Jana Pivoňková, specialistka na elektrické pohony a robotiku ze Schneider Electric, patří mezi nízké procento žen, které studují technické obory na českých vysokých školách. Při studiu magisterského oboru na VUT v Brně zároveň už skoro dva roky zvládá práci na plný úvazek ve jmenované mezinárodní společnosti, která se specializuje na řešení pro průmyslovou automatizaci a energetický management.
Iva Hovadová je zkušenou interim manažerkou. Nedávno se stala předsedkyní České asociace interim managementu a je vůbec první ženou v čele této asociace, jež letos slaví 15. výročí vzniku. Má více než třicetileté zkušenosti v oblasti managementu v průmyslových společnostech, jako je například Karosa, Iveco, CNH, a podílela se na záchraně firem Tatra Trucks, ESSA Czech, MICo a mnoha dalších malých i středních. Jak charakterizuje obor, který ji přirostl k srdci?
Málokdo si spojuje něco na zub s příběhem. Když ale pátráte, zjistíte, že skoro každá novinka v sortimentu toho či onoho výrobce ten svůj příběh má. Úžasná pochoutka vznikla třeba z toho, že se původně zamýšlená inovace vůbec nepovedla, nebo že do ní přidal někdo omylem úplně jinou ingredienci. Okolností, jak přicházejí na svět dobroty, kterým holdujeme roky, jsou prostě nevyzpytatelné.
Získat patent na unikátní technologii zpracování listí stromů k výrobě ultra tenkých izolačních desek, díky nimž nebude třeba v objektech topit, nebo na využití kopřivy tak, že se znásobí její blahodárné účinky na poškozené kolenní klouby, to by jistě bylo terno. Ukázalo by se, že myšlenek, které dobře poslouží lidstvu, není nikdy dost, a že jsou, převedeny do praxe, stále vítané.
Bezpečné zacházení s informacemi není jen o osobní zodpovědnosti či nahodilých krocích, jak tomu bývalo dříve. V současné době spočívá v jasně stanovených postupech, kompetencích, kvalitně sestaveném systému a správně nastavených kontrolních mechanizmech. Je to komplex zásad, které v praxi chrání příslušný subjekt od krádeží, poškozování, nevhodném a zločinném zacházení s citlivými údaji.
Svět zrychlil ve svých proměnných, vše se zdá být najednou jinak, než jsme byli zvyklí. Řada jistot se protáčí do nejistot, radost slastných devadesátek minulého století se stává vřelou vzpomínkou na chvíle rozkvětu podnikání u nás. Generace tehdejších lídrů a odvážlivců zakládala firmy s odvahou, již by potřebovali její nástupci také. Globalizace ukazovala, že mantinely businessu a spolupráce mizí a že vše je možné, řečeno s nadsázkou.
Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...
Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.
Pokračování ...