INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

České zemědělství čeká dle oborníků v příštích letech hned několik výzev. Farmáři se budou muset vypořádat s pomocí nových technologií se škůdci, zvýšit výnosy pro vzrůstající populaci, bojovat se suchem a efektivně hospodařit s vodou. V neposlední řadě jim v tom bude pomáhat i nový trend digitalizace.

Moderní zemědělství čelí jiným problémům než před 50 lety. Zatímco na přelomu tisíciletí se řešily spíše povodně a jejich ničivé následky, poslední roky je třeba být připraven na teplo, vítr a sucho. Aby zemědělci nepřicházeli vlivem klimatických změn o výnos plodin, je nutná změna vodohospodářství, což potvrdil také bývalý ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka na lednové konferenci Ziskové pěstování obilnin, konané pod záštitou nově vzniklé společnosti Corteva Agriscience, zemědělské divize DowDuPont. „Situace a vývoj srážek se mění, rok 2018 byl nejteplejší od roku 1775. Mění se srážky a jejich rozložení, dnešní kapky tak ,zalévají jinak‘,“ komentoval klimatickou situaci poslanec s tím, že podle statistik už není ani pět minut před dvanáctou, ale minuta po dvanácté. S lepším vodohospodařením by mohly podle něj pomoci technologie precizního zemědělství, které jsou schopny přesně mapovat půdu.

Kromě šetrného zacházení s vodou je pro zemědělce také zásadní výnos plodin a s tím spojené jejich ošetřování. Legislativa přísně kontroluje všechny agrochemické produkty a při zakázání některých látek bez vyřešení jejich náhrady se může farmář dostat do potíží. Stejně tak pokud nesleduje aktuální vývoj. „Výskyt škůdců, chorob a plevelů se v čase mění. Někteří zemědělci například používají 25 let přípravky, které na současné plevely, například na rozšířenou rezistentní chundelku metlici, nezabírají. Proto je nutné klást důraz na výzkum a vývoj přípravků, které efektivně zasahují a mají vysokou účinnost,“ upozornil Ing. Petr Portych z Corteva Agriscience a dodal, že loni bylo ošetřeno jejich přípravky rekordní množství půdy.

Na konferenci se probíraly také možnosti řešení sucha. S měnícím se klimatem je potřeba zvážit, jaké osivo používat, jako výhodné se jeví osivo, které je suchovzdorné, odolné a je příslibem větších výnosů. Česká republika v posledních letech následuje trend vzrůstajícího podílu ozimého ječmene a pšenice, stejně jako navyšování ploch pro kukuřici. Je pravděpodobné, že během následujícího desetiletí výrazně ustoupí řepka, kterou nahradí palma olejná. Dále odborníci předvídají útlum v pěstování pšenice a mouky z ní vyráběné. Oproti tomu by měla růst konzumace mouky kukuřičné.
Tematiku ziskového pěstování obilnin, ale i vize a výzvy českého zemědělství, řešili odborníci na sympoziu nazvaném Ziskové pěstování obilnin 10. ledna v Kladně, pod záštitou Corteva Agriscience, zemědělské divize DowDuPont, která nově vstupuje na český trh.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3