INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

tab copy copy copyObchod s firmami pozvolna nabírá na síle, ale stále se nevrátil na úroveň před covidem. Zahraniční podnikatelé v roce 2023 koupili 2694 českých společností, což je nejvyšší počet za poslední čtyři roky, ale stále o pětinu méně než v předpandemickém roce 2019.

„Počet transakcí (1314), které se uskutečnily v první polovině letošního roku, naznačuje, že mírné oživení na trhu akvizic bude pokračovat i letos,“ řekla Kateřina Klosová, předsedkyně představenstva poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která firmám pomáhá růst a prosperovat díky síle dat, analytiky a řešení založených na umělé inteligenci.

„V posledních čtyřech letech ekonomiky celého světa procházejí turbulentním obdobím – nejprve globální pandemií, následně extrémní inflací a také válkou, která má celosvětové dopady, či růstem klimatických rizik a jimi napáchaných škod. Náročné podmínky, se kterými se podnikatelé musí vyrovnávat, aby uspěli ve vysoce konkurenčním prostředí, brzdí nákupní apetit,“ doplnila s tím, že to jsou zřejmě hlavní důvody, proč zahraniční investoři kupují výrazně méně firem než do roku 2019.
Stejně jako v předchozích letech své podnikání v ČR, co do počtu koupených firem, nejvíc posilují Ukrajinci a Slováci. S velkým odstupem následují subjekty z bývalého komunistického bloku – Maďaři, Poláci, Rumuni a Bulhaři.

Největší objem kapitálu v základním jmění koupených firem v roce 2023 ovládli vlastníci z Lucemburska (590 miliónů korun), Slovenska (471 miliónů korun) a Německa (371 mi­liónů korun). Ukrajinci, kteří loni koupili nejvíc firem, ovládli kapitál ve výši 133 miliónů korun. Transakce, které se uskutečnily v první polovině letošního roku nekopírují trend z loňska. Největší objem kapitálu vložily subjekty z Kypru (2,27 miliardy korun), které ovládly 18 českých firem, Německa (227 milió­nů korun) a Slovenska (88 miliónů korun). Celkový objem transakcí, měřený ovládnutým základním jměním zakoupených firem v ro-
ce 2023, dosáhl 2,5 miliardy korun, zatímco za prvních šest měsíců letošního roku objem přesáhl 2,8 miliardy korun.

(tz)

Slovo ke dni

  • Doba byrokratická

    Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie. Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout. Administrativa tak...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3