INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

janouch2Roman JanoušekSpolek Ukliďme Česko přichází se zajímavou výzvou. Obrací se na provozovatele restaurací, hospod, jídelen a dalších stravovacích zařízení s přáním, aby nevyhazovali potraviny, které by z důvodu uzavření provozu museli vyhodit. Nevyužité zásoby mohou dobře posloužit charitě. S jedním z iniciátorů, Romanem Janouškem, jsme si povídali o tom, co se za tímto projektem skrývá.

Jak vlastně vznikl nápad se sběrem potravin, které nemohou být z důvodů koronakrize využity běžným způsobem?

Bylo to dílem okamžiku, restaurace se zavíraly ze dne na den, na druhou stranu už tu nějaká zkušenost z jara byla, takže jsme byli připraveni na vše možné...

Na koho a jakou formou se obracíte s žádostí o potraviny?

Je to výzva především pro restaurace a jídelny, které se na situaci nemohly nijak předem připravit a ze dne na den jim zůstaly potraviny, které nemají jak udat (pokud tedy neotevřely výdejní okénko, ale i tak to není plnohodnotné). Snažili jsme se oslovit profesní sdružení, internetové weby pro gastronomii, ale i plošně média. Bohužel ta odezva je prozatím minimální, mám pocit že média dnes vůbec nemají zájem o šíření pozitivních zpráv a pouze se patlají v té lapálii s bacilem covid-19.

Co všechno patří do vašeho hledáčku?

Jsou to především ovoce, zelenina nebo chlazené, mražené nebo trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny, ale například do foodboxů v Brně, které jsou umístěny v prodejnách Tesco, mohou vkládat trvanlivé potraviny i občané, kteří zde nakupují.

V jaké podobě mají být potraviny předány, co lze využít, a co už ne?

To je spíše konkrétní otázka na jednotlivé potravinové banky v krajích, bude se to mírně lišit regionálně podle momentální situace, nabídky a poptávky...

Už jste zaznamenali zájem o vaši iniciativu, a to jak ze strany poskytovatelů, tak příjemců potravin?

Ne, ale jelikož jsme teprve tu informaci rozesílali, tak je zatím brzy na nějaké hodnocení.

Kdy a jakou formou bude pokračovat váš projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko?

Máme naplánován hlavní úklidový termín na konec března příštího roku, konkrétně sobotu 27. března. Nezbývá než doufat, že v té době už bude situace v normálu a nezakážou nám uklízet, jako se tomu stalo v letošním roce.

úspěch s potravinovou sbírkou i úklidem
popřál Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3