INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Myšlenka produkovat čistý ovocný mošt vznikla v roce 2011 jako reakce na stále stoupající podíl „nepravých" potravin v obchodech a na znehodnocování jména výrobců kvalitních surovin a produktů v zemědělské prvovýrobě. Zároveň se snahou nabídnout kvalitní potravinu zdravě uvažujícím lidem. Mošty vyrábí společnost TOKO AGRI a.s. v provozovně v Rudicích u Uherského Brodu pod obchodní značkou Ovocňák.

Zdejší region Bílých Karpat je charakteristický svou rozmanitostí fauny i flóry. V nejnižších polohách se nacházejí úrodné půdy pro náročné hospodářské plodiny, na jižních svazích se daří vinné révě a ovocným stromům a v nejvyšších polohách už naleznete pouze pastviny pro ovce. Nejtypičtějším ovocem pro tento kraj je švestka obecná.

Pro výrobu se používají výhradně výběrové ovoce produkované v Bio sadech a nebo při jehož pěstování se využívají ekologicky přijatelné metody s důrazem na ochranu životního prostředí a lidského zdraví. Zde jsou dodržovány přísné podmínky pro použití chemických látek a hnojiv.

Suroviny pro tvorbu moštů pochází převážně od sadařů z Moravy, případně od dalších českých a slovenských pěstitelů. Celoroční dodávku moštů jsme schopni zajistit díky skladování jablek ve skladech ULO (ultra low oxygen) bez přístupu vzduchu. Měkké ovoce, které firma nestihne zpracovat, zamrazí a postupně zpracovává až do další sezóny. Hlavním cílem je nabídnout kvalitní produkt z českých zemí českému spotřebiteli.

Nabídka je vedle kvality vstupní suroviny postavena na široké škále lisovaného ovoce a zeleniny, k dnešnímu dni nabízí TOKO AGRI 14 druhů ovocných moštů a stále pracuje na přizpůsobování nabízeného produktu potřebám spotřebitele. Vedle 3, 5 a 10 litrových objemů připravujeme i produkci menších balení.

Podnik využívá technologii špičkového rakouského výrobce Voran. Ovoce a zelenina se před dodáním ke zpracování zbaví všech nečistot ve vodní lázni nebo tlakovou vodou. Těsně před vstupem do útrob stroje navíc jednotlivé kusy obsluha kontroluje a přebírá na válečkové dráze. První strojní operací procesu je rozdrcení ovoce a zeleniny na drobnou frakci. To umožní nejlepší výtěžnost ovocné šťávy. Drobná frakce z drtiče padá přímo do pásového lisovacího zařízení, které průchodem nekonečného pásu po několika válcích vymačká z drtě ovocnou šťávu. Ta je sbírána a čerpána do tanku přes kovový filtr, který zachytí případné mechanické nečistoty. Pro dosažení maximální hygieny a trvanlivosti je šťáva z tanku okamžitě ošetřena jemnou pasterací a ještě horký mošt se napouští do speciálních pytlů, kde se po vytěsnění vzduchu zavře ventilem.

Balení, ve kterém se dostává mošt ke spotřebiteli, se odborně nazývá bag-in-box. Jeho hlavní předností je schopnost uchovat mošt v nezměněné kvalitě po velmi dlouhou dobu. Jak je to možné? Mošt je po vylisování ošetřen pasterací při 78°C a okamžitě plněn do potravinářského pytle, který je vakuově uzavřen výpustným ventilem. Vak je následně vložen do kartónové krabice, která zabraňuje přístupu světla. Takto vyrobený, ošetřený a uložený mošt je možné skladovat minimálně 6 měsíců, aniž by se změnila jeho chuť, obsah vitamínů a čerstvost.

Obal zamezuje oxidaci, která je hlavní příčinou znehodnocování potravin. Po otevření, čepujete mošt ventilem, který zamezuje přístupu vzduchu do pytle. Pytel se kolem tekutiny totiž smrskává až do úplného vyčerpání svého obsahu. Díky tomu vám vydrží po otevření čerstvý až 4 týdny.

Další výhody obalu:

• Mobilita – „boxík" je velmi pohodlný při přepravě, nehrozí jeho rozbití jako je tomu u skla. Díky pevnému uchu se dobře nosí.

• Úspora – náklady na balení jsou menší než na skleněné nebo plastové láhve. 5L balení nahrazuje 5 lahví, 5 zátek, 5 etiket. Je tak cenově výhodnější!

• Variabilita – 3 l, 5 l, 10 l, 20 l a na vše stačí jeden jednoduchý obal

• Recyklovatelnost – obal je možné jednoduše rozdělit na plastový pytel s ventilem a karton. Obě části jsou plně recyklovatelné.

• Ekologie – výroba je energeticky velmi jednoduchá, obaly jsou při transportu a skladování velmi kompaktní, na rozdíl od plastových či skleněných láhví a kanystrů jež jsou objemné. Uvádí se, že vliv na znečištění je oproti ostatním variantám obalů nižší o více jak 50%. Nehledě na to, že k výrobě 5 l pytle se spotřebuje v porovnání s 5 l kanystrem o 80% méně plastu.

• Trvanlivost – je zajištěna aseptickým plněním obsahu a čepováním moštu bez přístupu vzduchu (zamezuje oxidaci obsahu).

Pro cestu na trh vytváří TOKO AGRI vlastní obchodní síť a stále hledá koncové prodejce. S Ovocňákem se setká zákazník nejen v obchodech potravin, zdravé výživy apod., ale i na farmářských trzích, na potravinářských předváděcích akcích a na regionálních slavnostech, hodech a ochutnávkách.

Kvalitu produktu ukazují i mnohá odborná ocenění, kdy se Ovocnák může pochlubit oceněním Klas-A, Regionální potravina a Perla Zlínska. V současné době běží registrační proces pro získání značky Bio.

Nedílnou součástí produkce je i vývoj a zdokonalování výroby pro ještě lepší využití potenciálu, který v přírodních potravinách je. Na tom spolupracujeme s vysokými školami a první výsledky již brzy přejdou do výrobního procesu.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3