INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

145 monetaPlánovaná fúze české investiční skupiny PPF mezi Monetou Money Bank, šestou největší českou bankou podle objemu aktiv, a Air Bank, která je na osmém místě, se zastavila na mrtvém bodě. Akcionáři Monety zamítli plán na vydání nových akcií, kterými měla být fúze financována.

Akcionáři Monety vyslyšeli doporučení mj. společností Glass Lewis a Institutional Shareholder Services, které doporučily hlasovat proti převzetí Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a Benxy od PPF. Akvizice financovaná prostřednictvím vydání nových akcií by vedla k faktickému zpětnému převzetí Monety ze strany PPF.

Akcionáři hlasovali o transakci v úterý 22. června. Pro schválení převzetí AirBank a přidružených společností musela hlasovat polovina přítomných akcionářů a 75 % valné hromady muselo schválit emitaci nových akcií. Nadpoloviční většina přítomných akcionářů posvětila samotný nákup společností okolo AirBank, k odhlasování vydání nových akcií však chyběla ke schválení cca osmina hlasů – PPFka zkrátka nepřesvědčila dostatečné množství minoritních akcionářů.

PPF pokračovala v realizaci transakce navzdory březnovému úmrtí svého zakladatele Petra Kellnera

Ještě před hlasováním vydala PPF prostřednictvím svého mluvčího, Leoše Roučka, emailové prohlášení, ve kterém zaznělo:

"PPF je pevně přesvědčena o smysluplnosti spojení svých bankovních aktiv a aktiv v oblasti spotřebitelského financování s Monetou, za představených smluvních podmínek, čímž vznikne český šampion v oblasti retailového bankovnictví a vytvoří se hodnota pro všechny akcionáře Monety.“

Mnoho akcionářů na toto prohlášení očividně neslyšelo. Proti fúzi se postavilo nemálo minoritních akcionářů, a to na základě doporučení analytiků, které hovořilo o tom, že je cena AirBank ve srovnání s konkurenty v odvětví příliš vysoká.

V květnu vedení Moneta Money Bank podepsalo rámcovou smlouvu o akvizici. Moneta měla získat 100 % akcií skupiny Air Bank za 25,9 miliardy korun (1 miliarda eur) prostřednictvím emise nových akcií, čímž by skupina PPF získala v Monetě vzhledem ke svému stávajícímu podílu kontrolní podíl cca 55,38 %.

Spojením internetové banky Air Bank a Monety měla vzniknout nová silná bankovní skupina, která by se dostala na třetí místo z hlediska počtu klientů (2,5 milionu) a na druhé místo v oblasti spotřebitelského financování v České republice. PPF zároveň uvedla, že chce zdvojnásobit hodnotu Monety a udržet dividendový výplatní poměr ve výši 80 % zisku.

Kritici, jako například hedgeový fond Petrus Advisers však tvrdí, že transakce nadhodnocuje Air Bank, přičemž ji Moneta kupuje za 2,5násobek účetní hodnoty (vyšší než 2,2násobek účetní hodnoty v předchozí nabídce PPF z roku 2018), a podhodnocuje Monetu, která je v rámci transakce oceněna na 1,5násobek účetní hodnoty ve výši 41 miliard Kč. PPF argumentuje, že relativní ocenění vyplývá z vyšší ziskovosti a růstového potenciálu internetové banky.

PPF mělo původně po fúzi nabídnout stávajícím akcionářům odkup akcií Moneta za 80 Kč za akcii – co se bude dít nyní?

Pokud se podaří nakonec přesvědčit dostatek akcionářů Monety, aby schválili vydání nových akcií, bude PPF muset vyhlásit povinnou nabídku na koupi až 100 % akcií Monety za minimální cenu 80 Kč za akcii. Podle všeho je tato nabídka za případný odkup akcií nedostatečná. Tato cena sice představuje 19% prémii oproti ceně akcií v době, kdy PPF v březnu nabídku učinila, a 34% prémii oproti průměrné ceně akcií za posledních šest měsíců před oznámením. Tato cena je však výrazně zkreslena vlivem obecného poklesu ceny akcií z důvodu pandemie.

Analytici z Petrus Advisers, akcionáře s 5% podílem, tvrdí, že spravedlivá cena by činila dokonce 93 Kč za akcii. Minoritní akcionář obviňuje PPF z pokusu o agresivní převzetí Monety, neboť se údajně záměrně vyhýbá možnosti nezávislého ocenění banky.

PPF se původně snažila Monetu koupit a sloučit s Air Bank v roce 2018. Při tomto pokusu učinila veřejnou nabídku, díky níž za 11,3 miliardy korun získala 30% podíl, který nyní využívá k prosazení fúze.

Ředitel Monety, Tomáš Spurný, po úterním hlasování uvedl pro Hospodářské noviny, že hodlá za prosazení plánu bojovat dál. Podle něj je třeba se zamyslet nad tím, jak by měla PPF nabídku pozměnit, aby bylo případné financování fúze schváleno. Pravděpodobně bude nutné zlepšit podmínky pro stávající menší akcionáře včetně výše zmíněného hedgeového fondu Petrus Advisers, případně se může PPF pokusit navýšit svůj stávající podíl v Monetě, který momentálně činí 30 %, tak aby na příští valné hromadě disponovala dostatečnými hlasovacími právy.

Neprosazení návrhu na fúzi může být každopádně pozitivní informací pro drobné akcionáře Monety, neboť nyní mohou očekávat, že PPF bude muset zlepšit svou dosavadní nabídku.

Autor: Finex.cz

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3