INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Pohotovost plyn 1239Český lídr distribuce plynu GasNet dodal loni odběratelům svými plynovody 6,77 miliardy m3 plynu. To je o 144 miliónů m3 (2,22 %) více než v roce 2019. Plynaři se také potýkali se ztíženými podmínkami kvůli covidu. Pohotovostní technici museli několikrát zasahovat v biologických ochranných oděvech – celkový počet všech jejich zásahů se loni vyšplhal na 18 399.

V plynovodní síti GasNet, která je nevětší v Česku, už podruhé za sebou meziročně vzrostlo množství distribuovaného plynu. V roce 2018 proteklo potrubím GasNetu 6,57 miliardy m3 plynu, v roce 2019 to bylo 6,62 miliardy m3. Vliv na spotřebu plynu má zejména teplota vzduchu. Roky 2018 a 2019 patřily k těm nejteplejším. Zájem o plyn ale obecně roste. Vidět je to i na počtu „mrtvých“, nevyužívaných přípojek, u kterých GasNet odběratelům obnovil provoz. Počet žádostí o nová připojení meziročně vzrostl o 8 % a od roku 2017 GasNet vrátil do provozu více než 30 000 přípojek. Největší přírůstky byly ve Středočeském a Moravskoslezském kraji.

V distribuční síti GasNet, která kromě jižních Čech a Prahy pokrývá celé Česko, zaznamenali v roce 2020 přes 50 pohotovostních výjezdů denně. Každý třetí zásah se týkal domovních rozvodů plynu, které už nejsou součástí distribuční sítě. K nejčastějším příčinám pro výjezd patřily hlavně neodborné stavební práce, při kterých došlo k narušení nebo poškození plynovodu třetí stranou. „Pandemie koronaviru nás donutila výrazně změnit naše bezpečnostní postupy. Nově musíme ověřovat, jestli v objektu, kam chceme vstoupit, nejsou osoby v izolaci nebo karanténě. Pokud by tomu tak bylo, a přesto by situace vyžadovala náš zásah, jsme na to připraveni. Naši technici jsou na takové případy vybaveni a chráněni podobně jako například zdravotníci,“ řekl Pavel Káčer, provozní ředitel GasNetu.

Zásah v protiepidemickém obleku prováděli loni plynaři například v areálu nemocnice v České Lípě, kde se museli pohybovat mezi pacienty s covidem. Poškození plynovodu a únik zemního plynu tady způsobil neopatrný bagrista při výkopových pracích. „V bezprostřední blízkosti místa úniku se nacházela budova Alzheimercentra, kde byli umístěni pacienti s nákazou covid-19. Uzavřeli jsme hlavní uzávěr plynu a zajistili místo úniku. Po konzultaci se zasahujícími hasiči bylo nutné proměřit koncentrace v budově,“ popsal okolnosti akce vedoucí pohotovosti Marek Tezner.

Protikoronavirová opatření řeší GasNet na všech úrovních. „Kvůli omezení kontaktů klademe velký důraz na mobilní samoodečty plynoměrů. Přísná opatření se dotkla i našeho dispečinku, který kontroluje naši distribuční plynovodní síť, zařazenou do kritické infrastruktury státu,“ doplnil Pavel Káčer.
Pohotovostní linka plyn 1239 přijala loni 33 236 telefonátů. „Opatrnosti není nikdy dost a žádný telefonát na naši linku není zbytečný. Jsme připraveni vyrazit a pomoct sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Každé hlášení prověřujeme,“ podotkl ředitel distribučního dispečinku společnosti GasNet Jiří Zdvořáček.

(tz)

Slovo ke dni

  • Pošta na kolečkách

    Vzpomínáte na pojízdné prodejny? Umožňovaly venkovu přiblížit se městu, jak znělo jedno ze socialistických hesel. Ale taková služba přežívala i do dnešních dnů. K nám každý týden zavítal se svým krámkem na kolách řezník Franta. Zájem byl velký, avšak s tím, jak začal v centru obce prosperovat obchod vedený vietnamskou rodinou, už se Fandovi tak nedařilo a přestal zajíždět. Nicméně v nedaleké vesnici to nevzdal. Česká pošta musí hlídat náklady na provoz, zároveň udržet obslužnost celé republiky. Zkouší teď na jihu Čech nabídnout své služby z pojízdného úřadu. Zatím jen na měsíc. Tento jistě zajímavý experiment může mít úspěch, ale čtyři týdny je krátká doba na to, aby si místní lidé zvykli. Navíc rozsah poskytované služby je omezený. Praxe ukáže, zda nápad z minulosti může zajistit pošťákům i slušnou budoucnost.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

2 karabec

Představujeme IP mediační centrum Praha 23. únor 2021

Cílem tohoto příspěvku je představit nově založené IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, jehož zakladatelem je společnost JUDr. David Karabec, s.r.o., která je specializovanou konzultační, poradenskou a vzdělávací společností se zaměřením na ochranu autorských a průmyslových práv, know-how, obchodní tajemství, licence, nekalou soutěž a franchising.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE