INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

PEUGEOT 308PHEV 2021 537 FRDrahé kovy nepotkáte jen v klenotnictví. Některé obory lidské činnosti jich dokonce spotřebují víc, než všichni mistři zlatníci na světě. Celou řadu drahých kovů najdete v předmětech běžné potřeby jako jsou počítače, mobilní telefony nebo obrazovky televizí. Ještě víc jich v sobě mají automobily.

V autech je hojně zastoupená měď, a to hlavně v kabeláži. Pro svou mimořádnou vodivost a trvanlivost se používají i zlato, stříbro a platina. Cennými kovy jsou také palladium a rhodium, bez kterých se neobejdou katalyzátory benzínových motorů. Palladium se používá také do rozbušek airbagů. S rozvojem elektromobility nabývá na významu lithium, z něhož se vyrábějí baterie. Teď se na seznamu cenných kovů používaných v automobilovém průmyslu objevila i vzácná supravodivá slitina indium.
Tento materiál používá automobilka Peugeot pro svůj nejnovější model, Peugeot 308, který se v Česku prodává od letošního ledna. Nač potřebuje právě indium? Protože je to jediný materiál, který splňuje technické a vizuální požadavky pro správné fungování radaru. Indium má totiž přirozeně chromovaný vzhled a vlastnosti, které neruší radarové vlny.

Nový model Peugeot 308 je prvním nositelem nového loga značky. Tento zbrusu nový symbol má podobu trojúhelníkového erbu s impozantní lví hlavou uprostřed. Tvarem a rozměry vytváří logo poměrně velkou placku, která se umisťuje přímo do středu čelní masky nového Peugeotu 308. Funkce tohoto erbu není jen designová, ale také ochranná. Slouží jako štít radaru a chrání ho před odletujícím štěrkem či povětrnostními vlivy. Aby asistenční systémy vozidla správně fungovaly a bezchybně PEUGEOT 308 TESTDRIVE 0921TC 251zpracovaly informace poskytované radarem, nesmí být vlny vysílané radarem nijak rušeny. Navíc jsou zde další omezení: tloušťka povrchu štítu chránícího radar musí být konstantní a součásti nesmí obsahovat žádné kovové částice. Ideálním řešením je tenká vrstva supravodivého a odolného india.

Použití vzácného kovu se však Peugeotu vyplatilo. Díky tomu mohl do svého nového vozu implementovat zcela přelomovou technologii používající radar. Jedná se nový paket Drive Assist 2.0, který představuje další krok směrem k poloautonomnímu řízení. Tento systém kombinuje adaptivní tempomat s funkcí Stop and Go a systém udržování vozu v jízdním pruhu. Jeho součástí je i funkce automatického nouzového brzdění, která ve dne i v noci rozpozná při rychlosti od 7 km/h do 140 km/h chodce a cyklisty a v případě rizika kolize upozorní řidiče. K těmto schopnostem známým už z dřívějška přidává nový Peugeot 308 možnost poloautomatické změny jízdního pruhu, včasné doporučení rychlosti pomocí čtení dopravních značek a dovednost automatického přizpůsobení rychlosti vozu sklonu zatáčky.

(tz)

Slovo ke dni

  • Proč skončili živnostníci?

    Loni ukončilo činnost 1300 nejmenších podnikatelů. Asi není žádným překvapením, že řada z nich si spočítala, že ve stále těžších ekonomických podmínkách se prostě neuživí a „zavřeli krám“. Ale je tu ještě jeden významný faktor. Jen v mém okolí se rozhodly dvě osoby samostatně výdělečně činné zrušit živnostenský list z administrativních důvodů. Nechtěly si totiž otevřít datovou schránku, která je od nového roku 2023 k podnikání nutná. Pro někoho jen obvyklá operativa, pro jiného však další „papírování“ a možná až nepříjemný dohled státu. Uvidíme, zda je úbytek živnostníků jen mimořádný jev, který se v příštích letech nebude opakovat, nebo byl nastoupen nový dlouhodobý trend. Ti, co zůstali, brzy zjistí, že se vlastně nic podstatného nestalo, nebo naopak se s datovými schránkami nesžijí. Podle mého názoru převáží první skupina. Každá...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2023

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3