INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

Irena VrbovaNarušení provozu, dodavatelských řetězců, nedostatek materiálu, míra inflace, nedostatek zaměstnanců, vyčerpané rezervy z doby covidu a válečný konflikt na Ukrajině. Podnikatelé žijí v nejistotě a strachu. Zejména na malé a střední firmy dopadá aktuální situace hůře než na etablované giganty. Firmy a jejich vedení si kladou otázku, jak podnikat, když neví, co bude. V takové situaci je největší výzvou překonání emocí. Strach může být skvělým ukazatelem, ale jen ve zdravé formě. Od určité hranice může ničit.

„Podnikatelé nejsou v jednoduché situaci. Obvykle ale vidíme věci černější, než doopravdy jsou. Co bude, nikdo neví a nikdy ani nevěděl. Emoce strachu nás ale paralyzují. Překonat strach je velká výzva a postavit se mu nás činí silnějšími. Využít strach je i příležitostí k vylepšení nejenom firemních procesů, ale především přijetí a srovnání se vlastníků firem s novým světem, ve kterém se ocitli. Až potom můžeme řešit vše ostatní, vyhrnout si rukávy a situaci překonat. A po nějaké době zjistíme, že jsme to zvládli – firma přežila, tým je silnější než kdy dříve. Změní se postupy a styl práce, zmizí to, co už bylo stejně předtím navíc, jen jsme to tolik neviděli. Například zaměstnanec, který nefungoval, ale dovolili jsme mu to, protože nám klidná doba dovolila ho tolerovat,“ řekla Irena

Vrbová, zakladatelka konzultační společnosti Porto, která se zabývá vzděláváním a rozvojem majitelů a manažerů menších a středních firem.
K negativním ekonomickým ukazatelům mohou být podle ní čtyři různé postoje:

  • Dokud se bojím a vymýšlím, jak to zvládnu, je to v pořádku a můžu s tím pracovat.
  •  Když se bojím, ale už nevěřím, že to zvládnu, čekám a šetřím, je to smíření se svým zánikem.
  •  Když se nebojím vůbec, je možné, že jsem šílenec.
  • Když se bojím více než jenom ukazatelů a fixuji se na špatné scénáře, připravuji si svoji zkázu.

„Jen první postoj má naději v současném světě. A není vůbec jednoduché ho dosáhnout. Vyžaduje sebedisciplínu, svoje vnitřní pravidla a znalost základních životních principů. Válečné konflikty, ten současný nevyjímaje, nám ukazuje příběhy lidí, kteří i tak nepředstavitelnou a šílenou situaci, jakou válka je, zvládají různě právě skrze tyto čtyři postoje,“ uvedla Irena Vrbová.

Možnost podnikatelů je jediná – najít cestu, jak nastavím sebe tak, abych byl schopen zachovat postoj číslo jedna. „Každý podnikatel ví, že když zakládal vlastní firmu a měl by si tehdy na papír napsat rozpočet a všechna rizika, tak by podnikat nezačal. Na začátku byl sen, motivace vybudovat něco vlastního. K tomu potřeboval pevnou vůli, disciplínu, vytrvalost, ale hlavně odvahu. To, že to zvládl, nevzniklo z finanční rezervy v bance, ale úplně z jiných vnitřních dovedností a vlastního nastavení. A pokud si nepamatuje nebo neví, jak to tehdy zafungovalo, je nutné se k tomu teď vrátit a zjistit to,“ dodala Irena Vrbová.

(tz)

Slovo ke dni

  • Proč skončili živnostníci?

    Loni ukončilo činnost 1300 nejmenších podnikatelů. Asi není žádným překvapením, že řada z nich si spočítala, že ve stále těžších ekonomických podmínkách se prostě neuživí a „zavřeli krám“. Ale je tu ještě jeden významný faktor. Jen v mém okolí se rozhodly dvě osoby samostatně výdělečně činné zrušit živnostenský list z administrativních důvodů. Nechtěly si totiž otevřít datovou schránku, která je od nového roku 2023 k podnikání nutná. Pro někoho jen obvyklá operativa, pro jiného však další „papírování“ a možná až nepříjemný dohled státu. Uvidíme, zda je úbytek živnostníků jen mimořádný jev, který se v příštích letech nebude opakovat, nebo byl nastoupen nový dlouhodobý trend. Ti, co zůstali, brzy zjistí, že se vlastně nic podstatného nestalo, nebo naopak se s datovými schránkami nesžijí. Podle mého názoru převáží první skupina. Každá...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2023

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3