INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem

Lukáš HartlLukáš HartlDiskuze nad tím, jak nejlépe zacházet s finančními prostředky, jsou stále živé. Někdo více fandí zlatu, jiný nemovitostem, další spořicím produktům či dluhopisům. Turbulentní vývoj na českém trhu v oblasti financí znamená stále více možností, jak zhodnotit ušetřené finanční prostředky. Rozšířit svoji už tak zajímavou nabídku depozitních produktů se rozhodlo i NEY spořitelní družstvo a nově svým střadatelům nabízí i výhodný spořicí účet.

„Spořicí účet obohatil naši nabídku o produkt krátkodobého ukládání a zhodnocování peněz. Umožní nám flexibilně reagovat na vývoj situace a operativně upravovat výši úrokové sazby pro zhodnocení,“ vysvětlil Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva. Spořicí účet je možné založit s minimálním vkladem 20 000 korun a výpovědní lhůta je jeden měsíc. Peníze jsou přitom úročeny sazbou 4,00 % ročně. A ze zákona se na takto uložené peníze vztahuje pojištění do výše ekvivalentu 100 000 euro, tedy přibližně 2,5 miliónu korun.

„Zatímco u termínovaných vkladů jsou finance vázány po celou dobu trvání smlouvy a jejich předčasná výpověď je sice možná, ale pro klienty ne příliš výhodná, spořicí účet jim umožňuje v případě potřeby flexibilnější nakládání s uspořenými financemi. Domnívám se, že jde o produkt, který osloví například rodiny s dětmi nebo mladé páry, jimž se mohou finanční nároky náhle změnit z různých důvodů. Peníze, které se jim daří spořit a které na svoje využití teprve čekají, mezitím nemusejí ztrácet svoji hodnotu,“ dodal Lukáš Hartl.
Spořicí účet tak jednoznačně dokonale doplnil celou spořicí a investiční řadu produktů NEY spořitelního družstva. To již šestým rokem vévodí žebříčkům díky nejvýhodnějším sazbám u termínovaných vkladů a stejné ambice má i v případě spořicích účtů. Lukáši Hartlovi patřily i naše otázky:

Vašemu spořitelnímu družstvu je 22 let. Dospělo a má se k světu. Jak hodnotíte jeho pozici na finančním trhu?

Spořitelní družstvo má svoji stálou roli na finančním trhu, historicky si našlo své klienty a je charakteristické individuálními službami, které klasické bankovní domy nenabízejí. Ekonomické výsledky spořitelního družstva za rok 2021 dokazují, že i v době nevysokého růstu ekonomiky dokážeme najít prostor a zajímavý způsob zhodnocení pro své členy.

DSC 9086 chosen copyV čem je jiné než velké bankovní domy? Je rychlejší, pružnější v orientaci na potřeby klientů?

Zakládá si na tom, že pracuje s každým klientem individuálně. Má tak možnost pružněji reagovat na jeho potřeby, pochopit lépe jeho podnikatelský záměr nebo investici, případně pomoci s navržením co nejlepšího řešení zamýšlené transakce.

Na čem vlastně vztah s klientem stavíte?

Koncentrujeme se na to, abychom klientovi vždy dodali špičkový servis, ať už jde o produkty depozitního charakteru, tedy termínované vklady nebo spořicí účty, či výhodné financování s využitím produktu Americké hypotéky, a samozřejmě obsluhu našeho SME segmentu. Jdeme vždy dál než velké bankovní domy a jsme schopni navrhnout řešení i těm, kteří byli právě bankou odmítnuti.

Jaké procento vašich příznivců tvoří firmy? A je cílem jejich počet zvyšovat?

Dá se říci, že polovina úvěrových klientů jsou firemní zákazníci a druhá polovina fyzické osoby. V případě našich depozitních produktů jsou našimi klienty s drtivou převahou fyzické osoby, a to právě proto, že u obou produktů máme nejvyšší zhodnocení na českém trhu.

Roste zájem firem o úvěry? Z jakých oborů především? A nač si firmy úvěry berou? Na provozní financování, na koupi nemovitosti, na pořízení strojů, nové technologické vybavení?

Zájem o úvěry poskytnuté spořitelním družstvem kontinuálně roste, je to dáno zejména rychlostí zpracování úvěrových žádostí a právě naším individuálním přístupem. Tento servis využívají klienti napříč odvětvími, typicky bych zmínil developerské financování, investiční transakce s nákupem a následným pronájmem nemovitostí nebo úvěry na pořízení technologií a strojů.

A komu opravdu půjčit nelze?

Neposkytujeme úvěrování tam, kde nejsme přesvědčeni, že je to vzhledem k podnikatelskému záměru nebo stavu zástavy bezpečné, a to jak pro klienta, tak pro nás jako věřitele. Vždy hledáme cestu, jak financování poskytnout, ale na prvním místě je zodpovědný přístup ke klientským prostředkům.

Úvěry zajišťujete pouze nemovitostí, nebo i jinak?

Vždy je pro nás klíčové zajištění nemovitostí.

Pro koho je vhodná Americká investiční hypotéka?

Americká investiční hypotéka je vhodné řešení pro každého, kdo chce koupit nemovitost, potřebuje okamžitý zdroj peněz bez dokládání příjmu a má možnost úvěr splatit prodejem této nemovitosti či z jiných zdrojů na konci splatnosti úvěru.

Budete portfolio produktů či služeb rozšiřovat? Nebylo už vše vymyšleno?

Právě jsme spustili velmi oblíbený depozitní produkt, a to spořicí účet, u něhož klientům přinášíme nejvyšší zhodnocení u pojištěného produktu. Zajímavou novinkou je i produkt syndikovaného úvěrování, kdy se s námi na velkých úvěrech nově mohou podílet i další investoři, a jsme tak schopni poskytnout úvěr až do výše 60 miliónů korun.

Změnila uplynulá dvě covidová léta pohled běžných střadatelů na úspory, zhodnocování peněz, na možnosti finančních institucí?

Pozorujeme, že klienti mnohem více uvažují nad zhodnocením svých prostředků, protože vnímají vysokou inflaci, která jejich volné zdroje znehodnocuje. Hledají tak spořicí nebo termínované účty, které jim přinesou nejvyšší možné zhodnocení na trhu. Případně využívají produkt Americké investiční hypotéky k nákupu investiční nemovitosti, kterou by mohli pronajímat a spekulovat na udržení hodnoty takového aktiva.

Do čeho se vyplatí podle vás dnes drobnému klientovi investovat? A do čeho byste poradil vložit peníze tomu movitějšímu právě v dnešní mezinárodně rozkolísané době?

Vždy platí pravidlo diverzifikace, tedy rozložení prostředků do různých produktů. Peníze, které nebudu delší dobu potřebovat, se vyplatí vložit na některý z delších termínovaných vkladů, kde je vklad pojištěn a má nejvyšší úrokový výnos. Část peněz, jež bych mohl potřebovat v případě nenadálé situace, lze uložit na spořicí účet, u nějž je rovněž vysoká míra zhodnocení a produkt je pojištěn, ale peníze je snazší vybrat. Lze také investovat do dluhopisů prověřených společností, které celkově nesou vysoký úrok, avšak je nutné upozornit, že takový vklad není pojištěn. Proto se vyplatí nechat si s nákupem dluhopisu poradit a zjistit si o emitentovi více informací. Nějakou část volných prostředků by měl mít klient vždy k dispozici na běžném účtu, aby s nimi mohl nakládat bez jakéhokoliv omezení.

otázky připravila Eva Brixi

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE