INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem

Pavol Petnuch charter advisory 1Letecká nákladní doprava čelila v posledních letech náročným výzvám, včetně poklesu poptávky, vysokých cen paliva a omezené kapacity. Globální ekonomické zpomalení a napětí v některých regionech dále ovlivňují sektor. Navzdory těmto obtížím odborníci předpovídají nákladnímu letectví pozitivní budoucnost.

Ukazatel CTKs (cargo tuna na kilometr) klesl o 8 % ve srovnání s rokem 2021 a o 1,6 % oproti předcovidovému roku 2019. Trend klesajícího ukazatele pokračoval i v prvním čtvrtletí roku 2023, od května se očekává pokles pomalejším tempem než doposud.

Asijsko-pacifický region téměř vymazal meziroční pokles, ale k dosažení loňských úrovní bude nutné oživení na trzích Severní Ameriky a Evropy, které stále bojují se slabou poptávkou. Africký trh byl v dubnu výjimečný s meziročním růstem díky nárůstu poptávky po nákladu na obchodní trase Afrika-Asie o 20 %.

“České cargo samozřejmě kopíruje celosvětový trend, jde o velmi propojené nádoby. U nás v Charter Advisory patří mezi nejčastější cílové destinace v přepravě nákladu v posledním roce Dubaj, Bombaj, Mexico City, Istanbul nebo Tokio,” přiblížil Pavol Petnuch, odborník na nákladní letectví a Head of cargo v letecko-brokerské společnosti Charter Advisory.

Nákladní letectví podpoří v budoucnu globální e-commerce. Očekává se, že příjmy z elektronického obchodování se do roku 2026 zdvojnásobí. Doručování zboží just-in-time bude dalším faktorem, který podpoří pozitivní trend nákladního letectví.

“Právě čas doručení je zásadní - neexistuje rychlejší doprava zboží po světě, než letecká. Proto často zajišťujeme přepravu například pro automobilové díly nebo farmaceutické produkty,” vysvětlil Pavol Petnuch a dodal: "Náš odhad je, že ceny za leteckou přepravu se budou postupně snižovat. Pokles bude ale pomalý, zejména kvůli globální inflaci a zvyšování cen paliva.”

Firma Charter Advisory zajišťuje privátní, skupinové a cargo lety pro široké spektrum klientů. V roce 2014 společnost založil Martin Feč se dvěma společníky jako malého brokera privátních letů. V dnešní době disponuje společnost jedním z největších letecko-brokerských týmů na československém trhu. Charter Advisory letadla přímo nevlastní, nýbrž spolupracuje s mnoha ověřenými provozovateli s licencí pro obchodní leteckou dopravu, proto jsou její brokeři schopni najít vhodné letadlo přesně podle požadavků klienta. V nabídce má pouze letadla s nejvyššími standardy bezpečnosti.

(tz)

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE