INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Foto Ostroj FotovoltaikaOSTROJ, jedna z předních strojírenských firem v České republice s více než sedmdesátiletou historií, čelí v posledních letech rapidnímu nárůstu nákladů na energie, a to v desítkách milionů korun.

V roce 2023 se tak OSTROJ zaměřil na úspory ve snižování spotřeby energie, například ve formě investic do fotovoltaické elektrárny nebo projektu na optimalizaci nové zinkovací linky.

V minulém roce zaplatil OSTROJ za plyn a elektřinu bezmála 70 milionu korun, což je sice o více než polovinu méně než v krizovém roce 2022, ale pořád o více než 50 % oproti roku 2021, tedy předtím, než energetická krize naplno vypukla.

Významné finanční úspory přineslo inovativní využití frekvenčních měničů pro regulaci výkonu u čerpadel nové zinkovací linky – celkem 1,4 milionu korun. Spuštěním fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 500 kWp do provozu v dubnu 2023 dosáhla opavská společnost úspory ve výši 1,6 milionu korun.
„Vlastní fotovoltaikou v současnosti pokrýváme asi 3,2 % naší roční spotřeby elektrické energie. V následujících letech plánujeme vybudovat další fotovoltaickou elektrárnu a dostupný výkon navýšit o další 1000 kWp,“ komentuje Aleš Martínek, generální ředitel společnosti OSTROJ a dodává: „Energetické úspory mají pozitivní dopad i na životní prostředí. Využíváním FVE jsme snížili emise CO2 o 81 tisíc kg za rok.“

Další kroky do budoucna
Konkrétní zrealizované projekty ve společnosti OSTROJ ukazují, že investice do obnovitelných zdrojů energie a modernizace technologií přinášejí nejen vyčíslitelné energetické a finanční úspory, ale mají pozitivní dopad i na životní prostředí. Aleš Martínek k tomu dodává: „Situace na trhu s energiemi je stále obtížná a těžko předvídatelná, ale OSTROJ se k tomu od začátku staví čelem. Od vypuknutí energetické krize se aktivně snažíme vlastními projekty a opatřeními tuto situaci řešit. V investicích do snížení energetické náročnosti naší výroby, snížení jejich dopadů na naše životní prostředí a zajištění větší energetické soběstačnosti budeme pokračovat i do budoucna.“

Pro rok 2024 má opavská strojírenská společnost připravené další projekty zaměřené na snižování energetické náročnosti. Plánuje nákup nových kompresorů na výrobu stlačeného vzduchu, s plánovanou roční úsporou nákladů ve výši 700 tisíc korun ročně. Současně se připravuje na výměnu transformátorů, která by měla přinést roční úsporu ve snížení ztrát elektrické energie ve výši 380 tisíc korun na každém z nich. Aktuálně již proběhla výměna dvou z plánovaných dvanácti.
„V následujících dvou letech budeme intenzivně pracovat na rozsáhlém projektu přechodu od využití pitné vody pro technologické účely na upravenou vodu z našeho vlastního podzemního zdroje. Cílem je pokrýt až 100 % naší stávající spotřeby,“ doplňuje Jan Müller, energetik společnosti OSTROJ.

(tz)

Slovo ke dni

  • O zdravém stravování

    Na tohle téma se vedou spory. Jedni tvrdí, že maso do našeho jídelníčku nebude smět, druzí by je za taková tvrzení nejraději uškrtili. První to zdůvodňují tím, že naše planeta skomírá a z jisté části za to můžeme my, lidi masožravci, a nabádají nás k tomu, abychom se v jídle umírnili a více využívali na talíři zeleninu a ovoce. Což o to, to je určitě správná a potřebná cesta, zvýšit podíl kedlubů, mrkve, salátu nebo brokolice v našem žaludku. Zemědělci ale zase tvrdí, že bez hnoje, tedy chlévské mrvy, za chvíli budou pole neúrodná, že zkrátka hovězí dobytek, čuníky, ovce lidstvo potřebuje, aby bylo z čeho posléze produkovat obilí, řepu, brambory, okurky, rajčata. Protože řádně vyhnojené pole, tedy organicky, ničím nenahradíš. A že hydroponie lidstvo nezachrání. Myslím, že všichni máme kousek pravdy. A fakta, která k něčemu vedou, nejsou ani...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

INZERCE