INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

Asociace českých nábytkářů, reaguje na zprávu ze serveru iHNed.cz z minulého týdne, konkrétně ze dne 24. 09. 2013, podle níž společnost IKEA v České republice informovala o rozvázání spolupráce s několika desítkami dodavatelů z Číny. Důvodem rozvázání spolupráce byl fakt, že se čínští výrobci nepřihlásili k etickým pravidlům společnosti IKEA.

Podle vyjádření manažerky z oddělení nákupu nešlo o náhlé rozhodnutí. „IKEA firmy vyzvala, aby se do určité doby zavázaly k jejím etickým pravidlům, a když tak ani po výzvách neučinily, přestala od nich brát zboží“. Dále manažerka uvedla: "V čínských firmách byl podle našich kontrol a informací problém třeba s velkým počtem neevidovaných přesčasových hodin“.

Čeští nábytkáři si dlouhodobě uvědomují význam férového přístupu nejenom k zákazníkům, ale i k vlastním zaměstnancům a také dodavatelům. Proto si členové Asociace českých nábytkářů před několika lety odsouhlasili závazný morální kodex, který je pro ně platný. Takovýto dokument výrazně přispívá i ke zlepšení vztahů mezi podnikateli. A vede ke zvýšení konkurenceschopnosti celého oboru.

Asociace českých nábytkářů velmi vítá odpovědný přístup společnosti IKEA ve věci etických pravidel. Na druhou stranu, je potřeba říci, že respektování zásad odpovědného přístupu není z pohledu investovaného kapitálu jednoduchou záležitostí. Nicméně vzdělaný zákazník se zajímá, zda produkt, který kupuje, byl vyroben nebo získán v souladu s etickými pravidly a nejsou při jeho výrobě pošlapávána lidská práva. Koupí výrobku respektující tyto požadavky chrání zákazník především sám sebe a ochraňuje demokratické hodnoty. Je zapotřebí zdůraznit, že takovýto přístup se v konečné fázi ekonomicky vyplácí.

Podle zdrojů, které má Asociace českých nábytkářů k dispozici, je trend počtu českých dodavatelů do řetězce IKEA klesající. Se snižujícím se počtem dodavatelů v minulých letech, bohužel klesal i objem dodávek.

Asociace českých nábytkářů vyjadřuje naději na otočení trendu a zároveň deklaruje připravenost českého nábytkářského průmyslu na tuto změnu. Věříme, že chybějící dodávky od čínských dodavatelů by mohly být v brzké době nahrazeny dodávkami od českých výrobců. V České republice je značný potenciál pro zvýšení kapacity výroby.

(tz)

Slovo ke dni

  • Proč skončili živnostníci?

    Loni ukončilo činnost 1300 nejmenších podnikatelů. Asi není žádným překvapením, že řada z nich si spočítala, že ve stále těžších ekonomických podmínkách se prostě neuživí a „zavřeli krám“. Ale je tu ještě jeden významný faktor. Jen v mém okolí se rozhodly dvě osoby samostatně výdělečně činné zrušit živnostenský list z administrativních důvodů. Nechtěly si totiž otevřít datovou schránku, která je od nového roku 2023 k podnikání nutná. Pro někoho jen obvyklá operativa, pro jiného však další „papírování“ a možná až nepříjemný dohled státu. Uvidíme, zda je úbytek živnostníků jen mimořádný jev, který se v příštích letech nebude opakovat, nebo byl nastoupen nový dlouhodobý trend. Ti, co zůstali, brzy zjistí, že se vlastně nic podstatného nestalo, nebo naopak se s datovými schránkami nesžijí. Podle mého názoru převáží první skupina. Každá...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2023

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3