabýváme se jenom hotelnictvím. Máme jasný cíl a strategii. S naším týmem lidí a strukturou řízení hotelové sítě bychom mohli přibírat ročně tři hotely a nijak by nás to nezatížilo,“ říká Lukáš Pytloun.

Expanzi plánuje hotelová síť Pytloun Hotels financovat z vlastních zdrojů i půjček od bank. „Chceme v této složité době pomoci vlastníkům hotelů. Oslovili jsme je kampaní s nabídkou odkoupení jejich nemovitostí, ale nabízíme jim také spolupráci ve formě managementu nebo nájemní smlouvy. Aktuálně jednáme a ladíme parametry spolupráce se třemi prvními zájemci,“ popisuje Lukáš Pytloun a dodává: „Český hotelový trh je v porovnání s okolními zeměmi a světem zatím málo penetrovaný řetězci. Je tu spousta nezávislých hotelů, takže se domnívám, že koncentrace a začleňování těchto hotelů do větších sítí určitě nastane. Je to trend, který se děje i ve světě a my bychom chtěli být pochopitelně u toho.“

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3