INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Snižování energetické náročnosti firemních provozů se pomalu stává trendem i v České republice. Příkladem může být společnost Lidl, která v pražských Průhonicích otevřela první ekologický supermarket u nás. Prodejna je od podlahy až po střechu vystavěna tak, aby fungovala co nejšetrněji k životnímu prostředí a zároveň šetřila co nejvíce energií.

Oproti tomu malá olomoucká prádelna vsadila na využití odpadního tepla z bioplynové stanice. Pere způsobem šetrným k přírodě, a navíc garantuje bezinfekčnost prádla. Oba projekty byly za svůj přínos pro ochranu přírody a úsporu energií nominovány v 9. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe.

V pražských Průhonicích postavil obchodní řetězec Lidl jednu z prvních prodejen v Česku s ekologickým provozem. „Otázkami udržitelnosti a úspor energií se zabýváme již delší dobu. Jsme velká firma a uvědomujeme si naši odpovědnost vůči společnosti,“ tvrdí Zuzana Holá ze společnosti Lidl Česká republika.

Prodejna Lidl v Průhonicích chladí propanem

Průhonický obchod využívá řadu energeticky úsporných opatření. „Jedná se především o kvalitní zateplení budovy, šetrné osvětlení a aktivaci betonového jádra pro podlahové vytápění nebo chlazení,“ prozrazuje Zuzana Holá. O větrání se pak stará systém s rekuperací tepla napojený na čidla koncentrace CO2 ve vzduchu. Ekologické jsou také chladicí systémy – místo starých neekologických chladiv používá nová prodejna ve vybraném chladicím nábytku propan, který je k životnímu prostředí mnohem šetrnější. Součástí prodejny, kterou osvětlují úsporné LED diody, je i sofistikované řešení pro recyklaci vybraných odpadů.

Nová ekologická opatření mají zároveň snížit náklady na energie. „Investici do úsporných technologií při výstavbě nových prodejen však vidíme především jako investici do budoucna,“ tvrdí Holá. „Musíme se přizpůsobovat změnám ve spotřebním chování a zároveň považujeme za důležité chovat se zodpovědně i vůči životnímu prostředí. Investujeme tedy do takových technologií, které z dlouhodobého hlediska šetří energie,“ dodává.

Olomoucká prádelna pere z odpadního tepla

BSB prádelna z Olomouce využívá pro zajištění svého provozu obnovitelné zdroje – elektrickou energii odebírá z nedaleké bioplynové stanice. Důležité je pro ni také odpadní teplo z vody, jež chladí kogenerační jednotky. „Prádelna je navíc vybavena prádelenskou technikou společnosti Miele, a to úspornými pračkami o velikosti 8, 16 a 32 kg a horkovodními sušičkami,“ říká Roman Chlopčík, jednatel společnosti BSB Prádelny.
Kromě toho byste v prádelně jen těžko hledali klasické prací prostředky – favoritem jsou jednoznačně ekologické prací prostředky zajištující bezinfekčnost prádla. „Využíváme také tekuté ekologické detergenty, které jsou v souladu s platnými předpisy České republiky a EU,“ tvrdí Chlopčík. Díky snižování své energetické nezávislosti a využití obnovitelných zdrojů energie navíc prádelna dokáže svým zákazníkům nabídnout atraktivní ceny svých služeb. „Naši zákazníci oceňují především kvalitně a šetrně vyprané prádlo v kombinaci s rozumnou cenou,“ potvrzuje Chlopčík. „Také věříme, že uplatňování ekologicky šetrných postupů osloví nové zákazníky, kteří nejsou lhostejní k životnímu prostředí,“ dodává.

Vítěznou firmu vybírá veřejnost

Oba projekty nominované v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Firma teď soutěží o sympatie diváků. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu je přitom šance na výhru ročního používání vozu NOVÁ ŠKODA Citigo G-TEC,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou ekologických firemních projektů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz až do 30. září.

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 1 500 projektů. Řada z nich přitom ovlivnila životy stovek tisíc obyvatel České republiky: do iniciativy Ukliďme Česko se zapojují stovky tisíc lidí, ekologické programy TEREZA zase každoročně pomáhají vzdělávat přes 90 000 dětí. Více informací o soutěži a možnost přihlášení svého projektu najdete na webu www.energyglobe.cz.

O společnosti E.ON

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem na 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65 000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4 000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí téměř 11 %.

(tz)

Slovo ke dni

  • Rozmýšlíme se, mlžíme, ztrácíme důvěru

    Rozmýšlení se stalo módou. Spousty lidí místo toho, aby daly najevo, že chtějí to nebo nechtějí ono, raději řeknou, že si to rozmyslí. A když nastane čas, že by měli být už rozmyšleni, vymluví se, a sdělí, že je to těžké, ať jim dáme ještě pár dní, měsíců či neznámo jakou dobu. Domnívají se, že téma upadne v zapomnění, že vyšumí a že s ním nebudou mít tedy práci. Je to rozšířený styl komunikace, který však nikam nevede. Otázkou je, zda vést má nebo skutečně směřovat nikam.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

lukas zmeskal

Průmyslová práva se dotýkají každé firmy 18. červen 2020

Ochránit nápad, na němž stojí podnikání, je pro firmu buď samozřejmost, anebo záležitost, jíž nevěnuje velkou pozornost. Mgr. Lukáš Zmeškal se během své praxe patentového zástupce setkává s oběma případy. Jako partner ve společnosti patentových zástupců Langrova, s.r.o., v Plzni i jako předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů či spoluorganizátor mezinárodní výstavy technologických novinek, patentů a inovací Invent Arena v Třinci (ta letošní se posouvá až na rok 2021) se již setkal s řadou příběhů, které svým způsobem píší dějiny podnikání u nás. Jak právě on nahlíží na ochranu duševního vlastnictví?

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE