INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Cítíte se finančně zabezpečeniPrůměrný věk, kterého se lidé v Česku dožívají podle oficiálních statistik, vzrostl za posledních pět dekád ze 70 na necelých 80 let. Mezi 11 zeměmi zúčastněnými v průzkumu NN se jedná o průměr – Rumuni se dožívají jen 76 let, zato Japonci 85 let. Na důchod nám tak připadá stále delší část života. Mnoho lidí se na dlouhá léta v penzi těší, ale pro řadu Čechů s sebou nese vidina dlouhověkosti i určité otazníky. Jak se na delší stáří správně připravit?

Odvrácenou stranou mince dlouhověkosti je riziko, že člověk přežije své finanční zásoby. Průzkum NN Životní pojišťovny ukázal, že jako dostatečné své finanční zajištění na stáří v Česku vnímá pouze 12 % lidí. Dalších 41 % věří, že v důchodu bez problému vyjde, 33 % má z delšího života obavy a zbylých 14 % dotázaných vůbec netuší, co bude. Hlavním důvodem veškerých obav je podle výsledků průzkumu fakt, že lidem v Česku často chybí základní plánování finanční budoucnosti. Buď neví, kolik na takové spokojené stáří potřebují, nebo se o toto téma nezajímají vůbec.

Jsou tu však i další faktory, které mohou finanční budoucnost jedinců ohrozit. „Ačkoliv si na penzi s podporou státu spoří už téměř 4,5 milionu Čechů, mnoho z nás si neuvědomuje, že riziko dlouhověkosti spočívá také ve vrtkavém zdraví, které s postupujícím věkem přirozeně slábne, a to s sebou nese další náklady. Každý čtvrtý dospělý se do 80 let stane závislým na druhých a částečná asistence v domácím prostředí vyjde v mírnější variantě na 10 až 20 tisíc měsíčně. Pokud je ale nezbytná celodenní péče ve specializovaném zařízení, mohou se měsíční náklady snadno vyšplhat až na dvojnásobek,“ upozorňuje Michal Korejs, ředitel produktového vývoje NN Životní pojišťovny. Příspěvek od státu odstupňovaný podle míry nesoběstačnosti, tedy od 880 Kč do 13 200 Kč, tak ideální potřebnou péči často pokrýt nedokáže.
Terénní a pobytová péče o seniory v ČR navíc doslova praská ve švech a už nyní nedokáže pokrýt poptávku. Domovy pro seniory jsou ročně nuceny odmítnout až 45 tisíc přihlášek, a to má podle prognóz stárnutí populace a prodlužující se délky života do roku 2050 v Česku přibýt další milion důchodců k aktuálním dvěma. „Dobrou zprávou je, že nikdy není pozdě začít něco dělat pro spokojenější stáří. Vše začíná u dobrých vztahů v rodině, to je základ pro spokojené stáří i v pevném zdraví a v případě nesoběstačnosti to platí dvojnásob,“ radí Michal Korejs a až jako další jmenuje pomoc ze strany státu nebo pojišťovny.
Odborníci na pojištění se v rámci Asociace penzijních společností shodli, že řešením naší dlouhověké budoucnosti je pojištění dlouhodobé péče „V NN máme tu výhodu, že tento produkt již nabízíme. Včasná příprava na stáří totiž nám i naší rodině dokáže ušetřit spoustu peněz a starostí. Nejvýhodněji vyjde, když se na pojištění myslí ještě v nižším věku, kdy je člověk v plném zdraví. Cena pojištění totiž pak zůstává stejná až do stáří,” vysvětluje Korejs.

Prodlužující se délka života tak rozhodně nemusí být důvodem k obavám. Naopak, měli bychom se na stáří těšit a odpovídajícím způsobem se na něj připravit. „K online kalkulačkám, které dnes na stránkách naprosté většiny penzijních společností snadno pomohou spočítat, kolik si můžete na spokojenou penzi našetřit s pomocí státu a zhodnocení, je radno si také nechat od finančního poradce navrhnout zajištění pro vše, co může život přinést. Neustupujte od přání dožít se dlouhých a šťastných let,“ doporučuje produktový ředitel NN Životní pojišťovny.

(tz)

Slovo ke dni

  • Před volbami

    Komunální volby klepou na dveře v době, kdy lidé nevědí, co je čeká v zimě. V takové nejistotě, respektive v očekávání špatných a ještě horších časů, se špatně kandiduje. Ve volebních programech sice strany a sdružení mohou slibovat, co udělají, co zlepší v chodu měst a obcí, ale voliči tuší, že hlavní slovo bude mít aktuální energetická a ekonomická situace. Co je například platné, že se vybuduje nové veřejné osvětlení, když ho z úsporných důvodů nebudeme moci používat? Jak naplánovat investice, když stavební materiály zdražují z měsíce na měsíc o desítky procent a městská pokladna bude mít jen omezené finanční prostředky? Ti chytřejší raději toho moc neslibují, ale upozorňují na pozitiva, kterých jejich místo pro život v uplynulém volebním období dosáhlo. V každém případě zvolit si v této těžké době schopné a odpovědné manažery na...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Říjen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Mediační dohoda a ukončení IP mediace 12. září 2022

V předchozím příspěvku jsme se seznámili s tím, jak se formulují zásady mediační dohody. Tyto zásady odrážely výsledky předchozích fází mediace a přinesly stranám konkrétní řešení pro každý předmět jednání. Strany za pomoci IP mediátora formulovaly, jak se vybrané řešení konkrétně uskuteční, kdo a co konkrétně udělá, do kdy, co to bude stát apod. Současně strany formulovaly i pojistky pro případ, že by některá ze stran dohodu nedodržela, případně nastala nějaká neočekávaná situace, nestihne se termín splnění závazku apod. Podle potřeby si strany dohodly i sankce za porušení dohody.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3