INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

P1010784Lidé, kteří to myslí vážně s ochranou životního prostředí a trvale udržitelným rozvojem, se znovu obracejí s nadějí k přírodním zdrojů. V tradičních surovinách může moderní průmysl najít vhodné alternativy k syntetickým látkám a ropným produktům. Velký návrat nyní zažívá zapomenuté konopí, jehož přednosti objevují nejen potravináři, farmaceutický a kosmetický průmysl, ale i výrobci barev a laků.

U nás se technické konopí, které v době největšího rozkvětu zaujímalo desetitisíce hektarů zemědělské půdy, přestalo pěstovat a zpracovávat koncem osmdesátých let minulého století. Ale už po deseti letech se do Česka znovu navrací a přesvědčuje o svých mimořádných a nenahraditelných kvalitách.

„Díky obsaženým látkám je konopí cenným prostředkem při léčení řady nemocí užívaných jak v lidovém, tak v moderním lékařství. Bohaté je také technické využití této rostliny," uvedl Václav Říha, jednatel HEMP PRODUCTION CZ, s.r.o. Jeho firma patří k největším pěstitelům a zpracovatelům konopného semene a stonků.

Barvy a laky z přírody

Konopí však stále ještě čeká na plné docenění jako ekologická náhrada výrobků anorganické chemie. Kvalitní, za studena lisovaný, konopný olej poslouží nejlépe v kuchyni a potravinářském průmyslu pro vysoký obsah nenasycených kyselin. Méně kvalitní, žluklá a jinak znehodnocená surovina se používá jako základ lazurovacích laků, napouštěcích a penetračních olejů.

„Olej z konopných semen obsahuje 70–75 % nenasycených mastných kyselin, které způsobují vysychavost konopného oleje, a proto slouží jako přísada do nátěrů určených pro kovové a dřevěné povrchy. Používal se i k výrobě tiskařských barev, laků a fermeží," vysvětlil Václav Říha.

Přední český zpracovatel konopí HEMP PRODUCTION CZ se vrací k dnes již pomalu zapomenutým olejovým barvám a zavádí do výroby a prodeje řadu produktů pod společnou značkou NATUROL. Rozděleny jsou na oleje napouštěcí (impregnace) a konopné laky, které jsou vyrobeny na bázi sojového oleje v kombinaci s olejem z konopí. Díky tomu vzniká pružný, houževnatý nátěrový film s minimální nasákavostí (odpuzuje vodu) a u světlých odstínů zaručuje nízký stupeň žloutnutí. V oboru nátěrových hmot se jedná o světový unikát.

Olejné barvy a emaily na dřevo a kov (včetně inhibitorů koroze) dobře odolávají povětrnostním vlivům. Velmi snadno se aplikují, jsou vhodné nejen pro řemeslníky, poradí si s nimi kutilové i šikovné ženy.

Na stavbě i na silnici

Jedinečné vlastnosti konopného materiálu objevují i stavebníci. Na domácím trhu se nabízí vápenato-konopná stavební hmota s vynikajícími tepelnými a difúzními charakteristikami, která šetří náklady při vytápění a chlazení objektů. Používá se proto při stavbě nízkoenergetických domů stejně jako desky a vlákna z konopného pazdeří.

Jako obnovitelná složka pohonných hmot se v současnosti přidává do ropných produktů metylester řepky olejné. Už v minulosti se však k pohonu spalovacích motorů běžně užíval konopný olej. Při rozšíření pěstebních ploch technického konopí by se nyní mohl stát vhodným obnovitelným zdrojem energie k pohonu automobilů.

Další využití technického konopí na sebe nenechá dlouho čekat. Tradiční domácí plodina stále znovu překvapuje mimořádnými technickými parametry a velmi příznivou ekologickou stopou.

(kčr)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3