INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

20210820 111648Poslední rok a půl přinesl velký zásah do našich životů. Přerušení práce v mnoha podnicích ve spojení s omezením společenského života a cestování nabídlo více času ke hrám. To přináší více práce pro jejich výrobce, ale i pro spolupracující logistické společnosti.

Herní průmysl se stále více přesouvá do virtuálního prostoru, ale zde se setkává s problémy. Rostoucí poptávka po počítačích a telefonech přinesla celosvětový nedostatek polovodičových čipů. V důsledku toho výrobci herních konzolí nestíhají uspokojit poptávku. Nic z toho se netýká deskových společenských a kreativních her. Tato oblast proto zažívá velký růst zájmu kupujících.

Výrazné zvýšení poptávky zaznamenala i rodinná firma Ravensburger, založená v roce 1883 ve městě Ravensburg, kde má dodnes své sídlo. Ravensburger patří mezi přední evropské výrobce značkových puzzle, deskových společenských a kreativních her a je také vydavatelem knih pro děti a mládež. V současné době má ve svém portfoliu přibližně 8000 různých artiklů a své výrobky expeduje do 80 zemí po celém světě.

Společnost investuje do rozšíření výroby tak, aby dokázala reagovat na zájem trhu, nicméně rozvoj přináší nejrůznější výzvy k řešení. Vedení firmy se muselo vypořádat například s limity územního rozvoje v areálu svého sídla. Možnosti již byly natolik omezené, že se začala rozvíjet úvaha o spolupráci s externí logistickou společností, která by zajistila část distribučního řetězce. Odtud to byl již jen krok k vypsání výběrového řízení.

Stalo se tak v roce 2018, kdy společnost oslovila významné poskytovatele logistických služeb s požadavkem na předložení řešení pro provoz externího distribučního centra. Z tendru vyšla vítězně skupina Geis, která od května roku 2020 provozuje sklad pro společnost Ravensburger v areálu Ostrava Airport Multimodal Park v Mošnově. Distribuční centrum vzniklo „na zelené louce“ v průmyslové lokalitě s dobře rozvinutou infrastrukturou. Díky tomu mohlo projektové oddělení skupiny realizovat plány moderního provozu bez omezení. Spuštění celého projektu nezdržel ani loňský jarní nástup pandemie koronaviru, takže první expedice ze skladu v Mošnově realizoval Geis již v polovině června.

Provoz na severu Moravy jsme zahájili na ploše 7 000 m² s celkovou kapacitou přes 11 000 paletových pozic. Uskladnění konkrétního výrobku určuje systém na základě ABC analýzy, takže výrobky s vysokou obrátkovostí jsou uloženy na nejpřístupnějších pozicích. Nízkozdvižné vychystávací vozíky jsou vybaveny vysouvací zvedací plošinou s odkládacím košem. Obsluha tak při vychystávání dosáhne na druhou úroveň regálu.


Uskladnění konkrétního výrobku určuje systém na základě ABC analýzy. Výrobky s vysokou obrátkovostí jsou tak díky tomu uloženy na nejpřístupnějších pozicích.

Nízkozdvižné vychystávací vozíky vybavené vysouvací zvedací plošinou s odkládacím košem, aby obsluha vychystávání dosáhla na druhou úroveň regálu.

Tak jako všechna pracoviště kontraktní logistiky v České republice, Německu, na Slovensku a v Polsku řídí distribuční centrum pro Ravensburger WMS „LFS 400“ provozovaný na platformě IBM. Největší výzvou tohoto projektu však bylo nastavení toku veškerých procesů tak, aby korespondovaly s funkcionalitou „LFS 400“ a zároveň přinesly konečnému zákazníkovi takřka identický distribuční servis, který po dlouhá léta zajišťovala společnost Ravensburger.

„Dnes můžeme tvrdit, že jsme obstáli, neboť po necelém roce od zahájení spolupráce, jsme přikročili k přípravám druhé fáze projektu. Práce na expanzi začaly v únoru letošního roku a nové skladové prostory byly pro Ravensburger zpřístupněné už v polovině května,“ říká Pavel Křížek, ředitel logistiky Geis CZ.

Stávající kapacita se rozšířila na 11 600 m2, takže celková kapacita skladu po navýšení je v současné době 17 000 paletových pozic. Nenavyšovala se jen kapacita skladu, ale rozšiřovaly se i další prostory, především zázemí pro skladníky. Po stránce technického vybavení nebyly nutné žádné radikální změny, pouze se rozšířil regálový systém, dokoupily se další skenery a technika.
Mimo standardní vychystávání a balení zásilek zajišťují pracovníci skladu celou řadu „VAS“ služeb dle přání konečných příjemců, jako například lepení různých štítků, tisk dokumentů uzpůsobených individuálním požadavkům příjemce, či třídění artiklů na expediční palety – vše systémově připraveno tak, aby pracovník dostal ve správném okamžiku potřebné informace prostřednictvím obrazovky, skeneru tiskového výstupu. Připravené zásilky expedujeme příjemcům kamionovou či kontejnerovou dopravou. Pro zákazníka zajišťujeme také další služby jako například opravy poškozené zatavovací fólie na výrobcích či zpracovávání vratek.

Zatímco po zahájení provozu jsme expedovali zboží do 19 zemí světa, po jeho rozšíření jsme získali zakázky pro dalších 42 zemí. Z Mošnova expedujeme zboží společnosti Ravensburger samozřejmě v rámci České republiky a Slovenska, řady dalších evropských zemí, ale například také do Turecka, Izraele, Islandu, Mexika nebo Austrálie. Výjimkou nejsou ani destinace jako Čína, Taiwan, Japonsko, Singapur, i mnoho afrických zemí. Pro zásilky, které směřují mimo Evropskou unii, skupina Geis zajišťuje také služby celní deklarace.

Už nyní Geis připravuje další rozšíření skladové a manipulační plochy o 2300 m2, které by mělo pokrýt plánovaný růst expedic v roce 2022. „Současná situace vytváří nové příležitosti pro ty, kteří jsou dobře připraveni a schopni rychle reagovat. To je i případ spolupráce firem Ravensburger a Geis. Společnými silami jsme zvládli v relativně krátkém čase úspěšně nastavit veškeré procesy související se skladováním a expedicí objednávek zákazníkům společnosti Ravensburger,“ shrnuje Pavel Křížek, ředitel logistiky Geis CZ.

Více informací na: www.geis.cz 

(tz)

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3