INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

Řecký parlament schválil úsporný balík, který má zemi uchránit od akutního bankrotu. Mezinárodní měnový fond a EU totiž s největší pravděpodobností pošlou v nejbližších dnech do Athén 12 mld. euro na úhradu splatného dluhu.


Tím vše zdaleka nekončí, neboť velmi nepříznivý vývoj řeckého rozpočtu v tomto roce znamená, že loni schválená pomoc ve výši 110 miliard euro (resp. 2,7 biliónu korun) nebude stačit. Spekuluje se o tom, že by nový záchranný balík mohl přinést Řecku další úvěry v rozsahu až 50 mld. euro. To je opravdu hodně na tuto relativně malou zemi, která je co do počtu obyvatel podobně velká jako ČR.

Je pravdou, že Řekové vydělávají v přepočtu více než čeští občané (přibližně dvakrát), takže by teoreticky měli být schopni unést větší dluhy. Avšak podíváme-li se na dluhy, je zde nepoměr daleko dramatičtější. Jestliže český obyvatel je v průměru zatížen 134 tisíci korunami vládního dluhu na hlavu, pak v případěřeckého obyvatele je to 755 tisíc korun. Jinak řečeno řecký daňový poplatník je zatížen 5,6krát větším dluhem než jeho český kolega. Dostane-li během léta Řecko další úvěrv řádu desítek
miliard euro (stovek miliard korun), bude se celkový vládní dluh blížit hodnotě 400 miliard euro, což je osminásobek ročních daňových příjmů tohoto po uši předluženého státu.

Co vše by šlo koupit za 110 mld. €, které Řecku nestačí

Loni v květnu schválily MMF a EU velmi výhodně úročenou tříletou půjčku pro Řecko ve výši 110 mld. €. Přičteme-li 12 mld. euro, které MMF a EU vyplatí za pár dní, pak Řecko již z této půjčky vyčerpalo 65 mld. euro (tedy v české realitě 1586 miliard korun). Přesto to nestačí. Přitom jde o obrovské sumy, za které by si tato relativně malá země mohla pořídit řadu velmi drahých věcí, anebo například jiné
země by nemusely několik let platit daně. Zde je pro představu pár názorných příkladů, co lze obstarat za oněch 110 mld. €:

93 raketoplánů
Endeavour

35 letadlových lodí nejmodernější třídy CVN

6710 kilometrů
nových dálnic v České republice

26840 tisíc nových Mercedesů
Benz třídy E

9apůl roku daňových prázdnin pro české plátce DPH

17 atři čtvrtě
roku daňových prázdnin pro fyzické
osoby v ČR

Československá obchodní banka, a. s. Investiční výzkum

Slovo ke dni

  • Proč skončili živnostníci?

    Loni ukončilo činnost 1300 nejmenších podnikatelů. Asi není žádným překvapením, že řada z nich si spočítala, že ve stále těžších ekonomických podmínkách se prostě neuživí a „zavřeli krám“. Ale je tu ještě jeden významný faktor. Jen v mém okolí se rozhodly dvě osoby samostatně výdělečně činné zrušit živnostenský list z administrativních důvodů. Nechtěly si totiž otevřít datovou schránku, která je od nového roku 2023 k podnikání nutná. Pro někoho jen obvyklá operativa, pro jiného však další „papírování“ a možná až nepříjemný dohled státu. Uvidíme, zda je úbytek živnostníků jen mimořádný jev, který se v příštích letech nebude opakovat, nebo byl nastoupen nový dlouhodobý trend. Ti, co zůstali, brzy zjistí, že se vlastně nic podstatného nestalo, nebo naopak se s datovými schránkami nesžijí. Podle mého názoru převáží první skupina. Každá...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2023

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3