INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Pavol Petnuch charter advisory 1Letecká nákladní doprava čelila v posledních letech náročným výzvám, včetně poklesu poptávky, vysokých cen paliva a omezené kapacity. Globální ekonomické zpomalení a napětí v některých regionech dále ovlivňují sektor. Navzdory těmto obtížím odborníci předpovídají nákladnímu letectví pozitivní budoucnost.

Ukazatel CTKs (cargo tuna na kilometr) klesl o 8 % ve srovnání s rokem 2021 a o 1,6 % oproti předcovidovému roku 2019. Trend klesajícího ukazatele pokračoval i v prvním čtvrtletí roku 2023, od května se očekává pokles pomalejším tempem než doposud.

Asijsko-pacifický region téměř vymazal meziroční pokles, ale k dosažení loňských úrovní bude nutné oživení na trzích Severní Ameriky a Evropy, které stále bojují se slabou poptávkou. Africký trh byl v dubnu výjimečný s meziročním růstem díky nárůstu poptávky po nákladu na obchodní trase Afrika-Asie o 20 %.

“České cargo samozřejmě kopíruje celosvětový trend, jde o velmi propojené nádoby. U nás v Charter Advisory patří mezi nejčastější cílové destinace v přepravě nákladu v posledním roce Dubaj, Bombaj, Mexico City, Istanbul nebo Tokio,” přiblížil Pavol Petnuch, odborník na nákladní letectví a Head of cargo v letecko-brokerské společnosti Charter Advisory.

Nákladní letectví podpoří v budoucnu globální e-commerce. Očekává se, že příjmy z elektronického obchodování se do roku 2026 zdvojnásobí. Doručování zboží just-in-time bude dalším faktorem, který podpoří pozitivní trend nákladního letectví.

“Právě čas doručení je zásadní - neexistuje rychlejší doprava zboží po světě, než letecká. Proto často zajišťujeme přepravu například pro automobilové díly nebo farmaceutické produkty,” vysvětlil Pavol Petnuch a dodal: "Náš odhad je, že ceny za leteckou přepravu se budou postupně snižovat. Pokles bude ale pomalý, zejména kvůli globální inflaci a zvyšování cen paliva.”

Firma Charter Advisory zajišťuje privátní, skupinové a cargo lety pro široké spektrum klientů. V roce 2014 společnost založil Martin Feč se dvěma společníky jako malého brokera privátních letů. V dnešní době disponuje společnost jedním z největších letecko-brokerských týmů na československém trhu. Charter Advisory letadla přímo nevlastní, nýbrž spolupracuje s mnoha ověřenými provozovateli s licencí pro obchodní leteckou dopravu, proto jsou její brokeři schopni najít vhodné letadlo přesně podle požadavků klienta. V nabídce má pouze letadla s nejvyššími standardy bezpečnosti.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3