INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

7 indowV listopadu bylo v České republice vyhlášeno 69 bankrotů obchodních společností, 530 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 297 osobních bankrotů. Zároveň bylo v listopadu podáno 106 návrhů na bankrot obchodních společností, 540 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 325 návrhů na osobní bankrot.

Ve všech třech kategoriích byl počet insolvenčních návrhů vyšší než v říjnu, v případě firem vzrostl dokonce o 36 %. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz,kterou provedla společnost CRIF.

Počet návrhů na bankrot obchodních společností se oproti říjnu zvýšil o 28 a poprvé od března se dostal přes hranici 100 návrhů, u fyzických osob podnikatelů se potom zvýšil o 46 návrhů. Co se týče samotných bankrotů, ten se u obchodních společností oproti říjnu snížil o dva bankroty. U podnikatelů se potom zvýšil o 33.„Listopadový nárůst počtu insolvenčních návrhů u obchodních společností může být částečně kompenzací nízkého počtu těchto návrhů v říjnu. Dlouhodobě však platí, že počet návrhů na bankrot společností i počet bankrotů postupně roste. Už v listopadu byl například jejich letošní počet vyšší než za celý uplynulý rok. Vzhledem k vyšším cenám úvěrů v dalších letech i rostoucím cenám všech vstupů, nedostatku na trhu práceí přitom není pravděpodobné, že by se v dalším roce začal snižovat, spíše naopak,“říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 721 bankrotů obchodních společností, což je o 98 bankrotů (16 %) více než v předchozím období. Bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo vyhlášeno 6 273, o 1 312, tedy o 17 %, méně než v předchozích 12 měsících. V uplynulých 12 měsících bylo rovněž podáno 1 070 návrhů na bankrot společností, o 133 návrhů (14 %) více než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 6 330 návrhů na bankrot podnikatelů, o 1 450 návrhů (o 19 %) méněnež v předchozím období.

Bankroty obchodních společností podle sektorů a krajů

V listopadu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (16) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (11).V posledních 12 měsících byl nejvyšší také v obchodu (170) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (102).

V průměru bylo v posledních 12 měsících vyhlášeno 13,4 bankrotu na 10 tisíc registrovaných společností. V dopravě a skladování to však bylo téměř třikrát více, konkrétně 33,5 bankrotu na 10 tisíc společností. Následovaly administrativní činnosti (28,7 bankrotu) a ubytování a stravování (24,8 bankrotu).

V rámci krajů bylo v listopadu nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v Praze (31) a v Jihomoravském kraji (7). Naopak žádný bankrot nebyl vyhlášen v Karlovarském kraji, v Libereckém kraji a na Vysočině. V posledních 12 měsících bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno rovněž v Praze (329) a v Jihomoravském kraji (83).

V uplynulých 12 měsících bylo v Česku vyhlášeno 18,9 bankrotu na 10 tisíc aktivních společností.[1] Nejvíce jich bylo v Karlovarském kraji (29,4), v Praze a v Libereckém kraji (shodně 21,6). Nejméně potom ve Zlínském kraji (9) a ve Středočeském kraji (12,4).

Bankroty fyzických osob podnikatelů podle sektorů a krajů

V listopadu bylo nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (118), v obchodu (109), a ve zpracovatelském průmyslu (76). Co se týče krajů, nejvíce jich bylo vyhlášeno ve Středočeském kraji (68), v Praze (66) a v Ústeckém kraji (65).

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů podnikatelů v Praze (750), v Ústeckém kraji (730) a v Moravskoslezském kraji. V přepočtu na 10 tisíc aktivních podnikatelů bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Ústeckém kraji (115) a v Karlovarském kraji (112). Nejméně naopak v Praze (38) a na Vysočině (42). V průměru bylo v Česku v uplynulých 12 měsících vyhlášeno 58 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů.

Osobních bankrotů v listopadu přibylo

V listopadu bylo v České republice vyhlášeno 1 297 osobních bankrotů a podáno 1 325 návrhů na osobní bankrot. Počet bankrotů se oproti říjnu zvýšil o 87 a počet návrhů na bankrot se zvýšil o 95. „Počet osobních bankrotů i počet návrhů na ně byl v listopadu nejvyšší od června tohoto roku. Přesto však nadále pokračuje trend postupného snižování počtu návrhů na osobní bankrot i počtu samotných bankrotů. Letošní počet osobních bankrotů tak bude nižší než v předešlých dvou letech. Důvody je přitom těžké odhadnout,“říká Věra Kameníčková s tím, že během posledních dvou let mohlo dojít k tomu, že ohrožená část obyvatel je na tom hůře než dříve a že tak na oddlužení dosáhne méně lidí.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v listopadu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (193), v Praze (153) a ve Středočeském kraji (152). Nejméně naopak v Karlovarském kraji (36) a na Vysočině (46).

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 215 470 osobních bankrotů, to je o 2 278 (13 %) méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 15 608 návrhů na osobní bankrot, meziročně o 2 498 (14 %) méně. V přepočtu na 10 tisíc obyvatel bylo v uplynulých 12 měsících vyhlášeno 14,5 osobního bankrotu. Nejvíce jich bylo na Ústecku (21,6) a v Moravskolezském kraji (20,8). Nejméně naopak ve Zlínském kraji (10) a na Vysočině (10,2).

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3