INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

4 caimSituace je vážná nejen ve zdravotnictví, ale i v podnikání! Některé firmy už dopady koronakrize nezvládají. Proto se zkušení krizoví manažeři z České asociace interim managementu v čele s Petrem Karáskem, který vedl mimo jiné záchranu Tatry, rozhodli připravit další aktuální sadu upozornění a doporučení pro firmy, která jim pomohou přežít krizi. Součástí je také jednoduchý „kondiční“ test, kterým si firmy mohou snadno a rychle zjistit závažnost svého stavu.

„Firmy se všemožně snažily ustát těžkosti způsobené dopady koronavirové pandemie, nastává ale doba, kterou nemusejí přežít. Už nelze spoléhat na to, že ,bude líp‘. Je potřeba zasáhnout a obrátit negativní vývoj. Krizoví manažeři z CAIM mají zkušenosti z mnoha stovek různých podnikových krizí, které ,vlastníma‘ rukama pomáhali vyřešit,“ uvedl Ján Dolejš, předseda České asociace interim managementu. Naprostá většina těchto zkušeností je použitelná i v dnešní situaci, a to nejen pro podniky, jejich majitele a managementy, ale z metod praktického krizového řízení mohou (a měly by!) čerpat i vládní orgány, krizové štáby různých úrovní, či je mohou využít i různé oborové a profesní asociace. Manažeři z CAIM vytvořili na základě svých zkušeností soubor hlavních upozornění a doporučení přehledně v bodech. Přidali i řadu jednoduchých praktických rad pro jednotlivé oblasti firemních činností od finančních, výrobních, obchodních až po personalistiku a komunikaci. Sestavili zároveň především pro střední a menší podniky jednoduchý test, kterým si sami majitelé či manažeři mohou rychle zjistit, v jaké kondici se nachází jejich firmy a zda potřebují pomoc zvenčí.

„Krize nejsou ničím neznámým ani výjimečným. Koronakrize je však mimořádná hlavně tím, že zasáhla, a ještě zasáhne, velkou část ekonomiky. Které firmy přežijí, nezáleží až tolik na tom, jak jsou velké a silné, ale jak se dokážou pružně přizpůsobit novým podmínkám. Běžné nástroje a postupy totiž v takové situaci nezabírají,“ vysvětlil Petr Karásek, viceprezident CAIM a zkušený krizový manažer, který vedl krizovou záchranu řady strojírenských firem.

Většina českých podnikatelů a manažerů se snaží usilovně bojovat o přežití svých firem, jsou ale v situaci, kterou nikdy nezažily. Někdy je lepší obrátit se na odborníka, některé úkony však mohou zvládnout podnikatelé a manažeři sami, pokud se rychle naučí a aplikují důležité principy krizového řízení. Nejdůležitější je nečekat, je potřeba jednat, a třeba i zcela změnit dosavadní strategii. „I v krizích je vhodné používat osvědčené postupy, protože metoda pokus-omyl by mohla mít fatální následky. Základem je přizpůsobit řízení firmy novým podmínkám a stanovit si priority. Důležitá je také jasná a včasná komunikace se zaměstnanci a obchodními partnery, i když se nám plány, závazky, termíny atd. plnit nedaří,“ doplnila Jana Dronská, specialista na komunikaci.

Jednoduchý návod – jak přežít krizi 

(výběr z dokumentu CAIM)

 • Stanovte si priority a na ty se soustřeďte
 • Sestavte si krizové plány
 • Zaměřte se na prodej/obchod
 • Zkuste s ohledem na „novou“ situaci zvážit nový produkt nebo službu
 • Využívejte příležitosti, hledejte nové
 • Pokud se to ukáže nutné, změňte dosavadní strategii
 • Snižte náklady všude, kde se dá (včetně personálních)
 • Hlídejte cash-flow, jednejte o možnostech pozdější platby nebo splátek
 • Počítejte s možnou druhotnou platební neschopností
 • Optimalizujte výrobu (nevyrábějte na sklad jenom proto, aby se výroba nezastavila)
 • Prověřte a zjednodušte procesy, pokud je to možné, procesy automatizujte
 • Stanovte zastupitelnost pro jednotlivé pozice
 • Se zaměstnanci, kteří nejsou aktivní a loajální, se rozlučte
 • Komunikujte se zaměstnanci i okolím
 • Podporujte týmového ducha
 • Zaveďte vhodnou formu „poučení z krizového vývoje“ – pro jiné podobné situace

Česká asociace interim managementu je odborná platforma sdružující interim manažery – profesionály se zkušenostmi s řešením krizových situací v mnoha oborech. Interim manažeři z CAIM působili v mnoha rolích či pomáhali s řešením problémů stovkám podniků a organizací, mnoha z nich zachránili i jejich existenci. Interim manažeři pomáhají firmám tím, že převezmou formou časově omezeného projektu úkoly, na které firmy nemají dostatek zdrojů, zkušeností či odborností.
Dokument CAIM pro firmy: Jak přežít krizi, včetně „kondičního“ testu, najdete na stránkách České asociace interim managementu: www.caim.cz.

(tz)

Slovo ke dni

 • Férová práce?

  Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a kandidát do Poslanecké sněmovny, oba ČSSD, se chtěli podívat na to, jak lidé pracují. Navštítili v doprovodu policistů a inpektorů druhého největšího zaměstnavatele na Teplicku. Akce se uskutečnila v rámci projektu Férová práce, který zjišťuje, zda na pracovištích nedocházi k porušování zákoníku práce. Zpovídali manažery firmy i dělníky, dělali si na místě samém obrázek z toho, co viděli. Výsledek kontroly třicetičlenného týmu zatím neznáme. Zato se však zaměstnanci mohli přesvědčit, jak fungují úředníci a orgány státní moci při výkonu služby. Předvedli totiž základní neznalost, například netušili, čím se navštívený podnik zabývá. Navíc se, rozděleni do několika skupin, chaoticky pohybovali po areálu a často „pravá ruka nevěděla, co dělá levá“. Měla-li to být předvolební akce dvou...

  Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

karabec 1 kopie

IP mediační centrum Praha proškolilo první IP mediátory 12. červenec 2021

V našem IP mediačním centru Praha, zapsaný ústav, jsme proškolili ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví první IP mediátory, kteří jsou nyní odborně připraveni vést náročné spory v oblasti ochrany duševního vlastnictví, zejména průmyslových práv. 

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE