INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Řecký parlament schválil úsporný balík, který má zemi uchránit od akutního bankrotu. Mezinárodní měnový fond a EU totiž s největší pravděpodobností pošlou v nejbližších dnech do Athén 12 mld. euro na úhradu splatného dluhu.


Tím vše zdaleka nekončí, neboť velmi nepříznivý vývoj řeckého rozpočtu v tomto roce znamená, že loni schválená pomoc ve výši 110 miliard euro (resp. 2,7 biliónu korun) nebude stačit. Spekuluje se o tom, že by nový záchranný balík mohl přinést Řecku další úvěry v rozsahu až 50 mld. euro. To je opravdu hodně na tuto relativně malou zemi, která je co do počtu obyvatel podobně velká jako ČR.

Je pravdou, že Řekové vydělávají v přepočtu více než čeští občané (přibližně dvakrát), takže by teoreticky měli být schopni unést větší dluhy. Avšak podíváme-li se na dluhy, je zde nepoměr daleko dramatičtější. Jestliže český obyvatel je v průměru zatížen 134 tisíci korunami vládního dluhu na hlavu, pak v případěřeckého obyvatele je to 755 tisíc korun. Jinak řečeno řecký daňový poplatník je zatížen 5,6krát větším dluhem než jeho český kolega. Dostane-li během léta Řecko další úvěrv řádu desítek
miliard euro (stovek miliard korun), bude se celkový vládní dluh blížit hodnotě 400 miliard euro, což je osminásobek ročních daňových příjmů tohoto po uši předluženého státu.

Co vše by šlo koupit za 110 mld. €, které Řecku nestačí

Loni v květnu schválily MMF a EU velmi výhodně úročenou tříletou půjčku pro Řecko ve výši 110 mld. €. Přičteme-li 12 mld. euro, které MMF a EU vyplatí za pár dní, pak Řecko již z této půjčky vyčerpalo 65 mld. euro (tedy v české realitě 1586 miliard korun). Přesto to nestačí. Přitom jde o obrovské sumy, za které by si tato relativně malá země mohla pořídit řadu velmi drahých věcí, anebo například jiné
země by nemusely několik let platit daně. Zde je pro představu pár názorných příkladů, co lze obstarat za oněch 110 mld. €:

93 raketoplánů
Endeavour

35 letadlových lodí nejmodernější třídy CVN

6710 kilometrů
nových dálnic v České republice

26840 tisíc nových Mercedesů
Benz třídy E

9apůl roku daňových prázdnin pro české plátce DPH

17 atři čtvrtě
roku daňových prázdnin pro fyzické
osoby v ČR

Československá obchodní banka, a. s. Investiční výzkum

Slovo ke dni

  • O zdravém stravování

    Na tohle téma se vedou spory. Jedni tvrdí, že maso do našeho jídelníčku nebude smět, druzí by je za taková tvrzení nejraději uškrtili. První to zdůvodňují tím, že naše planeta skomírá a z jisté části za to můžeme my, lidi masožravci, a nabádají nás k tomu, abychom se v jídle umírnili a více využívali na talíři zeleninu a ovoce. Což o to, to je určitě správná a potřebná cesta, zvýšit podíl kedlubů, mrkve, salátu nebo brokolice v našem žaludku. Zemědělci ale zase tvrdí, že bez hnoje, tedy chlévské mrvy, za chvíli budou pole neúrodná, že zkrátka hovězí dobytek, čuníky, ovce lidstvo potřebuje, aby bylo z čeho posléze produkovat obilí, řepu, brambory, okurky, rajčata. Protože řádně vyhnojené pole, tedy organicky, ničím nenahradíš. A že hydroponie lidstvo nezachrání. Myslím, že všichni máme kousek pravdy. A fakta, která k něčemu vedou, nejsou ani...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

INZERCE