INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

00 u pro celkoveho v iüteîze z rukou Claudie Viohl generaülniü rîeditelky ENejlepším ekologickým projektem České republiky a absolutním vítězem třináctého ročníku prestižní ekologické soutěže E.ON ENERGY GLOBE se stal Domov Podhradí. Pasivní dřevostavba komunitního domu, který slouží jako domov pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí v Týnci nad Labem, v sobě spojuje moderní stavební technologie a ekologický přístup. Dokazuje, že i sociální projekty tohoto typu mohou být dobře navržené a zasazené do ekologicky přívětivého a krásného prostředí.

„Myšlenka soutěže E.ON ENERGY GLOBE je mi osobně velmi blízká. Věřím, že větší udržitelnost je pro nás všechny tou jedinou správnou cestou, a také jsem přesvědčena o tom, že každý můžeme něčím přispět. Proto mě tolik těší, že se letos už potřinácté sešlo v soutěži E.ON ENERGY GLOBE tolik inspirativních lidí s pozitivním postojem k životnímu prostředí, kteří si uvědomují dopady klimatické změny a svým nadšením a láskou něco ve společnosti změnit pomáhají k tomu, abychom dalším generacím předali zemi v lepším stavu, než je. Za to jim patří velké díky, protože podle mě v tomto ohledu neexistují malé věci,“ řekla Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.

V letošním roce bylo do soutěže nominováno na 300 projektů nejrůznějšího zaměření. Odborná porota pak vybrala deset finalistů v pěti kategoriích. O vítězích jednotlivých kategorií hlasovala během léta veřejnost v online hlasování na webu www.energyglobe.cz. „Pro letošní rok jsme se rozhodli pro změnu vyhlášení soutěžících. Chtěli jsme téma ekologie a udržitelnosti ještě více přiblížit široké veřejnosti, a vyhlášení se tak uskutečnilo na třech venkovních festivalech, které byly vždy spojené s koncerty známých interpretů,“ vysvětlila koordinátorka soutěže Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON Energie, která soutěž v Čes­ké republice pořádá. Výherce prvních dvou kategorií se veřejnost dozvěděla 2. září na pískovnách ve Veselí nad Lužnicí, dalších dvou 9. září ve Znojmě v kulisách rotundy sv. Kateřiny a vítěze páté kategorie a pak celkového vítěze 16. září v pražské Rosmarině. Všechny akce, navíc živě, přenášel Seznam.cz, mediální partner soutěže.

Celkovým vítězem 2021 a vítězem kategorie Země se stal Domov Podhradí

Domov Podhradí pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí v Týnci nad Labem je příkladem dobře řešeného projektu, který v sobě spojuje moderní stavební technologie a ekologický přístup. Krásná přízemní dřevostavba je navíc zasazená do vznikající permakulturní zahrady, a zvítězila tak nejen ve své kategorii Země, ale také nejvíce zaujala veřejnost ze všech finálových projektů. „Tím, že jsme vyhráli, můžeme být inspirací pro ostatní. Domov Podhradí je malinký lokální projekt a překvapilo mě, že dokážeme zaujmout a vyhrát i nad tak velkými, které se soutěže účastnily. Je to ukázka toho, že každý střípek je důležitý a dohromady dávají celou udržitelnou mozaiku pro naši planetu,“ uvedla Dana Motlová, spolumajitelka a provozovatelka Domova Podhradí.

V kategorii Vzduch zvítězil studentský startup Luftio se svou chytrou krabičkou, která dokáže monitorovat kvalitu ovzduší v uzavřených prostorech. Právě kanceláře se totiž často potýkají s vysokou koncentrací oxidu uhličitého a těkavých organických látek ve vzduchu, což snižuje psychickou pohodu a soustředění zaměstnanců. Ti pak mohou informace o kvalitě vzduchu sledovat v mobilní aplikaci.

V kategorii Oheň vyhrála společnost CIUR se svým projektem výroby tepelné izolace z recyklovaného papíru. CIUR patří ke světové špičce v recyklování papíru a výrobě celulózových vláken a ročně zpracuje více než 50 000 tun papírového odpadu. Výrobní program firmy je příkladem tzv. upcyklace, kdy se nejrůznější odpadní suroviny a použité výrobky přeměňují na nové a hodnotnější produkty.

V kategorii Voda veřejnost nejvíce ocenila mobilní aplikaci Zalejme.cz od brněnských tvůrců, která pomáhá zachovat města plná zdravých, neusychajících stromů. Neustále počítá, jaké množství vody potřebuje každý strom a motivuje lidi k akci. K zalévání pak doporučuje použitou vodu například z umývání ovoce a v Česku tímto způsobem chrání už 100 000 dřevin.

V páté kategorii Iniciativa se z vítězství radovala aplikace Třídímolej.cz, která ukazuje, že všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti je možné recyklovat a znovu použít. Seznamuje občany s jednoduchým a ekologicky přínosným procesem, stejně jako s riziky, která mohou nastat v případech, kdy olej putuje do odpadního potrubí.

Vítěz získal elektřinu na rok zdarma

Absolutní vítěz si převzal z rukou Claudie Viohl, generální ředitelky společnosti E.ON v Čes­ké republice, roční dodávku elektrické energie zdarma a půlroční zápůjčku elektrického vozu Jeep. Vítěz každé kategorie stejně jako celkový vítěz obdržel původní české hodinky značky PRIM od společnosti Elton hodinářská z Nového Města nad Metují. Vítěz kategorie Země získal voucher v hodnotě 50 000 korun od hobby marketu Hornbach, vítěz kategorie Oheň pak plynový kondenzační kotel E.ON, který věnovala společnost Duko Hlinsko. V kategorii Voda získal vítěz poukaz v hodnotě 100 000 korun od společnosti Velkoobchod Koupelny Ptáček a nejlepšího v kategorii Vzduch odměnila společnost BDR Thermea CZ klimatizací De Dietrich. Vítězný projekt v kategorii Iniciativa si pak odnesl inkubaci projektu od Impact Hubu v hodnotě 300 000 korun.

O soutěži E.ON ENERGY GLOBE

Soutěž E.ON ENERGY GLOBE je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jde o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 3000 projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz. Přenosy jednotlivých finálových večerů jsou pod odkazem: Soutěž E.ON ENERGY GLOBE – Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz).

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3