INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
 V týdnu 30. 5. – 4. 6. se ve Žďárských vrších sejde na 150 předních světových a českých odborníků z oblasti výzkumu a vývoje nanotechnologií. V rámci Mezinárodní letní školy, kterou letos s pomocí ostatních univerzit pořádá CEITEC (Středoevropský technologický institut), Ústav fyzikálního inženýrství VUT Brno a Fyzikální ústav Akademie věd ČR předají vědecké kapacity znalosti a zkušenosti vybraným studentům a mladým vědcům. Celý týden se jim budou intenzivně věnovat s cílem podpořit potenciál, který nastupující česká generace a rychle rozvíjející se oblasti nanoelektroniky, nanofotoniky, nanoneurologie, mikroskopické techniky a dalších nano-směrů mají.

Organizátorům se letos podařilo zajistit skutečné špičky. Účast potvrdil například profesor Lars Montelius z Lund University ve Švédsku. Ve své práci se dlouhodobě zaměřuje na využití nanovláken v lidském organismu, zejména v neurologii, konkrétně například pro výzkum funkce nervových buněk v mozku.

Dalším zajímavým hostem bude také Franz Giessibl z University Regensburg, který je průkopníkem využívání mikroskopu atomárních sil pro zobrazování jednotlivých atomů na površích pevných látek. Pro tyto účely používá jako měřící čidla překvapivě i relativně velké mechanické rezonátory, které nalézáme v hodinkách.

Komerční sektor bude zastupovat ředitel evropského výzkumu společnosti IBM Walter Riess. Jako zástupce prvotřídní instituce, která investuje významné prostředky právě do výzkumu v oblasti nanotechnologií, zprostředkuje studentům kontakt s realitou. Představí ale i vlastní vizi směřování nanoelektroniky.

„Na rozdíl od ostatních oborů si naše vysoké školy nemohou na nedostatek zájemců o oblast nanotechnologií stěžovat. Jedná se o obor, který v posledních letech pokročil v České republice významným směrem dopředu a dostává se na úroveň světových institucí. I proto je jedním z nosných témat Středoevropského technologického institutu (CEITEC), který již brzy oficiálně zahájí svoji činnost," řekl Tomáš Šikola, koordinátor programu Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie z CEITECu.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3