INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

facebook 1619366181640 6792114053120397988V Česku startuje systém Corrency. Přichází s myšlenkou jednorázové měny corrent, která podporuje zároveň lidi i obchodníky. Systém kombinuje výhody lokální měny a slevových poukázek, a pomáhá nastartovat místní podnikání postižené koronavirovou krizí. Od pondělí 26. dubna začali correnty jako první přijímat kyjovští obchodníci.

První zpráva o Corrency obletěla svět. „Dostali jsme pozitivní reakce z Francie, Singapuru i Filipín. Také v Česku může vzniknout nápad, který pomůže lidem i obchodníkům na celém světě. Rádi bychom ho nabídli u nás i v Evropě,“ vysvětlil svou motivaci Pepe Rafaj, spolutvůrce projektu. „Jako první nás čeká ověřit funkčnost a efektivitu systému v Kyjově, za což vděčíme jeho starostovi Františkovi Luklovi, který do nás vložil důvěru a šel s námi do toho,“ dodal Pepe Rafaj.

„O correntovou podporu se u nás mohou přihlásit všichni obyvatelé Kyjova. Věřím, že tento moderní ekonomický projekt má velký potenciál a je jen otázkou času, než se do něj zapojí další města,“ vysvětil důvody vstupu do projektu starosta František Lukl, který je zároveň předsedou Svazu měst a obcí ČR.

Polovinu částky za nákup zaplatíte darovanými correnty a druhou ze svého

Princip Corrency spočívá v tom, že občané dostanou correntovou podporu, kterou během měsíce využijí u přihlášených místních obchodníků. Občané sami vyberou, koho na trhu chtějí podpořit, a platbou u těchto obchodníků povzbudí celý region. Polovinu částky za nákup zaplatí darovanými correnty a druhou ze svého. Peníze se v místní ekonomice rychle protočí a díky spoluúčasti lidí se jejich objem v oběhu znásobí. Potenciál obnovy místního obchodu je tak ve srovnání s jinými formami dotací mnohonásobně větší a rychlejší.
„Chtěli jsme platbu correntem lidem co nejvíce usnadnit, aby k ní měl přístup úplně každý. Lidé se nemusí obávat složitostí. K platbě jim bude stačit číslo občanského průkazu nebo kód v SMS,“ vysvětlil Pepe Rafaj.

Tisíc Kyjováků
a desítky kyjovských obchodníků

Plánované zahájení pilotu se kvůli uzamčení české ekonomiky skoro o čtyři měsíce odsunulo. „Naší prioritou je otestovat Corrency v reálném provozu a začít co nejdříve pomáhat i jinde. Další zájemci se nám už hlásí,“ uvedl Pepe Rafaj. Od prosince se do kyjovského projektu zaregistrovalo tisíc místních občanů a více než 40 kyjovských obchodníků. Registrace budou nadále pokračovat i po zahájení pilotu. Zájemci o correnty se mohou průběžně hlásit na webu kyjov.corrency.cz nebo na podatelně kyjovské radnice. Příspěvek budou muset využít do 25. května.

Corrency funguje v pekárně,
galanterii, opravně aut i vinárně

Kyjováci získají příspěvek ve výši 400 korun ve formě correntů, které budou moci využít u registrovaných obchodníků. Jejich škála je široká. Od místní prodejny pečiva, potravin, lékárny, několika kaváren, restaurací, papírnictví přes obchod s látkami, opravny aut, autoškol po nejrůznější poskytovatele služeb, včetně kadeřnictví a masážních salonů. Pilotní emisi correntů v Kyjově podpořila soukromá firma
I, Foundation. Dalším vydavatelem měny mohou být samotná města, soukromé firmy, které mají zájem region podpořit, nebo přímo stát. To vše bude záviset na dalších jednáních. V tuto chvíli tvůrci otevírají prostor pro komunikaci s dalšími starosty a zástupci měst, případně jinými zájemci.

Projekt uspěl v hackathonu Hack the Crisis pro chytrá řešení proti covidu-19 vyhlášeném agenturou CzechInvest a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO). Získal záštitu Hospodářské komory ČR, Ministerstva vnitra a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Následně MPO v programu Czech Rise Up podpořilo realizaci jeho pilotního provozu v Kyjově. V rekordně krátkém čase tak vznikl systém, který je univerzálně použitelný nejen v České republice, ale i ve světě.

(tz)

Slovo ke dni

  • Radši kašmírový než směsový

    Pomalu se blížíme k podzimu, i když tomu teploty vůbec neodpovídají. Ráda bych se při té příležitosti zamyslela nad spotřebním chováním, protože i sem patří nákup oděvů. Ale nutně to tak být nemusí. Zkusila jsem orientačně spočítat, jak se člověku vyplatí kvalitně zpracovaný kašmírový svetr. Když máte doma kousek ze směsi polyesteru, akrylu, polyakrylu, viskózy, elastanu a možná trochu nepříliš kvalitní vlny, zaplatíte místo osmi až patnácti tisíc zlomek ceny, zhruba od tisícovky do osmnácti stovek. Ale teď přijde druhá část rovnice. Kolikrát ten směsový za sezónu budete muset vyprat? Každé tři až čtyři dny. Protože se v něm drží pachy. Víc chytá špínu. A má horší termoregulační vlastnosti než přírodní materiál na bázi zvířecího chlupu. Ten z kašmíru, a potažmo dalších druhů vlny, vyperete za sezónu jednou. A ve skříni byste měli mít...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3